moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sto dni rządu. Co osiągnął resort obrony?

Polska ma najwyższy w NATO poziom wydatków obronnych w stosunku do PKB – ponad 4%. Wojsko Polskie ma największy budżet obronny w swej historii – prawie 160 mld zł. Podpisano kontrakty zbrojeniowe o wartości ponad 36 mld zł. Żołnierze i pracownicy wojska otrzymali 20% podwyżki uposażeń – rząd podsumowuje dziś 100 dni swojego działania.


Na polskiej scenie politycznej przyjęło się, że każdy nowy rząd po pierwszych stu dniach sprawowania władzy prezentuje efekty swojej pracy, wskazując, co osiągnął, a czego z przedwyborczych deklaracji nie udało się zrealizować. Dzisiaj, 22 marca, przypada sto dni funkcjonowania obecnego rządu i w związku z tym kierownictwa większości resortów w różnej formie przedstawiły podsumowania swych działań. Ministerstwo obrony narodowej nie zdecydowało się zorganizować specjalnej konferencji prasowej w tym celu – do realizacji planów na pierwsze sto dni odniósł się szef MON-u Władysław Kosiniak-Kamysz, który na spotkaniu z dziennikarzami dotyczącym planowanej ustawy o obronie cywilnej podsumował także 100 dni działania obecnego kierownictwa resortu obrony narodowej.Podwyżki

Jako przykład zrealizowanych przez rząd i Ministerstwo Obrony Narodowej zamierzeń, zarówno zapowiadanych przed wyborami, jak i tych, które pojawiły się po objęciu władzy, wicepremier wskazał podwyżki dla żołnierzy oraz cywilnych pracowników MON-u. – To była jedna z naszych sztandarowych obietnic – zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał, że 30-procentowe podwyżki objęły nauczycieli akademickich z uczelni wojskowych, a 20-procentowe – pracowników cywilnych resortu obrony oraz żołnierzy zawodowych. – Wzrost wynagrodzeń był wyższy o 67% procent od projektu naszych poprzedników – stwierdził minister.

REKLAMA

Warto w tym miejscu podkreślić, że przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło do 9253,25 zł brutto, a wraz z nim zwiększył się również przysługujący zawodowcom dodatek za długoletnią służbę wojskową.Liderzy Sojuszu

Tak duże i wyczekiwane zarówno przez wojsko, jak i pracowników cywilnych resortu podwyżki były możliwe dzięki rekordowemu budżetowi obronnemu, jaki przyjął parlament na rok 2024. Wynosi on prawie 160 mld zł (włącznie z funduszem modernizacji sił zbrojnych) i jest to najwyższa kwota w historii polskiej obronności. To jednak nie wszystko – na obronność w tym roku Polska przeznaczy około 4,2% PKB, co czyni nas pod tym względem liderem całego NATO. Największa i najbogatsza armia Paktu Północnoatlantyckiego, czyli siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, ma do dyspozycji nieco ponad 3% PKB.

Priorytet: modernizacja

Zdecydowaną większość historycznego budżetu obronnego pochłonie modernizacja techniczna polskiej armii. Resort obrony planuje podpisanie w tym roku ponad 150 kontraktów na sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Jak podał wicepremier Kosiniak-Kamysz, oprócz systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej, czołgów i wozów opancerzonych oraz kolejnych systemów artyleryjskich jednym z zakupowych priorytetów jest indywidualne wyposażenie żołnierzy – obejmujące m.in. nowe mundury, hełmy i kamizelki kuloodporne.

Zakupy już trwają. Od 13 grudnia 2023 roku Agencja Uzbrojenia podpisała 20 umów o łącznej wartości 36 mld zł, z których około połowa, czyli 16,5 mld zł, trafiła do polskich zakładów zbrojeniowych.Audyt

Zaraz po ukonstytuowaniu się w grudniu zeszłego roku nowego rządu, minister obrony narodowej zapowiedział, że zostanie przeprowadzony audyt działań poprzedniego kierownictwa MON-u. 25 stycznia 2024 roku został powołany zespół zadaniowy do spraw oceny funkcjonowania systemu pozyskiwania sprzętu wojskowego. Ma on ocenić umowy zbrojeniowe zawarte w latach 2016–2023. Co istotne, w weryfikację kontraktów zaangażowany jest również Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Wstępne wyniki audytu wskazały m.in. na brak aktualnych dokumentów strategicznych i planistycznych, niedoszacowanie kosztów zakupów uzbrojenia oraz niedostateczne ich zgranie z przygotowaniem infrastruktury.

Kontrole dotyczą nie tylko zakupów sprzętu wojskowego. Sztab Generalny Wojska Polskiego w ramach sprawdzenia i oceny procedur dotyczących awansów stwierdził nieprawidłowości w procedurach kadrowych (awanse przed terminem wymaganego stażu). W związku z tym szef SGWP polecił podległym dowódcom poszczególnych rodzajów sił zbrojnych wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób odpowiedzialnych za wspomniane przypadki naruszenia przepisów ustawy o obronie ojczyzny.

Rodziny wojskowe

Podsumowanie stu dni pracy rządu było dobrą okazją do nakreślenia przez resort obrony planów działań na najbliższe miesiące. Oprócz modernizacji technicznej oraz opracowania kluczowych dokumentów doktrynalnych, a także prac nad ustawą o obronie cywilnej, MON chce sfinalizować działania nad „Kartą rodziny wojskowej”. Program ten ma być kompleksowym wsparciem dla rodzin żołnierzy zawodowych oraz pracowników resortu obrony narodowej, dbających o bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Karta ma więc m.in. ułatwiać dostęp do usług medycznych, obiektów sportowych czy placówek zapewniających opiekę nad dziećmi.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, Michał Niwicz, kpr. Sławomir Kozioł, grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Ryś” z laserem
Ameryka daje wsparcie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Podróż po AWACS-ie
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO