moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Na niejawnym posiedzeniu senackiej Komisji Obrony Narodowej przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej zaprezentowali propozycje zapisów Programu Rozwoju Sił Zbrojnych. To dokument, który w perspektywie 15 lat określa priorytety przebudowy Wojska Polskiego i modernizacji technicznej.

Przed posiedzeniem Komisji jej przewodniczący – gen. broni rez. Mirosław Różański – wziął udział w konferencji prasowej. Jak powiedział senator, dzisiejsze posiedzenie senackiej Komisji Obrony Narodowej jest naprawieniem niedoskonałości ustawy o obronie ojczyzny, której zapisy nie przewidują udziału Senatu w opracowaniu propozycji do Programu Rozwoju Sił Zbrojnych. – Dyskusja o rozwoju sił zbrojnych jest niezwykle istotna i powinna być czyniona przy udziale wszystkich, a szczególnie organów konstytucyjnych państwa – powiedział senator. – Dlatego dzisiaj w formule niejawnej spotykamy się z przedstawicielami resortu obrony narodowej, aby zapoznać się z tym, co jest już zaakceptowane przez Sejm – powiedział Mirosław Różański. Jego zdaniem, w przyszłości należałoby się pochylić nad wspomnianym zapisem w ustawie o obronie ojczyzny, by na stałe wyeliminować błąd. – To zapomnienie albo celowe pominięcie Senatu osobiście mnie niepokoi – zaznaczył przewodniczący SKON-u.


Film: Maciej Chilczuk, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Na konferencji prasowej Mirosław Różański został zapytany o propozycję utworzenia w Wojsku Polskim Dowództwa Transformacji. O takim pomyśle poinformował niedawno wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – To nie jest priorytet, który bym rekomendował – stwierdził senator. – Wszelkie działania rządzących, by zwiększyć odporność państwa i zwiększyć potencjał armii są jak najbardziej wskazane. W moim przekonaniu wysiłek powinien być skupiony na tym, abyśmy formowali nowe moduły bojowe, czyli bataliony, eskadry czy dywizjony – dodał Mirosław Różański. Jak zaznaczył, w ostatnich ośmiu latach znacząco obniżony został potencjał przede wszystkim dwóch dużych związków taktycznych – 11 i 12 Dywizji. – Uważam, że w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić na odtworzeniu utraconych zdolności – dodał senator.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: mł. chor. Daniel Wójcik

dodaj komentarz

komentarze


Sabotaż na dnie Bałtyku
Przyszłość polskich czołgów K2
W cieniu dumy floty
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Miliardy na logistykę i łączność
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Piątka z czwartego wozu
Przyszłość obrony i odstraszania
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Koniec bezkarności floty cieni?
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
„Pułaski” do remontu
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Powrót do przeszłości Westerplatte
Polskie pociski rakietowe – rusza produkcja
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Stany Zjednoczone zaatakowały Wenezuelę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Co nowego w przepisach?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Góral z ORP „Gryf”
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Odpalili K9 Thunder
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Silniejsza obrona granic Litwy
Wojsko kontra śnieżyce
Najdłuższa noc
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Dyplomatyczna gra o powstanie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Europejska kopuła bezpieczeństwa
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Nowe Daglezje na nowy rok
Snowboardzistka i pływacy na medal
Na tronie mistrza bez zmian
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Będą polskie prace badawcze na zachodzie Ukrainy
Niebo pod osłoną
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Rumunia buduje drugi filar wsparcia Ukrainy
Oskarżony Maduro
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Zdarzyło się w 2025 roku – II kwartał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO