moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakupy dla Mieczników

PGZ Stocznia Wojenna i duńska firma zbrojeniowa Terma podpisały właśnie umowę na dostawę systemu obrony bezpośredniej C-Guard, w który zostaną wyposażone fregaty Miecznik. Składa się on z szeregu wyrzutni celów pozornych. Wystrzeliwane z nich wabiki ściągają na siebie odpalone przez przeciwnika rakiety i torpedy.

– Umowa to kolejny ważny etap w realizacji programu „Miecznik” – podkreśla Andrzej Wojtkiewicz, dyrektor tego programu w PGZ Stocznia Wojenna. – Fregaty otrzymają skuteczną ochronę przeciwko wielu typom zagrożeń, zarówno podwodnym, jak i rakietowym. W podobne systemy wyposażonych jest ponad 150 okrętów, które pływają pod banderami marynarek wojennych państw całego świata – dodaje. W podobnym tonie wypowiada się Martin T. Jentsch z duńskiej firmy Terma, który poza zaletami operacyjnymi wskazuje na jeszcze jedną. – Nasz system zapewnia jednocześnie niskie koszty użytkowania – podkreśla.

W C-Guard zostaną wyposażone wszystkie trzy fregaty typu Miecznik. System składa się z wyrzutni celów pozornych. Wystrzeliwane z nich wabiki mają za zadanie ściągnąć na siebie uwagę odpalonych przez przeciwnika rakiet krótkiego zasięgu oraz torped – nawet tych najnowszej generacji. C-Guard potrafi działać w trzech trybach: ręcznym, automatycznym i półautomatycznym. Można go zintegrować z okrętowym systemem zarządzania walką, a co ważne zapewnia obronę w promieniu 360 stopni. Innymi słowy: wabiki można wystrzeliwać w różnych kierunkach okrętu.

REKLAMA

To kolejny nowoczesny system, który w ostatnich tygodniach został kupiony z myślą o Miecznikach. W lutym Polska Grupa Zbrojeniowa zawarła z koncernem Lockheed Martin umowę na dostawę wyrzutni rakietowych Mk 41 VLS. Na każdym z okrętów mają zostać zainstalowane cztery urządzenia. Łącznie będzie można do nich załadować 128 pocisków przeciwlotniczych CAMM.

W Gdyni od miesięcy trwają prace nad pierwszą z trzech fregat. Będzie ona nosić nazwę ORP „Wicher”. W styczniu stoczniowcy uroczyście położyli stępkę pod jego budowę. Oznacza to, że rozpoczął się kolejny ważny etap prac. Po przygotowaniu prefabrykatów okręt powoli zaczyna nabierać kształtów. Zgodnie z harmonogramem kadłub „Wichra” powinien zostać zwodowany w 2026 roku. Trzy lata później gotowy okręt ma rozpocząć służbę pod biało-czerwoną banderą. Pozostałe dwa okręty zostaną przekazane marynarzom na początku lat 30.

Tymczasem PGZ Stocznia Wojenna, by sprostać zamówieniu, w szybkim tempie rozbudowuje infrastrukturę. Na terenie przedsiębiorstwa budowane są dwie hale – kadłubowa i produkcyjna. Pierwsza to jedna z największych tego typu konstrukcji w Europie. Będzie miała wysokość 46 m. W tej chwili pracuje przy niej pięć podnośników o wysięgu 58 m. W całej Polsce takich dźwigów jest zaledwie sześć. W hali produkcyjnej, gdzie ulokowane zostaną wszystkie wydziały wyposażeniowe stoczni, jeszcze na początku marca trwały prace nad termomodernizacją i hydroizolacją dachu oraz przygotowania do montażu suwnic i bramy wjazdowej. Na terenie stoczni przebudowywane są również drogi i nabrzeże.

Budowa trzech fregat to przedsięwzięcie wyjątkowe. Nigdy wcześniej w polskich stoczniach nie powstawały okręty tak duże i tak wszechstronnie wyposażone. Koszt zamówienia wyliczony został na około 15 mld zł. PGZ Stocznia Wojenna realizuje zamówienie przy współpracy uznanych na świecie firm zbrojeniowych – Babcock, Thales, MBDA. Sam program „Miecznik” stanowi jeden z filarów modernizacji polskiej marynarki. Ale w Trójmieście powstają obecnie także inne okręty. Gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding buduje kolejne trzy niszczyciele min typu Kormoran II oraz dwa okręty rozpoznania projektu Delfin.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wszystkie misje AWACS-a
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ratownicy na medal
Przysięga w Limanowej
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
WAM wraca po latach
„Grand Quadriga ‘24”
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
By Polska była bezpieczna
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Pływacy i maratończycy na medal
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO