moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Policjanci szkolą wojsko

W jaki sposób radzić sobie z agresywnym tłumem, chronić się przed atakami z użyciem kamieni i noży, operować w szyku bojowym, używając tarcz i miotaczy gazu – tego od niedawna uczą się żołnierze służący na polsko-białoruskiej granicy. Szkolenia prowadzą policjanci z oddziału prewencji w Białymstoku.

– Podczas patroli z drugiej strony bariery nierzadko lecą na nas kamienie i szkło. Bywamy atakowani za pomocą prowizorycznych dzid i pałek. Musimy sobie z tym radzić. Dlatego tego typu zajęcia są dla nas bezcenne – podkreśla szer. Rafał Kurzawa, który w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie” służy na polsko-białoruskiej granicy. Kilka dni temu wziął udział w szkoleniu prowadzonym przez policjantów z oddziału prewencji w Białymstoku. – Uczyliśmy się m.in. tego, jak operować w zwartych formacjach, wykorzystując tarcze czy pałki. Dla nas to nowa wiedza – przyznaje żołnierz.

Szkolenia ruszyły kilka dni temu. – Nasi funkcjonariusze dzielą się wieloletnim doświadczeniem zdobytym chociażby podczas ochraniania imprez masowych – tłumaczy mł. insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendanta Głównego Policji. W ostatnim czasie na polsko-białoruską granicę zostało ściągniętych 250 specjalistów od prewencji. Wzmocnili oni siły policyjne, które obecnie liczą blisko 700 funkcjonariuszy. Strzegą oni granicy, ale też starają się wyłapywać osoby zamieszane w przemyt nielegalnych migrantów. Jednocześnie współpracują ze strażą graniczną i wojskiem. Wiedza policjantów może okazać się przydatna zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń. Media wielokrotnie informowały, że napór na granicę rośnie, a do Polski raz po raz wdzierają się grupy agresywnych migrantów. Według statystyk podawanych przez MON, tylko żołnierze od początku roku zmuszeni byli oddać przeszło tysiąc strzałów ostrzegawczych. – Musimy dokonać zmian w sposobie działania, w taktyce działania naszych żołnierzy i funkcjonariuszy – mówił niedawno w Polskim Radiu 24, wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że chodzi przede wszystkim o zapewnienie im odpowiednich środków ochrony osobistej i upowszechnienie technik związanych z neutralizowaniem agresywnych grup. – Do tej pory w należyty sposób tego nie robiono – przekonywał Mroczek.

Tymczasem dodatkowe szkolenia dla żołnierzy prowadzone będą nie tylko na granicy. – Mamy tutaj dużą rotację. Pododdziały wymieniają się co kilka tygodni. Dlatego niebawem szkolenia pod okiem policji żołnierze będą odbywać także w swoich macierzystych jednostkach. To upłynni cały proces – przyznaje mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka WZZ „Podlasie”.

Na tym jednak nie koniec. Po niejasnościach związanych z zatrzymaniem żołnierzy, którzy oddali strzały pod nogi szarżujących migrantów, a także śmiercią ich kolegi ugodzonego nożem, rząd zapowiedział zmiany w kodeksie karnym. Prawo ma lepiej chronić wojskowych, którzy sięgną po broń przeciwko osobom zagrażającym ich zdrowiu, życiu bądź bezpieczeństwu Polski. W ciągu trzech lat w obrębie WOT-u powinien też zostać zbudowany specjalny komponent wojsk obrony pogranicza, który weźmie na siebie zadanie wspierania straży granicznej. To z kolei podczas ostatniej konferencji prasowej zapowiedział gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP.

Aktualnie na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni kilka tysięcy żołnierzy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku

dodaj komentarz

komentarze


Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Focus of Every Move
Debiut skialpinizmu
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Przeprawy na Odrze
Skromny początek wielkiej wojny
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Cztery lata wojny w Ukrainie
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Wojsko nadal na Horyzoncie
Debiut ogniowy Borsuków
Kierunek Rumunia
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Gala MMA coraz bliżej
Morskie koło zamachowe
Oko na Bałtyk
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Przemyślany każdy ruch
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Piekło „Pługa”
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojsko wskazało priorytety
Koniec olimpijskich zmagań
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Walka o pierwszą dziesiątkę
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Cios w serce reżimu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Borsuki, ognia!
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Sprintem do bobsleja
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Spluwaczki w nowej odsłonie
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Czas na oświadczenia majątkowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Oficer od drona
Polski sektor obronny za SAFE
Desant w Putlos
„Jaskółka” na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO