moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią

Prawo musi lepiej chronić polskich żołnierzy. Dlatego minister obrony został zobowiązany do przygotowania propozycji zmian w przepisach – to efekt dzisiejszego spotkania premiera Donalda Tuska z szefami resortów obrony i sprawiedliwości. Premier zapowiedział, że w przyszłym tygodniu będzie spotykał się z żołnierzami, by przedyskutować propozycje zmian.

Wczoraj Onet.pl ujawnił, że polscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze pod nogi migrantów, którzy zachowywali się bardzo agresywnie. Wkrótce trzej żołnierze zostali zakuci w kajdanki i odwiezieni na przesłuchanie. Dwaj z nich usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień. Sprawa zbulwersowała opinię publiczną. Jeszcze wczoraj minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że Żandarmeria Wojskowa dokonując zatrzymania, wykazała się nadgorliwością. Sprawę ma wyjaśnić komisja powołana przez ŻW.

 

Dziś w związku z incydentem odbyło się też spotkanie w kancelarii premiera. Szef rządu zaprosił do siebie ministrów obrony i sprawiedliwości. Po dwugodzinnych rozmowach Donald Tusk ogłosił, że odwołuje ze stanowiska Tomasza Janeczka, zastępcę prokuratura generalnego, który kierował prokuraturą wojskową. Janeczek osobiście nadzorował śledztwo. – Zwróciłem się też do ministra sprawiedliwości, by dalsze postępowanie objął swoim nadzorem prokurator krajowy. Chodzi o to, by prawo w żaden nielogiczny i niesprawiedliwy sposób nie dotknęło tych żołnierzy, jeśli nie popełnili oni wykroczenia ani przestępstwa – podkreślał premier Tusk. Dymisję Janeczka musi jeszcze zatwierdzić prezydent. Szef rządu zapowiedział, że dokumenty w tej sprawie trafią do Andrzeja Dudy jeszcze dziś. Na tym jednak nie koniec.


Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Podczas spotkania premier zobowiązał ministra obrony narodowej, by przygotował propozycje zmian w prawie. – Chodzi o to, by przepisy jednoznacznie wspierały polskiego żołnierza wtedy, kiedy w obronie własnej czy terytorium Polski używa broni. Musi mieć on poczucie prawnego bezpieczeństwa – zaznaczył Tusk. Szef rządu zapowiedział również rozmowy z wojskowymi. – Cały przyszły tydzień będę spotykał się z żołnierzami, żeby doprecyzować oczekiwania co do zmiany prawa tak, aby polscy żołnierze mogli w poczuciu pełnego wsparcia ze strony organów władzy pełnić swoją misję obrony granic – zapewnił.

Projekt zmian powinien zostać przedstawiony podczas posiedzenia rządu w przyszłym tygodniu. – Do czasu zmiany przepisów będziemy oczekiwali zarówno od prokuratury, jak i Żandarmerii Wojskowej takiego postępowania, które w ramach prawa będzie służyło także Rzeczpospolitej i polskim żołnierzom. Mówiłem już o zasadzie proporcjonalności. Ona w tym wypadku została dość wyraźnie naruszona – przyznał Tusk.

W oświadczeniu wygłoszonym po spotkaniu premier raz jeszcze podkreślił, że napięta sytuacja, która panuje na granicy z Białorusią, powinna być czynnikiem jednoczącym klasę polityczną.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi konstruktorami dronów
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Maj polskich żywych torped
Pies pomaga walczyć z PTSD
Szwedzi z Piorunami
Kierunek Rumunia
GROM szkoli przyszłych operatorów
Ekstremalnie ważny cel
Partnerstwo Polski i Litwy
Oko na Bałtyk
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Zatrzymanie pracownika MON-u
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo daje siłę
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Zmiana warty na wschodniej granicy
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Co nowego w przepisach?
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Gladius wzmacnia armię
Nowy starszy podoficer w SGWP
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Premier wojenny
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Kursy podoficerskie po nowemu
Litwa stawia na poligony
Outside the Box
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Sprawdzili się na macie i w ringu
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Zimowi podhalańczycy
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Na styku zagrożeń
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Przeprowadzka CSWOT-u
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
HIMARS-y w Rumunii
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Together on the Front Line and Beyond
Ferie z wojskiem
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
PKW „Noteć” – koniec misji
To nie mogło się udać, ale…
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO