moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Treningi z wojskiem wracają

Wystartowała piąta edycja projektu MON-u „Trenuj z wojskiem”, pierwsza po zmianie na stanowisku ministra obrony. W program ponownie włączyła się Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która w minioną sobotę już po raz szósty gościła u siebie chętnych do zapoznania się z wojskowym abecadłem. Tego dnia podobny trening odbył się też w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Akademia Wojsk Lądowych, sobotni ranek. Cywilów zgromadzonych na placu apelowym jednostki, wcześniej podzielonych na grupy, wita w imieniu komendy uczelni ppłk Tomasz Słotwiński, szef wydziału wychowawczego AWL. Już na starcie stu sześćdziesięciu śmiałków od 15 do 64 lat, a wśród nich 54 kobiety i 106 mężczyzn, zostaje zapoznanych z wojskowym drylem. Stawanie na zbiórce, równanie, odliczanie, wykonywanie zwrotów, przemarsze w szyku zwartym – a to dopiero preludium do tego, co będzie się działo później.

REKLAMA

Instruktorzy przygotowali dla uczestników osiem punktów szkoleniowych, a w nich m.in. treningi walki w bliskim kontakcie w sali sportowej, terenowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy medycznej, szkolenie taktyczne z wykorzystaniem laserowego symulatora strzelań oraz rzut granatem. Cywile wzięli udział również w zajęciach z terenoznawstwa, podczas których uczyli się poruszania w terenie z wykorzystaniem map i busoli oraz poznawali tajniki przetrwania w przygodnym terenie na obszarze zajętym przez siły przeciwnika.

Film: Dominika Celińska, Bogusław Politowski / ZbrojnaTV

Ale „Trenuj z wojskiem” to nie tylko wytężona praca w punktach nauczania. To także np. możliwość poznania ciężkiego sprzętu wojskowego, co dla uczestników szkolenia było nie lada atrakcją. Dla większości szkolonych bowiem była to pierwsza w życiu okazja, by wsiąść do czołgu T-72, pojazdu typu MRAP o zwiększonej odporności na miny oraz średniego samochodu ciężarowego wysokiej mobilności, przeznaczonego do transportu zabezpieczenia logistycznego, marki Jelcz.

Trening z najlepszymi

Dużo emocji było także podczas zajęć z bronią. Żołnierze przygotowali do dyspozycji szkolonych wiele różnego rodzaju karabinków, pistoletów, a nawet granatnik przeciwpancerny RPG. Ćwiczący mieli też możliwość sprawdzenia się na strzelnicy, co prawda nie bojowej w terenie, lecz pod dachem, gdzie mogli postrzelać z broni pneumatycznej.

Jak zapewnił ppłk Słotwiński, do prowadzenia treningów zostali wyznaczeni najlepsi instruktorzy z Akademii, co gwarantuje, że ośmiogodzinne szkolenie wojskowe przyniosło uczestnikom wiele niezapomnianych wrażeń. Podkreślił, że władze uczelni są zadowolone, iż zajęcia w uczelni przyciągają nie tylko mieszkańców Wrocławia, lecz także osoby z miejscowości z całej Polski. – Na jeden z treningów zgłosiła się grupa młodzieży z Białej Podlaskiej, która planuje związanie swojej przyszłości z Wojskiem Polskim – poinformował oficer i dodał, że organizatorzy projektu na terenie AWL-u zaobserwowali, iż niektórzy uczestnicy przyjeżdżają na zajęcia już kolejny raz. – W czasie sześciu spotkań w ramach projektu w Akademii trenowało z nami w sumie już blisko tysiąc osób – podsumował pułkownik.

Patrol wpada w zasadzkę

Wrocławianin Mariusz Kanarek pierwszy raz zgłosił się do projektu „Trenuj z wojskiem”. – Wszystko to, co się działo, czego tu doświadczyłem, zrobiło na mnie duże wrażenie – skomentował podczas przerwy w zajęciach. Przyznał, że do szkolenia podchodził z dużym sentymentem, ponieważ 20 lat temu jako żołnierz zasadniczej służby wojskowej bywał już na poligonach i odbywał podobne treningi. – Jest bardzo dobra organizacja zajęć – skwitował. Dodał, że na sobotnie zajęcia przyszedł sam, ale na kolejne zgłosi się z synem, aby pokazać mu, jak wygląda wojsko od wewnątrz.

Pod dużym wrażeniem była także Gabriela Żmija, uczennica Liceum Służb Mundurowych z Wrocławia. Jak stwierdziła, w jej szkole są różne zajęcia wojskowe, ale dodatkowo chciała zobaczyć, jak takie szkolenie wygląda w prawdziwej jednostce wojskowej. – Uczę się na kierunku ratownictwo medyczne. Czasy są niespokojne i nie wiem, czy w przyszłości jako medyk nie będę musiała pracować w strefie działań zbrojnych – wyjaśniła. Chcę wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji – dodała.

Dużo wrażeń uczestnikom szkolenia przyniosły zajęcia z podstaw taktyki. – Trenujemy patrolowanie terenu metodą szachownicy. Uczestnicy patrolu wpadają w zasadzkę. Ponieważ przeciwnik dysponuje dużą siłą ognia, musimy zerwać kontakt ogniowy i szybko się wycofać tak zwanym rolowaniem – opisywał kpt. Dawid Matysiak, kierownik szkolenia taktycznego w jednym z punktów nauczania. Oficer dodał, że uczestnicy z dużym zaangażowaniem podchodzą do zajęć, tym bardziej że podczas nich wykorzystano elementy laserowego symulatora strzelań, w które został wyposażony każdy z ćwiczących przed wyruszeniem na patrol. Jeśli w wyniku wymiany ognia ktoś był trafiony, czujniki systemu powiadamiały go o tym.

Zajęcia zakończyły się w godzinach popołudniowych tradycyjnym ogniskiem, grochówką oraz wręczeniem certyfikatów uczestnictwa w treningu. Dla części przybyłych do AWL-u być może było to pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z wojskiem. Na miejscu było bowiem stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu, gdzie każdy, kto planuje związanie swojej przyszłości z armią, mógł uzyskać wyczerpujące informacje o tym, jak można zasilić jej szeregi.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Terroryści na lotnisku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Sztandar dla cyberwojsk
Podróż w ciemność
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Baltops” – moc na Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Trzy miecze pokoju
Gortat Team vs drużyna NATO
Equipment Tailored to the Needs
Jak rozbito więzienie w Końskich
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Plan na szczyt
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Latający radar
Ameryka daje wsparcie
„Osiodłać krowę”
Kremlowska wirtualna korekta
NATO on Northern Track
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ratownicy na medal
Policjanci szkolą wojsko
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
„Czarownice” nad Londynem
Inwestycja potrzebna jak tlen
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Zaprojektuj mural o powstaniu
Pokazali swoją siłę
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Więcej niż szkolenie TCCC
Przesmyk w grze
AWACS-y dostarczone
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Dzień, który zmienił bieg wojny
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO