moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawcy powinni zostać należycie ukarani

Polska powinna dołożyć wszelkich starań, by doprowadzić do ukarania sprawców morderstwa polskiego żołnierza – mówił w Białymstoku Andrzej Duda. Prezydent przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, którego tematem było m.in. bezpieczeństwo wschodniej granicy. Rozpoczęło się ono minutą ciszy po śmierci sierż. Mateusza Sitka z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej.

W poniedziałek po południu w siedzibie podlaskiego oddziału Straży Granicznej w Białymstoku zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, premier Donald Tusk, wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, członkowie rządu, przedstawiciele ugrupowań politycznych, szef BBN-u Jacek Siewiera oraz szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan. Prezydent zwołał radę, by rozmawiać o zewnętrznym i wewnętrznym bezpieczeństwie Rzeczypospolitej.

– W związku z tragiczną sytuacją, która dotknęła nas w zeszłym tygodniu, czyli śmiercią naszego żołnierza, obrońcy granicy, pana Mateusza Sitka, proszę o uczczenie jego pamięci minutą ciszy – zaapelował zwierzchnik sił zbrojnych na początku posiedzenia RBN.

REKLAMA

Andrzej Duda przyznał, że poniedziałkowe posiedzenie RBN jest wyrazem wsparcia przedstawicieli polskiej sceny politycznej dla misji obrony granic RP. – A przede wszystkim jest wyrazem wsparcia dla jej obrońców, czyli tych, którzy od 2021 roku wykonują tu swoją służbę, wykonują zadania w każdych warunkach – powiedział prezydent. Duda podkreślił, że żołnierze strzegący polsko-białoruskiej granicy obecnie atakowani są ze szczególną intensywnością. – W ostatnim czasie doszło do 50 tego typu napaści, a jedna z nich zakończyła się tragicznie. Była to pierwsza śmierć polskiego żołnierza na służbie w obronie Rzeczypospolitej od 2014 roku, kiedy to w Afganistanie podczas służby w ramach kontyngentu zginął nasz żołnierz. A więc po dziesięciu latach mamy ponownie do czynienia z taką dramatyczną sytuacją. Nie ma wątpliwości, że nasi żołnierze i funkcjonariusze potrzebują dziś wsparcia – mówił prezydent. Zaznaczył też, że to wsparcie było udzielane mundurowym przez polskie władze od początku ataku hybrydowego na polską granicę, czyli od lata 2021 roku.

Zwierzchnik sił zbrojnych przyznał, że podczas posiedzenia RBN-u poruszone zostaną tematy, które mają się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i możliwości wykonywania zadań przez polskich żołnierzy w rejonie przygranicznym. – Myślę tu o projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zagrożenia Rzeczypospolitej. Ustawa była przygotowana w BBN-ie, ale konsultowana w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tego typu ustawa jest nam bardzo potrzebna, bo są tam rozwiązania niezbędne naszym żołnierzom, by mogli oni w sposób należyty i bezpieczny dla siebie wykonywać zadania, a przede wszystkim adekwatnie reagować w sytuacjach niebezpiecznych – powiedział. – Liczę na konstruktywną debatę w sprawie tej uchwały – dodał.

Prezydent nawiązał do sytuacji sprzed dwóch miesięcy, kiedy to Żandarmeria Wojskowa zatrzymała żołnierzy, którzy podczas służby na granicy użyli broni. Dwóm wojskowym postawiono wówczas zarzut przekroczenia uprawnień. – Doszło do zdarzeń, które skutkowały drastycznym zatrzymaniem naszych żołnierzy, postawieniem im zarzutów przez prokuraturę okręgową – mówił Duda. – Nie mam wątpliwości, że tę sprawę powinniśmy spokojnie przeanalizować i omówić. Bo dziś to nasz żołnierz, a nie ten, kto napada na nasze granice, zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę. Rzeczpospolita powinna ustalić sprawców morderstwa. Powinniśmy dołożyć wszelkich sił, by ci ludzie zostali złapani i ukarani w sposób należyty. Nie możemy pozwolić na to, by w taki sposób podnoszono rękę nie tylko na naszych żołnierzy, ale i na Rzecząpospolitą – mówił stanowczo zwierzchnik sił zbrojnych.

Podczas posiedzenia RBN-u poruszono także kwestię zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie. Prezydent Duda zapowiedział, że w ramach przygotowań do szczytu Sojuszu weźmie udział w spotkaniu „bukaresztańskiej dziewiątki”. Obrady przywódców B9 odbędą się jutro na Łotwie.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta. W skład RBN-u wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, szef dyplomacji, ministrowie: obrony i spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych, przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych oraz szefowie kancelarii prezydenta i BBN-u. Zarówno termin, jak i temat posiedzeń wyznacza głowa państwa. Spotkania zawsze jednak dotyczą szeroko pojętego bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
 
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Zaprojektuj mural o powstaniu
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Policjanci szkolą wojsko
Latający radar
Plan na szczyt
Trzy miecze pokoju
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Gortat Team vs drużyna NATO
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Osiodłać krowę”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
AWACS-y dostarczone
Ratownicy na medal
Kremlowska wirtualna korekta
Terroryści na lotnisku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Dzień, który zmienił bieg wojny
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ameryka daje wsparcie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
NATO on Northern Track
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej niż szkolenie TCCC
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Czarownice” nad Londynem
Equipment Tailored to the Needs
Jak rozbito więzienie w Końskich
Podróż w ciemność
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Sztandar dla cyberwojsk
Pokazali swoją siłę
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Przesmyk w grze
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
AW149 wkrótce „made in Poland”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
O bezpieczeństwie w Białymstoku
„Baltops” – moc na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO