moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Oczko” wojskowych lekkoatletów

Już po raz setny lekkoatleci walczyli o medale mistrzostw Polski. Na jubileuszowym czempionacie 21 medali – siedem złotych, dziewięć srebrnych i pięć brązowych – zdobyli reprezentanci Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Po raz dziesiąty mistrzynią kraju została st. szer. spec. Joanna Linkiewicz. A po raz dziewiąty tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Marcin Krukowski.

Dziesiąty tytuł mistrzyni kraju st. szer. spec. Joanna Linkiewicz zdobyła w biegu na 400 m przez płotki. Na bieżni w Bydgoszczy na stadionie im. ppłk. Zdzisława Krzyszkowiaka triumfowała z czasem 56,58 s. Na mecie wyprzedziła o 0,55 s Izabelę Smolińską i o 0,80 s Annę Gryc. Dziesięciokrotna mistrzyni kraju niedawno wróciła do treningów po przerwie macierzyńskiej. Dopiero dwa tygodnie przed mistrzostwami w Bydgoszczy wystartowała po raz pierwszy w tym sezonie. Dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich – w Rio de Janeiro (2016) i w Tokio (2021), gdzie dotarła do półfinału. Jest wicemistrzynią Europy z 2016 roku i halową wicemistrzynią świata w sztafecie 4 × 400 m z 2018 roku.

Z kolei dziewiąty tytuł mistrzowski wywalczył w rzucie oszczepem st. szer. Marcin Krukowski. Złoty medal zapewnił sobie już rzutem w pierwszej serii na odległość 81 m 31 cm. Później jeszcze w dwóch kolejkach posłał oszczep poza granicę 90 m. Srebro zdobył Cyprian Mrzygłód z wynikiem 80 m 37 cm, a brąz Mateusz Kwaśniewski (76 m 11 cm). Krukowski ma w swojej kolekcji 11 medali mistrzostw Polski – oprócz dziewięciu tytułów mistrzowskich wywalczył jeszcze po jednym srebrnym i brązowym krążku.

REKLAMA

Po raz czwarty z rzędu tytuł mistrzyni kraju w biegu na 400 m wywalczyła w Bydgoszczy st. szer. Natalia Kaczmarek. Obecna wicemistrzyni świata w biegu po złoto wyprzedziła dwie koleżanki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Triumfowała z czasem 50,77 s. Drugie miejsce wywalczyła st. kpr. Marika Popowicz-Drapała. Trenująca na co dzień na bydgoskim stadionie reprezentantka Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Lekkoatletyczne uzyskała wynik 51,42 s. Z kolei trzecia na mecie st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic biegła 52,13 s.

Pozostałe cztery złote medale dla CWZS-u zdobyli: szer. Adrianna Laskowska w trójskoku (w najlepszej próbie skoczyła 13,74 m), st. szer. spec. Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą (najdalej pchnęła kulę w szóstej serii – na odległość 18,52 m), szer. Norbert Kobielski w skoku wzwyż (zwycięstwo zapewnił mu pierwszy skok w konkursie, w którym pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2 m 16 cm) i st. szer. Angelika Sarna w sztafecie 4 × 400 m kobiet (po złoto i rekord mistrzostw kraju w drużynie Klubu Sportowego Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie pobiegła wraz z Weroniką Bartnowską, Karoliną Łozowską i Anną Gryc).

Spośród lekkoatletów CWZS-u tytuły wicemistrzowskie poza st. kpr. Popowicz-Drapałą wywalczyło ośmioro żołnierzy. Srebro zdobyli: st. szer. Angelika Sarna w biegu na 800 m, szer. Magdalena Bokun w skoku w dal, st. szer. spec. Mateusz Borkowski w biegu na 800 m, st. szer. Damian Czykier w biegu na 110 m przez płotki, szer. Dawid Tomala w chodzie sportowym na 10 000 m, st. szer. spec. Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, mat Wojciech Nowicki w rzucie młotem i st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic w sztafecie 4 × 400 m kobiet (po srebro pobiegła wraz z koleżankami z KS AZS AWF Katowice: Julią Korzuch, Martyną Guzowską i Zofią Tkocz).

Z kolei brązowe medale spośród sportowców CWZS-u poza st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic wywalczyło czworo zawodników. W finale biegu na 800 m na trzeciej pozycji stawiła się na mecie st. szer. Martyna Galant. St. szer. spec. Malwina Kopron była zaś trzecia w konkursie rzutu młotem. Plut. Paweł Wojciechowski wywalczył zaś po raz 11. medal mistrzostw seniorów na otwartym stadionie w skoku o tyczce – w kolekcji ma więc pięć złotych, dwa srebrne i cztery brązowe krążki. Z kolei st. szer. spec. Mateusz Borkowski, specjalizujący się w biegach na 800 m, wspomógł klubową sztafetę 4 × 400 m KS AZS AWF Warszawa i biegnąc na ostatniej zmianie, zapewnił jej brąz. Wraz z nim biegli: Dariusz Kowaluk, Dominik Adamczewski i Mateusz Makowski.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw triumfowała reprezentacja AZS UMCS Lublin z dorobkiem pięciu złotych krążków, trzech srebrnych i trzech brązowych. Drugie miejsce zajął KS AZS AWF Katowice (cztery złote, trzy srebrne, jeden brązowy), a trzecie – KS Podlasie Białystok (trzy złote, dwa srebrne, jeden brązowy). Medale zdobyli reprezentanci 50 klubów.

SZUS

autor zdjęć: Tomasz Kasjaniuk / PZLA, Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
 
Silniejsza obecność sojuszników z USA
„Armia mistrzów” – sporty walki
Pancerniacy trenują cywilów
Jak usprawnić działania służb na granicy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Na ratunek… komandos
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Czujemy się tu jak w rodzinie
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Olimp gotowy na igrzyska!
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Oczy na Kijów
Pancerny sznyt
Formoza. Za kulisami
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szpital u „Troski”
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Lato pod wodą
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Z parlamentu do wojska
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Wracajcie z medalami!
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
„Operacja borelioza”
Za zdrowie utracone na służbie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Jaki będzie czołg przyszłości?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Prezydent Zełenski w Warszawie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Włoski Centauro na paryskim salonie
The Suwałki Gap in the Game
Spadochroniarze na warcie w UE
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Feniks – następca Mangusty?
Roczny dyżur spadochroniarzy
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
RBN przed szczytem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO