moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W rezerwie pasywnej będą oceny

Pasywni rezerwiści będą opiniowani według takich samych kryteriów jak żołnierze zawodowi, terytorialsi czy pełniący służbę w rezerwie aktywnej. Przełożony będzie sporządzał opinię, gdy rezerwista ukończy ćwiczenia wojskowe trwające co najmniej 31 dni. Dowódca oceni m.in. wyszkolenie, samodzielność, ale również umiejętność pracy w zespole.

Przepisy dotyczące opiniowania zmieniły się po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny. Od tamtej pory większość żołnierzy czynnej służby wojskowej jest opiniowana według takich samych kryteriów. Te zmiany nie objęły jednak rezerwistów pasywnych. To osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (czyli mają przyznaną kategorię zdolności do służby), nie ukończyły 55. roku życia lub 63. w przypadku podoficerów i oficerów i mogą zostać wezwane na ćwiczenia wojskowe.

Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby oni również byli opiniowani według takich samych zasad jak żołnierze służby zawodowej i terytorialnej oraz aktywnej rezerwy (oceniani w czasie tej służby). W tym celu trzeba jednak znowelizować przepisy. „Ujęcie w jednym akcie wykonawczym postanowień odnoszących się do żołnierzy kilku rodzajów służby wojskowej pozwoli na zunifikowanie, a przede wszystkim na uproszczenie procesu opiniowania służbowego. Przełożeni będą mogli ocenić, jak żołnierze pasywnej rezerwy biorący udział w ćwiczeniach sprawdzają się w służbie” – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

Pasywni rezerwiści będą oceniani według takich samych kryteriów i dokładnie takiego samego arkusza opinii jak pozostali żołnierze. W części dotyczącej wywiązywania się z obowiązków i zadań pod uwagę będzie branych pięć kryteriów: wyszkolenie bojowe, jakość i terminowość, samodzielność i inicjatywa, dyspozycyjność oraz sprawność fizyczna. Będą one oceniane w czterostopniowej skali: „przewyższa wymagania” – 12 pkt, „spełnia wymagania” – 10 pkt, „spełnia wymagania w ograniczonym zakresie” – 5 pkt, „nie spełnia wymagań” – 0 pkt.

Następie przełożony oceni kompetencje i predyspozycje żołnierza. Liczyć się będą: odpowiedzialność, trafność i szybkość podejmowania decyzji, odporność na stres i organizacja pracy. Ale to nie wszystko. Ocenie będzie także podlegać komunikatywność i umiejętność pracy w zespole oraz rozwój żołnierza i podnoszenie kwalifikacji. Tu też zostanie zastosowana czterostopniowa skala, ale o odmiennej punktacji („przewyższa wymagania” – 4 pkt, „spełnia wymagania” – 3 pkt, „spełnia wymagania w ograniczonym zakresie” – 2 pkt, „nie spełnia wymagań” – 0 pkt).

Podobnie jak w przypadku pozostałych żołnierzy w arkuszu opinii rezerwisty pasywnego znajdzie się także informacja o nieobecnościach na służbie w okresie objętym opiniowaniem. Żołnierz będzie mógł uzyskać z opiniowania jedną ocenę od niedostatecznej po wzorową (w pięciopunktowej skali). „Dwóję” przełożony będzie musiał uzasadnić.

O ile w przypadku żołnierzy zawodowych opiniowanie prowadzone jest co roku od 15 sierpnia do 15 października, a w przypadku terytorialsów i aktywnych rezerwistów nie rzadziej niż raz w roku, o tyle żołnierze pasywnej rezerwy będą podlegać opiniowaniu po każdych ćwiczeniach wojskowych trwających nieprzerwanie 31 dni. Za przeprowadzenie opinii będzie odpowiadał przełożony żołnierza, zajmujący stanowisko co najmniej dowódcy plutonu lub równorzędne.

Być może pierwsze takie opiniowania odbędą się już w tym roku. Wojsko planuje bowiem wezwać na ćwiczenia wojskowe (jednodniowe, krótko- i długotrwałe) aż 200 tys. osób. W tej grupie poza studentami ochotnikami, biorącymi udział w programie „Legia Akademicka”, są właśnie żołnierze pasywnej rezerwy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 15 BZ

dodaj komentarz

komentarze


Równanie z „Iksem”
Twardy ma moc
Sprawdzian charakteru
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Wsparcie ma znaczenie
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Sportowe jubileusze
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Przerzut Abramsów do Lublina
Apetyt Smoka rośnie
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Priorytety na szczyt NATO
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Okręt skrojony na Bałtyk
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Sojusznicza medycyna pola walki
Na straży odporności Polski
Niebo bez dominacji
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
„Strzała weterana” spaja środowisko
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Cyberparasol nad wyborami
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Strzelać jak Polacy
Zbrodnicza farsa
Bez zmian w emeryturach
Podróż w ciemność
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Zatrzymać drona
Ważne decyzje w Brukseli
Śmierć w sercu Azji
Airbus A330 MRTT
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Poznański gen wolności
Szermierze i pięściarki na podium
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polski wkład w operację „Overlord”
Mundur, medale i duma
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna pod lupą
Ramię w ramię z Amerykanami
Zasadzka w leśnych ostępach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Atak w Porcie Elbląg
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Orka dobiła do brzegu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
Mewa pisze historię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO