moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz ranny na granicy z Białorusią

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło dziś nad ranem w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. Podczas patrolu żołnierz został zraniony nożem przez mężczyznę, który znajdował się po białoruskiej stronie zapory. Poszkodowany trafił do szpitala. To kolejny w ostatnim czasie incydent na polsko-białoruskiej granicy.

Kryzys migracyjny w północno-wschodniej Polsce trwa nieprzerwanie od lata 2021 roku. Wówczas to białoruskie służby zaczęły zwozić na granicę migrantów z Azji i Afryki, a potem przepychać ich na polską stronę. W ostatnim czasie zjawisko wyraźnie się nasiliło. – W porównaniu z podobnym okresem ubiegłego roku wzrosła liczba prób siłowego przekroczenia granicy o 50 procent – komentował dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. – Podejmujemy działania związane ze wzmocnieniem bariery na granicy, wzmacniamy system elektronicznego monitoringu, prowadzone są także prace infrastrukturalne. Zaplanowano dodatkowe środki finansowe na zabezpieczenie granicy. Jeśli będzie taka potrzeba, zwiększymy liczbę żołnierzy Wojska Polskiego na granicy – dodał.

 

REKLAMA

Incydenty od czasu do czasu przybierają brutalny charakter. Tak było choćby dziś, kiedy to podczas patrolu w okolicach Dubicz Cerkiewnych odniósł rany polski żołnierz. Według oświadczenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych został on zaatakowany nożem przez mężczyznę, który znajdował się po białoruskiej stronie granicznej zapory. „Natychmiast przystąpiono do udzielania pomocy i wezwano służby medyczne. Na miejscu niezwłocznie zjawiła się karetka wojskowa. Żołnierz został przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo” – czytamy w komunikacie.


Film: Maciej Chilczuk, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Na tym jednak nie koniec. W okolicach Dubicz Cerkiewnych ranny został także funkcjonariusz Straży Granicznej. Do zdarzenia doszło, kiedy natknął się na dziewięcioosobową grupę, która usiłowała nielegalnie przekroczyć granicę. Jeden z migrantów miał zaatakować strażnika nożem zamocowanym na długim kiju. Funkcjonariusz sam zdołał wyrwać narzędzie z rąk napastnika. Niemal w tym samym czasie do podobnego zdarzenia doszło nieopodal Białowieży. Tam pogranicznik został ugodzony rozbitą butelką. Doznał obrażeń twarzy i trafił do szpitala.

Jak podkreślał w Sejmie minister Kosiniak-Kamysz, próby forsowania granicy mają coraz bardziej zorganizowany charakter. A wszystko za sprawą zaangażowania Rosji i Białorusi. Większość docierających na Białoruś obywateli Somalii, Afganistanu, Syrii, Jemenu czy Iranu dysponuje rosyjskimi wizami. Białoruskie służby nie tylko transportują ich na granicę, lecz także przygotowują do nielegalnego jej przekroczenia.


Film: Straż Graniczna

Polskę przed tym procederem chronić ma wysoka na 5,5 m zapora, która stanęła na odcinku 186 km. Do tego dochodzi tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników rozmieszczonych na dystansie 206 km. Według rządu sieć zabezpieczeń okazała się jednak niewystarczająca. W najbliższym czasie zapora ma zostać zmodernizowana. Wkrótce też Polska zamierza rozpocząć budowę Tarczy Wschód, czyli systemu zabezpieczeń na granicach z Białorusią i Rosją. Ta z kolei inwestycja ma zahamować ewentualny marsz obcych wojsk, a jednocześnie ułatwić polskiej armii obronę manewrową. Zgodnie z zapowiedzią Tarcza Wschód będzie się składać z systemu umocnień, zapór przeciwczołgowych, zadrzewień i zabagnień, a także zaawansowanych technologicznie instalacji, które posłużą do prowadzenia rozpoznania. W ramach projektu zostaną też przygotowane tereny pod pola minowe.

System umocnień powinien zostać zbudowany w ciągu czterech lat. Będzie się rozciągał na 700-kilometrowym odcinku wzdłuż granic. Koszt inwestycji to 10 mld zł.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Trzy miecze pokoju
 
Equipment Tailored to the Needs
Ratownicy na medal
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kremlowska wirtualna korekta
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Przesmyk w grze
Sztandar dla cyberwojsk
Dzień, który zmienił bieg wojny
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AW149 wkrótce „made in Poland”
Więcej niż szkolenie TCCC
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Jak rozbito więzienie w Końskich
AWACS-y dostarczone
Latający radar
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Plan na szczyt
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
„Osiodłać krowę”
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
„Baltops” – moc na Bałtyku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Policjanci szkolą wojsko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Inwestycja potrzebna jak tlen
Gortat Team vs drużyna NATO
„Czarownice” nad Londynem
Zaprojektuj mural o powstaniu
Terroryści na lotnisku
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Pokazali swoją siłę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Podróż w ciemność
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO