moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią

Prawo musi lepiej chronić polskich żołnierzy. Dlatego minister obrony został zobowiązany do przygotowania propozycji zmian w przepisach – to efekt dzisiejszego spotkania premiera Donalda Tuska z szefami resortów obrony i sprawiedliwości. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie spotykał się z żołnierzami, by przedyskutować propozycje zmian.

Wczoraj Onet.pl ujawnił, że polscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze pod nogi migrantów, którzy zachowywali się bardzo agresywnie. Wkrótce trzej żołnierze zostali zakuci w kajdanki i odwiezieni na przesłuchanie. Dwaj z nich usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną. Jeszcze wczoraj minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że Żandarmeria Wojskowa dokonując zatrzymania, wykazała się nadgorliwością. Sprawę ma wyjaśnić komisja powołana przez ŻW.

 

Dziś w związku z incydentem odbyło się też spotkanie w kancelarii premiera. Szef rządu zaprosił do siebie ministrów obrony i sprawiedliwości. Po dwugodzinnych rozmowach Donald Tusk ogłosił, że odwołuje ze stanowiska Tomasza Janeczka, zastępcę prokuratura generalnego, który kierował prokuraturą wojskową. Janeczek osobiście nadzorował śledztwo. – Zwróciłem się też do ministra sprawiedliwości, by dalsze postępowanie objął swoim nadzorem prokurator krajowy. Chodzi o to, by prawo w żaden nielogiczny i niesprawiedliwy sposób nie dotknęło tych żołnierzy, jeśli nie popełnili oni wykroczenia ani przestępstwa – podkreślał premier Tusk. Dymisję Janeczka musi jeszcze zatwierdzić prezydent. Szef rządu zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie trafią do Andrzeja Dudy jeszcze dziś. Na tym jednak nie koniec.


Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Podczas spotkania premier zobowiązał ministra obrony narodowej, by przygotował propozycje zmian w prawie. – Chodzi o to, by przepisy jednoznacznie wspierały polskiego żołnierza wtedy, kiedy w obronie własnej czy terytorium Polski używa broni. Musi mieć on poczucie prawnego bezpieczeństwa – zaznaczył Tusk. Szef rządu zapowiedział również rozmowy z wojskowymi. – Cały przyszły tydzień będę spotykał się z żołnierzami, żeby doprecyzować oczekiwania co do zmiany prawa tak, aby polscy żołnierze mogli w poczuciu pełnego wsparcia ze strony organów władzy pełnić swoją misję obrony granic – zapewnił.

Projekt zmian powinien zostać przedstawiony podczas posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu. – Do czasu zmiany przepisów będziemy oczekiwali zarówno od prokuratury, jak i Żandarmerii Wojskowej takiego postępowania, które w ramach prawa będzie służyło także Rzeczpospolitej i polskim żołnierzom. Mówiłem już o zasadzie proporcjonalności. Ona w tym wypadku została dość wyraźnie naruszona – przyznał Tusk.

W oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu premier raz jeszcze podkreślił, że napięta sytuacja, która panuje na granicy z Białorusią, powinna być czynnikiem jednoczącym klasę polityczną.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Moja Karbala
Debata o bezpieczeństwie
Syndrom Karbali
Miecz w ręku NATO
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Grzmoty zamiast Goździków
54 sekundy próby
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Początek wielkiej historii
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Pirania zdała egzamin
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Logistyczna rewolucja w Opolu
Fińska armia luzuje rygory
„Kryzys” na AWL-u
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Apache w polskich rękach
Mała Orka?
Pasja i fart
Twarde na poligonie
Większe możliwości Nitro-Chemu
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Psiakrew, harmata!
Od cyberkursu po mundurówkę
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Pierwsze loty
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Marynarz w koreańskim tyglu
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Wzmocnienie polskiej tarczy powietrznej
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Antydronowa DIANA w Polsce
Rosomaki na lądzie i morzu
Adaptacja i realizm
Bądź bezpieczny w sieci
Groźny incydent w Libanie
NATO i USA o Iranie
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Wielkie serce K9
Architekci pola walki
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Zbrodnia bez kary
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Jelcz coraz silniejszy
Polski sukces w Duńskim Marszu
Zbrodnia i kłamstwo
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO