moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mark Rutte pokieruje NATO

Holenderski polityk, były premier tego kraju Mark Rutte zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO. Jego kandydaturę poparły wszystkie kraje członkowskie. Rutte obejmie stanowisko szefa Sojuszu w październiku tego roku. – To silny lider i osoba, która potrafi budować powszechną zgodę – mówi o Ruttem Jens Stoltenberg, ustępujący sekretarz NATO.

 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg (po prawej) i premier Holandii Mark Rutte na konferencji prasowej w siedzibie NATO w Brukseli 17 kwietnia 2024 r.

Rada Północnoatlantycka podjęła dziś decyzję o mianowaniu premiera Holandii Marka Ruttego na kolejnego sekretarza generalnego NATO. Zastąpi on Jensa Stoltenberga, który przez dekadę szefował Sojuszowi. Jak informuje biuro prasowe NATO, Mark Rutte obejmie nowe stanowisko 1 października 2024 roku.

Kim jest nowy szef NATO? To 57-letni polityk holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji. Po raz pierwszy stanął na czele holenderskiego parlamentu w 2010 roku, ale przez kolejne lata jeszcze trzy razy podejmował wyzwanie tworzenia rządu. 7 lipca 2023 roku podał się do dymisji, a 10 lipca ogłosił, że wycofuje się z działalności politycznej. W czerwcu 2024 roku został oficjalnie kandydatem na sekretarza generalnego NATO.

Sojusz Północnoatlantycki podejmuje decyzję o wyborze nowego sekretarza generalnego jednogłośnie. Kandydat potrzebuje wsparcia wszystkich 32 sojuszników. Sprzeciw wobec kandydatury Marka Ruttego zgłaszali jedynie Węgrzy oraz Słowacy. Ostatecznie jednak i te kraje powiedziały „tak” dla byłego szefa rządu Holandii. Kontrkandydatem polityka był prezydent Rumunii Klaus Iohannis, jednak wycofał on swoją kandydaturę 20 czerwca. W ten sposób Rutte uzyskał pełne poparcie.

Mark Rutte miał również silne wsparcie ustępującego sekretarza NATO Jensa Stoltenberga. W wywiadach Norweg podkreślał, że to silny lider, który potrafi zadbać o powszechną zgodę. Sam Stoltenberg stał na czele NATO od dekady, jego kadencja była przedłużana aż czterokrotnie. Cieszył się zaufaniem członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ostatnie dwa lata były dla Stoltenberga ogromnym wyzwaniem. Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, NATO musiało zmienić swoje priorytety i skupić się na odstraszaniu potencjalnego agresora, wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu oraz wsparciu walczącej Ukrainy. Kadencja Stoltenberga ostatni raz została przedłużona w lipcu 2023 roku podczas szczytu NATO w Wilnie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

dodaj komentarz

komentarze


Polacy w morskiej tarczy
Systemy antydronowe poszukiwane
Wicepremier apeluje o jedność
Pancerne starcie w Świętoszowie
Lekcja 3 Maja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kosmiczne oko armii
Początek wielkiej historii
Szef MON-u na Defence24 Days
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Zbrodnia i kłamstwo
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
WAM coraz bliżej Łodzi
Mundury noszą ludzie
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wielkie serce K9
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Bieg ku pamięci bohaterów
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Mosty nad Narwią
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Marynarz w koreańskim tyglu
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
NATO i USA o Iranie
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
‘X’ Without Unknowns
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Czołgi poszły w las
Zbrodnia bez kary
Polska będzie produkować Pantery
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Awanse w Dniu Flagi
Syndrom Karbali
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Czekając na czołgi
Zły Łęg nie taki straszny
Bałtycka tarcza na horyzoncie
„Kryzys” na AWL-u
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
JWK trenuje na paralotniach
Świat się zbroi na rekordową skalę
Nauki i nauczki z Afganistanu
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Powrót WAM-u
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Medyczne centrum w Krakowie
Pościg Leopardów
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO