moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dodatkowe zabezpieczenia na wschodniej granicy

Od początku marca wzrasta liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, dlatego rząd planuje rozbudowanie i uszczelnienie przygranicznych zabezpieczeń. Przewidywany koszt inwestycji to ponad 850 mln zł. Środki te będą pochodzić z budżetu MON-u, ale Polska ma się ubiegać o dodatkowe fundusze z Unii Europejskiej.

Choć zimą sytuacja na wschodniej granicy była spokojniejsza, wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejna fala migracyjna. Od marca coraz więcej osób usiłuje wtargnąć na terytorium RP od strony Białorusi. To nawet 130 przypadków dziennie. Jak podaje Straż Graniczna, od 2021 roku, czyli momentu, gdy rozpoczął się atak hybrydowy inspirowany przez Mińsk i Kreml, podjęto ponad 80 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wprawdzie wzdłuż wschodniej granicy została wybudowana bariera, ale migranci wspierani przez białoruskie służby znajdują sposoby na jej pokonanie. Wykorzystują oni m.in. drabiny i sprzęt typu szlifierki czy lewarki samochodowe, którymi rozginają pręty ogrodzenia.

– Bariera nie jest szczelna i wymaga działań, które doprowadzą do zwiększenia skuteczności – przyznał w ubiegłym tygodniu Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA, podczas sejmowego posiedzenia połączonych komisji obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. – Ze względu na powtarzające się, mimo zabezpieczeń, nielegalne przekroczenia granicy przez migrantów została podjęta decyzja o rozpoczęciu prac nad rozbudową i uszczelnieniem bariery – poinformował posłów wiceminister. Chodzi – jak dodał – o usunięcie „słabości” zarówno bariery fizycznej, jak i optoelektronicznej. Czesław Mroczek przypomniał, że na granicy z Białorusią jest 186-kilometrowa bariera fizyczna oraz bariera elektroniczna o długości 206 km.

REKLAMA

Rozwiązania opracowane w resorcie spraw wewnętrznych są obecnie konsultowane przez specjalistów, ale już teraz wiadomo, że na granicę trafi nowy sprzęt. Straż Graniczna otrzyma np. drony pionowego startu oraz system elektroniczny „swój-obcy”. Zostaną także wybudowane 70-metrowe wieże obserwacyjne, zorganizowane kolejne punkty świetlne i zamontowane dodatkowe kamery. W planach jest położenie nowej drogi ciągnącej się wzdłuż granicy. Wzmocnione mają być też zabezpieczenia na wodnych odcinkach (wzdłuż rzek Bug, Świsłocz i Stoczanka) o łącznej długości 219 km.

Wiceminister Mroczek zapowiedział, że zwiększy się liczba funkcjonariuszy zaangażowanych w ochronę wschodniej granicy, ale nie podał szczegółów. Obecnie służy tam 3 tys. funkcjonariuszy SG. Wspierają ich wojskowi. Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował posłów, że w operacji prowadzonej od lipca 2021 roku uczestniczyło trzy lata temu średnio 5605 żołnierzy, w 2022 roku zaś średnio 6755 żołnierzy. – W ubiegłym roku na granicy było średnio 3079 żołnierzy, a w 2024 roku – średnio 4600 żołnierzy. Wystawiono prawie 280 tys. posterunków obserwacyjnych i zrealizowano ponad 250 tys. patroli. Zatrzymano ponad 42 tys. osób nielegalnie przekraczających granicę – wyliczał wiceszef MON-u. Armia utworzyła pięć wojskowych zgrupowań zadaniowych.

Rosnąca presja migracyjna i nasilenie ataków hybrydowych ze strony Białorusi i Federacji Rosyjskiej oznacza, że Polska musi zwiększyć środki przeznaczone na bezpieczeństwo terenów przygranicznych. W latach 2021–2023 wydano na ten cel niemal 1,5 mld zł. Natomiast w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na te działania ponad 850 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Przedstawiciele MSWiA zapowiedzieli, że Polska będzie się starać również o unijne dofinansowanie. Komisja Europejska zarezerwowała w budżecie sumę 2 mld euro na rozbudowę przygranicznych instalacji. To wprawdzie kwota do podziału, ale polski rząd ma nadzieję na zdobycie dotacji, dzięki której sfinansuje sporą część zabezpieczeń. Za otrzymane wcześniej fundusze z UE realizowany jest np. program budowy zabezpieczeń na wodnych odcinkach granicy. Za sumę 44 mln zł w latach 2023–2025 powstanie m.in. bariera elektroniczna.

JT

autor zdjęć: Sekcja Prasowa 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Szpej na miarę potrzeb
 
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sprawa katyńska à la española
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Kadisz za bohaterów
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
SOR w Legionowie
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO