moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Myśliwi na rzecz obronności

Ministerstwo Obrony Narodowej zacieśnia współpracę z Polskim Związkiem Łowieckim. Ma to umożliwić podpisane w środę porozumienie. – Chcemy zagospodarować potencjał środowiska łowieckiego, myśliwi mają broń, umiejętności i często dziesiątki lat doświadczenia – powiedział wicepremier i szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz.

Umowę o współpracy między resortem obrony a Polskim Związkiem Łowieckim podpisali wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezes PZŁ i łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak. – Myślistwo to wielka tradycja i historia. To jest dbanie o dobrostan, szacunek do przyrody i umiejętność gospodarowania zasobami naturalnymi – ocenił wicepremier podczas uroczystości w MON-ie. – To nie jest tylko sposób spędzania wolnego czasu, to nie jest hobby, to misja realizowana w imieniu państwa – przekonywał.

 

Wicepremier zaznaczył, że w Polsce łowiectwem zajmuje się około 130 tys. osób, tymczasem w innych państwach jest ich znacznie więcej: we Francji myśliwych jest milion 200 tys., w Szwecji 280 tys., a w Finlandii 300 tys. Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że Polska wykorzystuje potencjał organizacji pozarządowych, a jedną z nich jest właśnie Polski Związek Łowiecki. – Myśliwi posiadają broń, umiejętności i często dziesiątki lat doświadczenia – powiedział szef MON-u. Dodał też, że znają doskonale teren, na którym polują. – Nikt nie zna polskich lasów lepiej niż leśnicy i myśliwi – podkreślił Kosiniak-Kamysz.


Film: Magdalena Miernicka, Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Podpisane w środę porozumienie przyczyni się – jak przekonywał wicepremier – do zacieśnienia współpracy między myśliwymi a żołnierzami, pozwoli im na wymianę doświadczeń, a także umożliwi obu stronom wzajemne korzystanie z obiektów szkoleniowych, takich jak strzelnice. Intencją ministerstwa jest również zachęcenie osób działających w kołach łowieckich do tego, aby zainteresowali się ofertą Wojska Polskiego i być może zdecydowali się na służbę w szeregach armii. Kosiniak-Kamysz powiedział, że bezpieczeństwo Polski powinno być budowane z wykorzystaniem najlepszego sprzętu, zmodernizowanej i najlepiej zarządzanej armii, oparte na międzynarodowych sojuszach, ale też również z zaangażowaniem wszystkich obywateli.

W uroczystości wziął udział również Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej, a także myśliwy, który zaznaczył, iż „polska racja stanu wymaga, aby wykorzystywać potencjał obrony” środowiska łowieckiego. – Teraz myśliwi mogą swoje umiejętności spożytkować dla budowania bezpieczeństwa państwa i obywateli. Będą dbać o bezpieczeństwo wspólnie z żołnierzami, głównie z wojsk obrony terytorialnej – mówił.

Eugeniusz Grzeszczak, prezes PZŁ i łowczy krajowy, przypomniał, iż w marcu tego roku Naczelna Rada Łowiecka uchwaliła długoterminową strategię zrównoważonego łowiectwa, w której uwzględniono fakt włączenia myśliwych do działań na rzecz bezpieczeństwa państwa. Podpisane dziś porozumienie ma umożliwić realizację tej strategii. – Także inne organizacje pozarządowe powinny wzmacniać system odporności i obronności państwa – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krzysztof Niedziela/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


„Kryzysowy” Jaśmin
Trwa nabór do szkół podoficerskich
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Wojsko szuka tłumaczy, psychologów i BHP-owców na misje
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Coraz więcej Alpha Scramble
Patrioty pod Płockiem
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Prawie 9 tys. osób wybrało „Wakacje z wojskiem”
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Walka w dwóch światach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Zmarł gen. Mirosław Różański
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Cztery brygady, jeden cel
Premiery Grupy WB na targach zbrojeniowych
Pantera przejdzie do historii
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Tysiące Piorunów dla Polski i sojuszników
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Lancaster PA163 nie dotarł do Szczecina
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
F-15 dla Polski?
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Tarcza i miecz
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
Przyszłością wojsk pancernych jest działanie różnych środowisk
Z prądem i pod prąd
Resort o przyszłości M28, Black Hawków i i MiG-ów 29
Kolejne F-35 lecą do Polski
Kolejne nominacje w strukturach armii
Abordaż z polskim wsparciem
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Flanka pod strażą
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Aukcja dla weterana
„Wielka ucieczka” okiem historyka
Dwa marzenia spełnione naraz
„Mewa” na północnym szlaku
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Jakie limity dla przyszłych oficerów?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Battalions of the Future
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Test testu
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Gorący lipiec PKW Łotwa
Sojusznicza tarcza antydronowa
Kolejne Czarne Pantery dotarły do Polski
Armia testuje naziemne drony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO