moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberatak w PAP-ie

Atak hakerski na stronę Polskiej Agencji Prasowej. W serwisie PAP-u dwukrotnie została opublikowana informacja o rzekomej mobilizacji Polaków. Za zdarzenie prawdopodobnie odpowiadają rosyjskie służby. – Wrogom nie uda się zdestabilizować naszego państwa – zapewnił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nieprawdziwa informacja o rzekomej mobilizacji Polaków pojawiła się na stronie internetowej Polskiej Agencji Prasowej w piątek o godzinie 14.00. Według niej premier Donald Tusk miał powiedzieć, że „1 lipca 2024 roku ogłoszona zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę” (pisownia oryginalna). Mimo tego, że komunikat został po chwili anulowany, 20 minut później pojawił się na stronie agencji ponownie. „Depesza nie powstała w agencji, nie została napisana ani nadana przez pracownika PAP. Obie depesze zostały anulowane” – informuje instytucja.

Wyjaśnieniem sytuacji zajmuje się zarówno Ministerstwo Cyfryzacji, jak i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Wszystko wskazuje na cyberatak i zaplanowaną dezinformację!” – napisał na portalu X Krzysztof Gawkowski, wicepremier i szef MC. Incydent skomentował także Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który zwrócił uwagę, że „w Rzeczypospolitej mobilizację zarządza prezydent, w trybie wskazanym w art. 136 Konstytucji”, a nie, jak podano w komunikacie PAP-u, premier. „Jestem w kontakcie z rządem w tej sprawie. Bad news for Russia, nie da się Polski rozgrywać w takich sprawach” – napisał.

Premier Donald Tusk stwierdził natomiast, że atak hakerski może mieć związek ze zbliżającymi się wyborami do Europarlamentu. – Polskie służby są przygotowane i działają pod nadzorem ministrów spraw wewnętrznych i cyfryzacji – zapewnił. Z kolei wicepremier i minister obrony narodowej zauważył, że „ataki hakerskie ze strony Rosji nasilają się, podobnie jak presja na naszą wschodnią granicę”. – Systematycznie, w każdej przestrzeni musimy dbać o nasze bezpieczeństwo. Wrogom nie uda się zdestabilizować naszego państwa – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Coraz więcej Alpha Scramble
Kartki sercem malowane
MON i MSZ o szczycie NATO
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Nowi generałowie na święto wojska
Ostatnie szlify przed defiladą
Siatka antydronowa
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Abordaż z polskim wsparciem
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Z prądem i pod prąd
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Flanka pod strażą
Młodzi medycy na poligonie
Pamięć, która zobowiązuje
Wsparcie ma znaczenie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Wicher na morzu
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
„Wicher” na wodzie
Gorący lipiec PKW Łotwa
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Generał w niewoli
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Azjatycka szansa
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Legion Medyczny na poligonie
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Oni strzegą naszego spokoju
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pokolenie NATO
Nowy ośrodek badań WIML
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dwa marzenia spełnione naraz
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO