moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Andrzej Duda: Polska jest ważną częścią NATO

Cieszymy się i jesteśmy dumni, że jesteśmy członkiem NATO – mówił Andrzej Duda w Brukseli. Prezydent spotkał się w Kwaterze Głównej NATO z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym Sojuszu. Politycy rozmawiali m.in. o roli Polski w NATO i pomocy dla Ukrainy. – Dziękuję Polsce za wybitny wkład w nasz Sojusz – stwierdził szef NATO.

– Polska jest dzisiaj ważną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance i gwarantem bezpieczeństwa. Nie tylko otrzymujemy bezpieczeństwo od naszych sojuszników, ale także niesiemy je innym – mówił prezydent Andrzej Duda po rozmowie z Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO. Polski przywódca spotkał się z szefem Sojuszu w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w drodze ze Stanów Zjednoczonych do Polski.

Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że nasz kraj strzeże bezpieczeństwa przesmyku suwalskiego, jedynej lądowej drogi do państw bałtyckich, a także wschodniej granicy Sojuszu. Umożliwiamy także państwom NATO wspieranie walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. – Chcemy być odpowiedzialni za własne bezpieczeństwo, dlatego modernizujemy naszą armię i wydajemy na obronność 4 proc. PKB – zaznaczył prezydent. Przypomniał także o swojej propozycji, aby w NATO wydatki na obronność zostały podniesione z 2 do 3 proc. PKB. Jak mówił, w 2014 roku, gdy podejmowano decyzję o przeznaczaniu 2 proc. PKB na obronność, sytuacja bezpieczeństwa była inna. – Dziś, kiedy Rosja toczy wojnę na Ukrainie, potrzebujemy więcej siły, więcej zasobów militarnych, więcej amunicji, odtworzenia przemysłu militarnego i aktywnej polityki badań rozwojowych, a to wymaga zwiększenia wydatków na obronność – argumentował.

REKLAMA

Jak podkreślił Andrzej Duda, cieszy go, że w 25-lecie wstąpienia Polski do NATO ma zaszczyt odwiedzić najważniejsze miejsca z tym związane: Biały Dom i Kwaterę Główną NATO. Dodał, że trzy pokolenia Polaków czekały na wejście naszego kraju do Sojuszu, co oznaczało dla nas powrót do wspólnoty demokratycznego Zachodu. – Cieszymy się i jesteśmy dumni, że jesteśmy członkiem NATO – zaznaczył.

Polski przywódca zrelacjonował Jensowi Stoltenbergowi rozmowy przeprowadzone w USA z prezydentem Joe Bidenem i w amerykańskim Kongresie. – Starałem się przekonać naszych sojuszników do tego, by zwiększyli zakres pomocy dla Ukrainy – mówił prezydent. Podziękował także za decyzję NATO o przeznaczeniu na pomoc dla tego kraju w najbliższych latach 100 mld dolarów.

Andrzej Duda dziękował też sekretarzowi generalnemu NATO za lata wspólnej pracy oraz za to, jak zmienił się w tym czasie Sojusz. Zaznaczył, że na terenie naszego kraju stacjonuje dziś kilkanaście tysięcy żołnierzy państw NATO, korzystamy też m.in. z amerykańskiej i brytyjskiej infrastruktury wojskowej. – Dzięki temu możemy lepiej chronić naszą przestrzeń powietrzną, a Polacy czują się bezpieczniejsi – powiedział prezydent.

Jens Stoltenberg w swoim wystąpieniu podkreślił, że Polska od momentu przystąpienia do NATO stała się kluczowym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. – Budujecie jedną z największych armii w Sojuszu i wydajecie ok. 4 proc. PKB na obronę, co plasuje Polskę na czele państw NATO – mówił sekretarz generalny. Dodał, że otwarte 25 lat temu dla Polski drzwi NATO pomogły w szerzeniu wolności i demokracji w Europie. Stoltenberg zaznaczył, że NATO sprawia, iż sojusznicy są bezpieczniejsi. Jak wymienił, baterie amerykańskich Patriotów i włoskie odrzutowce strzegą polskiego nieba, w Polsce stacjonuje też ponad 10 tys. żołnierzy Sojuszu.

Sekretarz generalny dodał, że podczas spotkania obaj politycy rozmawiali o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. – Sytuacja pozostaje trudna, Ukraina pilnie potrzebuje amunicji, a każdy dzień opóźnienia w Kongresie USA przekłada się na realne konsekwencje na polu bitwy – mówił Stoltenberg, odnosząc się do pakietu pomocy dla Ukrainy, który utknął w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. Jednocześnie dziękował Polsce za to, że jest jednym z państw, które najbardziej wspierają Ukrainę.

Szef NATO zaznaczył, że Sojusz w odpowiedzi na wojnę zwiększył swoją obecność na wschodzie Sojuszu, w tym w Polsce. Wspomniał też o odbywających się w naszym kraju ćwiczeniach „Dragon”, które stanowią część manewrów „Steadfast Defender”, największych ćwiczeń wojskowych NATO od czasów zimnej wojny. – Podczas lipcowego szczytu podejmiemy dalsze kroki w celu wzmocnienia NATO i wsparcia Ukrainy, a już dziś dziękuję Polsce za wybitny wkład w nasz Sojusz – zakończył Stoltenberg.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Cień atomowej zagłady
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Podróż po AWACS-ie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Piedimonte – samobójcza misja
Ostatnia droga Pileckiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO