moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości

Ukraina może liczyć na Polskę w kwestii wsparcia materialnego, militarnego, wyposażenia armii, pomocy finansowej i dyplomatycznej – zapewniał premier Donald Tusk w Warszawie po zakończeniu polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych. Udział w nich wziął premier Ukrainy Denys Szmyhal, który apelował m.in. o większe dostawy broni dla swojego kraju.



– Kończymy dzisiejsze rozmowy z przeświadczeniem, że nie ma takiej siły na świecie, która mogłaby podważyć naszą przyjaźń, solidarność, współpracę; szczególnie w obliczu wspólnego zagrożenia, jakim jest agresja rosyjska na Ukrainę i agresywna polityka Rosji wobec całej wspólnoty europejskiej – mówił premier Donald Tusk po zakończeniu polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie. Jak zaznaczył szef polskiego rządu po spotkaniu z Denysem Szmyhalem, ukraińskim premierem, wspólne rozmowy potwierdziły, że niezależnie od trudnych spraw, które muszą rozwiązywać, obaj politycy potrafią rozmawiać ze sobą niezwykle szczerze.

Tusk podkreślił również, że Ukraina może liczyć na Polskę w kwestii wsparcia materialnego i militarnego, wyposażenia armii oraz pomocy finansowej i dyplomatycznej. Dodał, że aktywność Polski we wspieraniu Ukrainy w akcesji do Unii Europejskiej oraz jej obecności w NATO jest bezdyskusyjna. Polski premier zaznaczył, że Ukraina może liczyć na Polskę dziś i w przyszłości, niezależnie od tego, kto będzie rządził naszym krajem. – Jesteśmy razem i będziemy razem w tej dramatycznej w naszej wspólnej historii sytuacji – zapewnił Tusk.

Także Denys Szmyhal potwierdził, że rozmowy były konstruktywne. – Ukraina i Polska są sojusznikami strategicznymi, jesteśmy bardzo wdzięczni za poparcie naszego państwa w okresie agresji rosyjskiej zakrojonej na pełną skalę – mówił szef ukraińskiego rządu. Dodał, że oba kraje mają wspólne wartości i wspólny cel, a jest nim bezpieczna, pokojowa Europa, gdzie raz na zawsze zostanie położony kres imperializmowi rosyjskiemu.

Jednocześnie premier Ukrainy zaapelował o większe dostawy broni dla tego walczącego kraju. Mówił, że służy temu m.in. międzynarodowa koalicja zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy. Została ona aktywowana wczoraj w Warszawie. Jej celem jest szkolenie żołnierzy i kolejne dostawy sprzętu, a liderami koalicji zostały Polska i Niemcy.

Denys Szmyhal dziękował też Polsce za przyłączenie się do koalicji artyleryjskiej, czyli czeskiej inicjatywy mającej na celu dostarczenie Ukrainie 800 tys. pocisków artyleryjskich kal. 155 i 122 mm. – Zakładamy, że zostaną stworzone także wspólne przedsiębiorstwa zbrojeniowe na terenie Polski i Ukrainy – mówił premier Ukrainy.

Gabinety Tuska i Szmyhala omówiły również szereg innych dwustronnych problemów i wyzwań. Rozmawiano m.in. o imporcie żywności, handlu, współpracy transportowej i infrastrukturalnej oraz przesyle energii.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1711663260
UKRAINA - najbardziej niewdzięczny sąsiad Polski. Nie warto się poświęcać.
41-78-EC-92

Pancerna nauka strzelania
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Prezydenckie weto dla SAFE
Generał Molenda doradcą NATO
Dron odkryty w kopalni. Na miejscu działają służby
Nowe zdolności podniebnego strażnika
Bułgarzy patrzą na Wizjery
„Delty” w komplecie
Tankowanie w przestworzach
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Zacięta walka o medale pod siatką
Dezinformacja: element wojny XXI wieku
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie ma nudy
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Zakochałam się w slalomie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
System San z koreańskimi elementami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Opowieść o partnerstwie wojskowym Polski i USA
Trójskok Belmy
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Oko na Bałtyk
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Polska będzie zbrojna!
Krok w przyszłość
Leopard nie stoi w kolejce
Zawiszacy z kompletem Langust
Przecieranie szlaków
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Piekło „Pługa”
Cyberatak na szpital. Do akcji ruszyli terytorialsi
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nie stracić głowy w razie zagrożenia
Saperzy z dronami
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
W poszukiwaniu wyzwań
Gala MMA coraz bliżej
Polska i Szwecja dla bezpiecznego na Bałtyku
One Step Ahead of the Enemy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cel: Podwoić moc
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Together on the Front Line and Beyond
Szczątki rakiety znalezione na Lubelszczyźnie
Prosta droga do wojska
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Łączność działa jak w zegarku
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Nasz jedyny
Miliard złotych na bezpieczeństwo Małopolski
Szlify pod lodem
PFM bez tajemnic
Żołnierze i AI kontra dezinformacja
Siła współpracy
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
ORP „Wodnik” zimową porą
Sejm uchwalił ustawę o SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO