moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie

Najlepsi żołnierze uprawiający sport w wymiarze powszechnym i wyczynowym, a także działacze i trenerzy spotkali się dziś na dorocznej Gali Sportu Wojskowego. Podczas uroczystości podsumowano wyniki osiągnięte w 2023 roku. Najcenniejszy puchar za zwycięstwo we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP odebrali przedstawiciele 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Gala Sportu Wojskowego odbyła się w środę w Klubie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. „Służba wojskowa i wyczynowe uprawianie sportu mają bardzo wiele wspólnego. Wymagają szczególnych przymiotów, takich jak pasja, zaangażowanie, pracowitość oraz specyficzna wytrwałość. Osoby, które łączą mundur Wojska Polskiego i strój sportowy pokazują, że determinacja i ciężka praca prowadzą do sukcesu, niezależnie od tego, w jakiej dziedzinie się angażujemy”, napisał w liście do najlepszych wojskowych sportowców wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. List odczytał kmdr Janusz Porzycz, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Wicepremier podziękował sportowcom za poświęcenie i przykład, jaki dają innym. „Bez wątpienia jesteście doskonałymi ambasadorami i ambasadorkami sił zbrojnych pokazując, że w szeregach naszej armii obok służby jest miejsce na pasję realizowaną na profesjonalnym poziomie. Wasze osiągnięcia są dowodem na to, że Wojsko Polskie daje szerokie możliwości osobom, które są ambitne, chcą rozwijać swoje zdolności i nie boją się podejmowania dodatkowego wysiłku”, zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON-u życzył sportowcom wielu sukcesów, które przyniosą im spełnienie i satysfakcję, a kibicom radość oraz dumę. „Będziemy trzymać za was kciuki podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu, jak i wszelkich innych zawodów. Powodzenia!”, napisał.

REKLAMA

Trzy największe puchary za wywalczenie miejsc na podium we współzawodnictwie w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP w 2023 roku odebrali przedstawiciele reprezentacji, których trzon stanowili żołnierze trzech dywizji. Najlepsi okazali się reprezentanci 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Puchar za zwycięstwo odebrali gen. dyw. Szymon Koziatek, dowódca 12 DZ, i mjr Rafał Zieliński, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu 12 DZ. Drugie miejsce we współzawodnictwie zajęła reprezentacja 11 LDKPanc, a trzecie – 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Wyróżnienia indywidualne za rywalizację w sporcie powszechnym otrzymali żołnierze, których wybrano najlepszymi zawodnikami mistrzostw Wojska Polskiego w 12 dyscyplinach wliczanych do współzawodnictwa. Tytuły przyznano: kpr. Piotrowi Janiakowi (piłka siatkowa), szer. Katarzynie Sobierajskiej (judo), kpr. Patrykowi Błaszczykowi (bieg patrolowy), st. szer. spec. Adamowi Nowickiemu (biegi przełajowe), st. szer. spec. Damianowi Ostępowi (walka w bliskim kontakcie), st. chor. sztab. Andrzejowi Jarockiemu (strzelanie z pistoletu wojskowego), st. szer. spec. Wojciechowi Hadzickiemu (strzelanie z karabinka), st. sierż. Danielowi Siekowi (wielobój żołnierski), szer. Oliverowi Zarębie (futsal), kmdr. ppor. Marcinowi Kołoszukowi (pokonywanie toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej), kpt. mar. Karolowi Morkowi (pływanie) i st. chor. mar. Marcinowi Richertowi (biegi na orientację).

Za wyniki uzyskane w sporcie wyczynowym uhonorowano sportowców Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wybranych w głosowaniu przez kadrę CWZS-u i zaproszonych do typowania gości. Miejsca na podium zajęli: pierwsze – st. szer. Aleksandra Mirosław, drugie – st. szer. Natalia Kaczmarek, trzecie – kpr. Wojciech Nowicki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano: 4. st. mar. spec. Aleksandra Lisowska, 5. st. szer. Oskar Kwiatkowski, 6. osada kajakarska K-4 (st. szer. spec. Dominika Putto, st. szer. Karolina Naja, st. szer. Anna Puławska i szer. Adrianna Kąkol), 7. plut. Karolina Romańczyk, 8. st. szer. spec. Helena Wiśniewska, 9. st. kpr. Ewa Trzebińska, 10. st. szer. spec. Klaudia Breś.

Tytuł „Mistrza sportu powszechnego 2023 roku” przyznano kmdr. ppor. Marcinowi Kołoszukowi, który odpowiada również za przygotowanie reprezentacji marynarki wojennej do startów w wojskowych czempionatach. Trenerem / koordynatorem roku wybrano kpt. Piotra Krajewskiego, szkoleniowca odpowiedzialnego w CWZS-ie za dwie dyscypliny sportu: judo i zapasy. Natomiast w kategorii „Wydarzenie roku sportu wyczynowego” wyróżniono walkę o tytuł mistrza świata wagi junior ciężkiej federacji WBO. Stoczył ją 10 grudnia 2023 roku w Bournemouth w Wielkiej Brytanii st. szer. Mateusz Masternak z Brytyjczykiem Chrisem Billamem-Smithem.

Podczas Gali uhonorowano również jednostki wojskowe, które w ubiegłym roku wyróżniły się najlepszą organizacją zawodów rangi mistrzostw Wojska Polskiego. W tej kategorii nagrody przyznano: 1 Brygadzie Logistycznej (była organizatorem mistrzostw WP w biegu patrolowym, strzelaniu z pistoletu wojskowego i karabinka oraz w pokonywaniu toru przeszkód w ośrodku sprawności fizycznej), 3 Flotylli Okrętów (biegi na orientację) i 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej (piłka siatkowa).

Z kolei trofea za miejsca na podium we współzawodnictwie wojskowych uczelni odebrali przedstawiciele: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (za I miejsce), Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu (II) i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie (III).

Podsumowano również mistrzostwa Wojska Polskiego kadry sztabów dowództw i departamentów MON-u oraz czempionaty Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W pierwszej kategorii triumfowali główni organizatorzy Gali – kadra Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, a na trzeciej Dowództwo Garnizonu Warszawa. Natomiast w mistrzostwach SG WP najwięcej punktów zdobył Zarząd Organizacji i Uzupełnień – P1. Drugie miejsce przypadło Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7, a trzecie Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Specjalne podziękowania za wkład w rozwój wychowania fizycznego i sportu w resorcie obrony narodowej otrzymali: kmdr por. Paweł Łępa, płk Mirosław Bębnowicz, płk rez. Marek Oleszczuk, ppłk Piotr Barczak i ppłk Karol Dudkiewicz. Z kolei za wspieranie sportu wyczynowego w wojsku wyróżniono prezesów polskich związków sportowych: Andrzeja Suprona, Waldemara Gospodarka, Andrzeja Kijowskiego i Henryka Olszewskiego, oraz oficerów: ppłk. Aleksandrę Wołkowską-Bartoś, ppłk. Grzegorza Marcińczaka, płk. pil. Łukasza Piątka, płk Tomasza Kanię i płk. Jarosława Stasiaka. W dziesiątce wyróżnionych znalazł się też Maciej Zdziarski – prezes Fundacji Instytut Łukasiewicza.

W minionym roku zawodową służbę wojskową zakończyło sześciu żołnierzy, którzy przez wiele lat byli związani ze sportem powszechnym i wyczynowym. Z mundurem rozstali się: ppłk Dariusz Lenart, ppłk Robert Pona, kmdr por. Jarosław Poździk, ppłk Mirosław Radwan, mł. chor. Adam Jakieła i plut. Henryk Szost. Podczas Gali pamiętano i o nich i podziękowano im za lata służby poświęcone sportowi.

Dla reprezentantów Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego najważniejszym tegorocznym celem jest dobry start na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Start w Paryżu zapewniło już sobie kilkudziesięcioro żołnierzy-sportowców z „Armii mistrzów”. Jednym z nich jest st. szer. Aleksandra Mirosław, rekordzistka świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas. Zwyciężczyni wewnętrznego plebiscytu na najlepszego sportowca CWZS-u podkreśliła, że sport jej życiu odgrywa bardzo ważną rolę. – To on nauczył mnie wytrwałości, determinacji, samodyscypliny, cierpliwości. Wyniki sportowe nie przychodzą z dnia na dzień. I te cechy ważne są też w codziennej służbie – powiedziała.

Najlepszym zawodnikom w sporcie wyczynowym i powszechnym osiągniętych wyników w 2023 roku gratulował gen. dyw. Dariusz Pluta, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zachować właściwą kolejność działań
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
V Korpus z nowym dowódcą
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Barwy walki
Front przy biurku
Ocalały z transportu do Katynia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Zbrodnia made in ZSRS
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO