moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ucieczka, unikanie, przetrwanie – tak szkolą się terytorialsi

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie Borów Tucholskich.

Kurs SERE - Survival, Evasion, Resistance, Extraction (sztuka przeżycia, unikanie, przeciwdziałanie wykorzystaniu, odzyskanie) jest jednym z elementów szkolenia żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Ma na celu przygotowanie wojskowych do działania w sytuacji ścigania i pojmania przez przeciwnika, podstaw przetrwania, a także planowania i przeprowadzenia ucieczki.

- Kurs SERE był bardzo wymagający, ale także niezwykle ciekawy i ogromnie się cieszę, że mogłem wziąć w nim udział. W czasie szkolenia instruktorzy przekazali nam bardzo dużo nowej wiedzy, która następnie przekuwaliśmy w praktykę. Wiem nad czym jeszcze muszę popracować aby po powrocie do mojej Brygady móc przekazywać zdobytą wiedzę kolejnym żołnierzom – powiedział żołnierz z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Realizacja praktyczna zajęć oraz kilkudniowego bytowania w nieznanym terenie daje szkolonym przedsmak tego z czym przyszłoby im się zmierzyć gdyby znaleźli się w izolacji. Wartym odnotowania jest fakt, że podczas kursu szkoleni nie posiadają żadnego dodatkowego wyposażenia (np. śpiwora), które ułatwiłoby im przeżycie. Żołnierze pracują w małych zespołach, w których bez przerwy realizują narzucone przez instruktorów zadania. Jest to dla nich ogromny sprawdzian zarówno fizyczny jak i psychiczny.

- Szkolenie było niezwykle intensywne, a ograniczona ilość snu dawała się we znaki. Pod nadzorem instruktorów wykonywaliśmy bardzo dużo zadań, które nie należały do najprostszych. Dzięki nim zyskaliśmy ogrom wiedzy i doświadczenia. Kurs SERE realizowany w CSWOT mogę z czystym sumieniem polecić każdemu żołnierzowi ponieważ jest realizowany na najwyższym poziomie - dodała uczestniczka szkolenia z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tyś osób.

Tekst: por. Krzysztof Wójcik/ CS WOT

red. PZ

autor zdjęć: CS WOT

dodaj komentarz

komentarze


Symbol skupiający wiele znaczeń
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polsko-estońska współpraca
Tatuaże pod mundurem
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Leopardy 2PL na podium
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wypadek w PKW UNIFIL
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Tu nie ma miejsca na błędy
Sprawdzian na Bornholmie
Początek wielkiej historii
Drony z SAFE
SAFE – czas kontraktów
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Groźny incydent w Libanie
„Burza” na horyzoncie
Nowe miny przeciwpiechotne dla polskiego wojska
Roboty saperskie bez tajemnic
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Czerwieńsze będą…
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Bez patosu o misjach
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Biało-czerwona na Monte Cassino
Przed misją w Rumunii
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Polsko-kanadyjska współpraca
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Specjalsi: mała, wielka siła
Pierwsze umowy z SAFE
Generał z cienia
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Równanie z „Iksem”
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Syndrom Karbali
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Marsz prawdę ci powie
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Ochrona lasu dla obronności
Sprawdzian dla zawiszaków
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Ślady, których nie widać
Bez zmian w emeryturach
Czekamy na F-35
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Adaptacja i realizm
Od cyberkursu po mundurówkę
Polski wkład w San
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ryś w boksie
NATO i USA o Iranie
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO