moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kujawsko-pomorscy terytorialsi ćwiczyli z JAŚMINEM

W dniach 04-06.06.2024 r. 8 Kujawsko-Pomorska Brygady Obrony Terytorialnej realizowała ćwiczenia z wykorzystaniem Wielośrodowiskowego Zautomatyzowanego Systemu Zarządzania Kryzysowego SZK JAŚMIN.

Z uwagi na fakt, że obszar zarządzania kryzysowego jest bardzo szerokim zagadnieniem i stanowi integralną część bezpieczeństwa narodowego, warunkiem koniecznym jest współpraca wszystkich służb mundurowych oraz podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na terenie RP. W celu zapewnienia efektywności współpracy służb stworzono oraz wdrożono systemy usprawniające ich wzajemne współdziałanie, takie jak Jaśmin, celem ochrony zarówno ludności, jak i infrastruktury krytycznej, a także wszelkiego rodzaju mienia oraz środowiska.

Przez trzy dni żołnierze 8K-PBOT realizowali scenariusze ćwiczeń w ramach systemu zarządzania kryzysowego województwa kujawsko-pomorskiego, współpracując m.in. z 4 Pułkiem Chemicznym, 3 Pułkiem Saperów, Policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, Lasami Państwowymi, przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Strażą Ochrony Kolei oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Ćwiczono m.in. poszukiwanie osób zaginionych w rejonie jeziora Gopło, ewakuację zniszczonego przez wichurę obozu harcerskiego w Nadleśnictwie Jamy oraz zabezpieczenie i ewakuację rejonu bocznicy kolejowej Toruń-Kluczyki po rozszczelnieniu cysterny z toksycznymi substancjami.

Wykorzystywany podczas ćwiczenia system Jaśmin umożliwia współpracę służb mundurowych oraz cywilnych podmiotów z obszaru zarządzania kryzysowego w sytuacjach wystąpienia kryzysów o różnorodnym charakterze między innymi takich jak: klęski żywiołowe, zaginięcia osób, katastrofy komunikacyjnej oraz budowlane, kryzys imigracyjny, akty terroryzmu, zamieszki, problem z dostawą energii elektrycznej.

Wraz z wejściem w życie Ustawy o Obronie Ojczyzny powierzono WOT niemilitarną część zadań zarządzania kryzysowego w resorcie obrony narodowej. Dowódca WOT został Szefem Centrum Zarządzania Kryzysowego MON, natomiast dowódcy Brygad OT stali się prawą ręką wojewodów w koordynacji i realizacji wsparcia, jakiego może udzielić wojsko.

Tekst: kpt. Paweł Banasiak/ oficer prasowy 8 K-P BOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Młodzi medycy na poligonie
„Albatros” dozbrojony
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Jak obronić się przed dronami?
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Coraz więcej Alpha Scramble
Abordaż z polskim wsparciem
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Legion Medyczny na poligonie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
PKW Irak zostaje w Jordanii
Z prądem i pod prąd
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Zapraszamy na defiladę
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W hołdzie powstańcom warszawskim
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Azjatycka szansa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Odnaleziono „Roja”
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Nocna próba na Wisłostradzie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
PGZ o koalicji antybalistycznej
Morska parada 15 sierpnia
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Gorący lipiec PKW Łotwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paliwowy krwiobieg NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Powietrzna defilada
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Generał w niewoli
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Lubawa wyposaży saperów
Trudne początki polskich bombowców
Wsparcie ma znaczenie
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Szachownica na Wisłostradzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO