moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krośnieńscy terytorialsi i saperzy wspólnie pokonywali Odrę

Pokonywanie przeszkody wodnej, rozpoznanie a także elementy taktyki. To niektóre z zagadnień, jakie realizowali żołnierze 152 blp z Krosna Odrzańskiego podczas szkolenia rotacyjnego. Z pomocą 5 kresowego batalionu saperów terytorialsi doskonalili umiejętności organizacji przepraw na transporterach pływających PTS-M.

Współpraca z krośnieńskimi saperami została nawiązana pięć lat temu, w ramach szkoleń zdolnościowych. Organizowanie przepraw może okazać się kluczowe w przypadku działań bojowych, czy klęski żywiołowej, jaką jest powódź. Takie ćwiczenia pozwalają rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak i zespołowe. Warto podkreślić, że platforma ładunkowa transportera pływającego PTS-M jest na tyle potężna, że można umieścić na niej inne pojazdy i sprzęt wojskowy. Podczas wykonywania zadań, wóz jest w stanie przetransportować 72 żołnierzy z pełnym wyposażeniem.

Przeprawa była tylko jednym z zagadnień, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy Terytorialsi. Oprócz pokonywania przeszkody wodnej, żołnierze doskonalili również zagadnienia związane z taktyką: marsz ubezpieczony czy zrywanie kontaktu ogniowego.

Priorytetem podczas przepraw przez przeszkodę wodną jest bezpieczeństwo, dlatego zanim rozpoczniemy zajęcia, przygotowujemy żołnierzy do nich. Kolejnymi ważnymi aspektami szkolenia jest atrakcyjność, efektywność i możliwość współpracy z naszymi kolegami – saperami z 5. Kbsap, którzy oprócz ogromnego doświadczenia w realizacji przepraw przez przeszkody wodne, posiadają również odpowiedni do tego sprzęt- transportery pływające PTS-M – tłumaczy ppłk Tomasz PŁOTCZYK, dowódca 152. batalionu lekkiej piechoty w Krośnie Odrzańskim.

Warto wspomnieć, że rekrutacja w szeregi 152. blp wciąż trwa. Najprostszą metodą zgłoszenia się, jest kontakt z rekruterem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Najbliższe szkolenie podstawowe i wyrównawcze odbędzie się 10 maja.

Tekst: por. Anna Jasińska-Pawlikowska/ 12 WBOT

red. PZ

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


O bezpieczeństwie u prezydenta
Partnerstwo Polski i Litwy
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Maj polskich żywych torped
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Dyrygent w mundurze
Medyczny impas
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Góral z ORP „Gryf”
FORT Kraków otwarty
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Więcej mocy dla Orki
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
To nie mogło się udać, ale…
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
PKW „Noteć” – koniec misji
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Piątka z czwartego wozu
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
W cieniu dumy floty
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Co nowego w przepisach?
ORP „Garland” w konwoju śmierci
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
USA: chcemy Grenlandii
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Amerykański szogun
Good Morning, Orka!
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Premier wojenny
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Brzescy saperzy i prace rozbiórkowe
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Pucharowy medal na desce
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Experience It Yourself
Jak zbudować armię przyszłości
Waiting for the F-35
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Człowiek, który sprzedał ciszę
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Nowa lokalizacja 18 Brygady Zmotoryzowanej
Ekstremalnie ważny cel
Medale na lodzie i śniegu
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO