moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jedenaście nowych K2 dla Wojska Polskiego

Trwa wzmacnianie pancernego potencjału polskiej armii. Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda poinformował w mediach społecznościowych, że do portu w Gdyni dotarł statek z kolejnymi koreańskimi czołgami K2 Black Panther. Tym razem Polska odebrała 11 „czarnych panter”. Łącznie wojska lądowe mają już 46 tych maszyn.

Opracowane przez Koreańczyków czołgi podstawowe K2 Black Panther to jedne z najnowocześniejszych maszyn w swojej klasie. Napędzane przez 1500-konny silnik „czarne pantery”, dzięki hydropneumatycznemu zawieszeniu oraz relatywnie niewielkiej wadze – 55 t, dysponują bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi. Uzbrojone są w 120-milimetrowe działo z automatem ładowania, a poza standardowym opancerzeniem można zainstalować w nich aktywne systemy ochrony balistycznej typu soft kill, czyli np. zakłócające wrogie pociski przeciwpancerne, i typu hard kill, tj. zwalczające zagrożenie np. za pomocą antypocisków.

 

W 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej postanowiło znacząco wzmocnić potencjał pancerny sił lądowych i zdecydowało o zakupie koreańskich maszyn. Kontrakt na dostawę 180 czołgów podpisano w sierpniu 2022 roku, a pierwsze dziesięć sztuk dotarło do Polski już cztery miesiące później – w grudniu 2022 roku.

Wczoraj, 19 marca, wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda poinformował o tym, że do kraju dotarła kolejna transza K2 Black Panther. „Na dniach mieliśmy wzmożone dostawy czołgów K2. Od początku 2024 roku do Gdyni przybyło łącznie 18 czołgów z Korei Południowej. W ostatnią niedzielę w porcie pojawiły się cztery czołgi, zaś dziś wieczorem przybyło kolejne 11 »czarnych panter«” – poinformował w mediach społecznościowych sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Kolejna dostawa czołgów oznacza, że polska kolonia koreańskich „czarnych panter” składa się już z 46 egzemplarzy. Wszystkie dostarczone do tej pory maszyny trafiły do uzbrojenia 20 Brygady Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Medale na lodzie i śniegu
Litwa stawia na poligony
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Sprawdzili się na macie i w ringu
Waiting for the F-35
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Przeprowadzka CSWOT-u
Amerykański szogun
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co nowego w przepisach?
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ekstremalnie ważny cel
FORT Kraków otwarty
Utraceni, lecz nie zapomniani
Pies pomaga walczyć z PTSD
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
PKW „Noteć” – koniec misji
Experience It Yourself
Together on the Front Line and Beyond
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Pucharowy medal na desce
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Człowiek, który sprzedał ciszę
Moc z powietrza
To nie mogło się udać, ale…
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Co dalej z Tarczą Wschód?
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Partnerstwo daje siłę
Pod nową czaszą
O bezpieczeństwie u prezydenta
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ferie z wojskiem
Maj polskich żywych torped
Kierunek Rumunia
Outside the Box
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Zimowi podhalańczycy
Premier wojenny
Partnerstwo Polski i Litwy
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Na styku zagrożeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO