moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON wyjaśni przebieg zatrzymania żołnierzy z WZZ Podlasie

Zatrzymanie żołnierzy, którzy oddali na granicy strzały ostrzegawcze, było decyzją Żandarmerii Wojskowej – poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u sposób zatrzymania wojskowych określił jako „nadgorliwość” i zapowiedział, że jeśli ktoś z ŻW przekroczył w tej sprawie uprawnienia, to zostanie ukarany.

O zatrzymaniu wojskowych pełniących służbę w ramach Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie media informowały już wczoraj. Do zdarzenia miało dojść na przełomie marca i kwietnia w okolicach Dubicz Cerkiewnych w województwie podlaskim. Strzegący wschodniej granicy kraju żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej zdecydowali się na użycie broni – oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierającej grupy nielegalnych migrantów. Następnie za swój czyn zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową i „wyprowadzeni w kajdankach”. Początkowo sprawa dotyczyła trzech żołnierzy, następnie dwóch. Prokuratura postawiła im zarzut narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zarzut przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków. Wojskowi zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

Do tych doniesień bardzo szybko odniósł się wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u wczoraj w nocy w mediach społecznościowych napisał: „Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia. Działania Żandarmerii Wojskowej wobec zatrzymanych zostaną bezwzględnie wyjaśnione. Żołnierze stojący na straży bezpieczeństwa państwa muszą być pewni, że procedury prawne ich chronią. Będę zawsze stał po stronie honoru polskich żołnierzy”. Sprawę skomentował także minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Do tak bulwersującej sytuacji dochodzi ze względu na brak właściwego oprzyrządowania Wojska Polskiego w zakresie przepisów – powiedział szef BBN-u. Z kolei premier Donald Tusk na platformie X napisał, że odebrał od ministra obrony meldunek dotyczący zatrzymania żołnierzy: „Postępowanie Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej wobec naszych żołnierzy budzi uzasadniony niepokój i gniew ludzi. Oczekuję szybkich wniosków i decyzji organizacyjnych, prawnych oraz personalnych”, napisał premier Tusk.

REKLAMA

W czwartek przed południem w siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa. Więcej o zdarzeniu z udziałem polskich żołnierzy powiedział szef resortu obrony.

– Żołnierze na granicy wykonują misję w imieniu państwa polskiego. Jest to misja trudna, odpowiedzialna, obciążająca i narażona na presję. Jesteśmy zawsze z żołnierzami i funkcjonariuszami. Jesteśmy z tymi, którzy podejmują działania na granicy – mówił wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Działania te są realizowane w zakresie i na podstawie prawa. To jest zawsze naczelna zasada. Wszyscy żołnierze, nie tylko na granicy, są zobowiązani do przestrzegania prawa i robią to dobrze – stanowczo podkreślił szef MON-u.

Kosiniak-Kamysz przyznał, że o zdarzeniu w Dubiczach Cerkiewnych został poinformowany natychmiast przez komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej. – Dowódca WZZ Podlasie, gen. bryg. Rafał Miernik, podjął decyzję o przekazaniu materiału filmowego ze zdarzenia do Żandarmerii Wojskowej. ŻW podjęła z kolei decyzję o skierowaniu sprawy do prokuratury – wyjaśniał okoliczności szef resortu obrony. Zaznaczył jednocześnie, że żołnierze nie zostali aresztowani, a zatrzymani. Przyznał, że prokuratura zobowiązana jest do przeprowadzenia rzetelnego postępowania w tej sprawie, a jego efekty powinny być transparentne.

– Głęboko wierzę w naszych żołnierzy i tej wiary nigdy nie utracę – deklarował Kosiniak-Kamysz. – Żołnierze na granicy mogą używać broni, przepisy są jasno określone, choć moim zdaniem wymagają zmiany. Podczas ostatniego posiedzenia Komitetu do spraw Bezpieczeństwa dyskutowaliśmy o zasadach użycia broni, jak również o stworzeniu systemu pomocy prawnej. Rozmawiałem o tym także z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Planujemy stworzyć biuro pomocy prawnej dla żołnierzy i funkcjonariuszy – zapowiedział szef MON-u. Wicepremier poinformował także, że zaraz po zdarzeniu dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej gen. bryg. Artur Kozłowski udał się do swoich żołnierzy wraz z prawnikiem i psychologiem. Żołnierze przez cały czas informowani są o możliwej pomocy prawnika.

Szef MON-u krytycznie odniósł się do interwencji Żandarmerii Wojskowej i sposobu zatrzymania wojskowych. – Jeśli chodzi o samo zatrzymanie, to jest to coś, co bulwersuje mnie i opinię publiczną. To jest już decyzja samej Żandarmerii Wojskowej i tych, którzy dokonują zatrzymania. Oni sami podejmują decyzję o sposobach. Nie są informowani o tym inni przedstawiciele, ani prokurator generalny, ani inni ministrowie – mówił. – Poleciłem po podjęciu tych czynności, bo to moim zdaniem była nadgorliwość w tym wypadku, aby wyjaśniła to komisja powołana w Żandarmerii Wojskowej. Jeżeli ktokolwiek przekroczył uprawnienia, to zostanie ukarany i zostaną wyciągnięte konsekwencje. Oczekuję natychmiastowych działań ze strony komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej – stanowczo zaznaczył.

Jeszcze dziś w tej sprawie minister sprawiedliwości Adam Bodnar rozmawiać będzie z zastępcą prokuratora generalnego do spraw wojskowych Tomaszem Janeczkiem.

MKS

autor zdjęć: 16 DZ, MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Policjanci szkolą wojsko
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Terroryści na lotnisku
Jak rozbito więzienie w Końskich
AWACS-y dostarczone
Zaprojektuj mural o powstaniu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Przesmyk w grze
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ratownicy na medal
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Wyrwali się z niemieckiego kotła
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Equipment Tailored to the Needs
Podróż w ciemność
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sztandar dla cyberwojsk
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
„Baltops” – moc na Bałtyku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
„Osiodłać krowę”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kremlowska wirtualna korekta
Trzy miecze pokoju
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AW149 wkrótce „made in Poland”
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Gortat Team vs drużyna NATO
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Latający radar
Więcej niż szkolenie TCCC
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Pokazali swoją siłę
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Czarownice” nad Londynem
Plan na szczyt
Dzień, który zmienił bieg wojny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO