moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Symulator przyszłości – szkolenie piechoty

Dzięki technologii opartej na wiązkach laserowych piechocińcy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej mogli zmierzyć się z przeciwnikiem w wirtualnej rzeczywistości. Wszystko dzięki laserowemu symulatorowi strzelań (LSS) Gamer, który trafił do wyposażenia Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

W styczniu w kompleksie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego w Wędrzynie żołnierze 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej odbywali szkolenie z wykorzystaniem Laserowego Systemu Strzelań (LSS). Gamer to kompleksowy system symulacji pola walki, który pozwala na prowadzenie dwustronnych, praktycznych zajęć taktycznych.

W 17 WBZ laserowe szkolenia są uzupełnieniem standardowych ćwiczeń i treningów. Pozwalają lepiej przygotować żołnierzy do wyzwań, jakie mogą napotkać współcześnie. Zmotoryzowani z 1 bpzmot mieli okazję przetestować kompleksowy system LSS. - Podczas ćwiczeń każdy żołnierzy miał na sobie kamizelkę z detektorem wiązki laserowej, hełm z nakładką, specjalną opaskę na ręce oraz broń wyposażoną w czujniki – komentuje kierownik zajęć taktycznych z 1 bpzmot, por. Jakub.

Aby szkolenie przypominało realne pole walki, zmotoryzowani wykorzystywali ślepą amunicję. System umożliwia nie tylko identyfikację każdego strzelającego, ale również rejestruje celne trafienia i symuluje obrażenia ciała. Ponadto dowódcy ćwiczącego pododdziału w czasie rzeczywistym mogli zweryfikować jakie działania, decyzje na poszczególnych etapach podejmowali żołnierze.

Nowe technologie dodają wojskowemu szkoleniu realizmu, wyzwalają prawdziwe emocje, chęć rywalizacji, pozwalają zdobyć bezcenne doświadczenie realnej walki.

Tekst: kpt. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. spec. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi do działania
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wielkie serce K9
Polska będzie produkować Pantery
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wicepremier apeluje o jedność
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Bieg ku pamięci bohaterów
Początek wielkiej historii
New Approach to Military Reserve
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
JWK trenuje na paralotniach
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Awanse w Dniu Flagi
NATO i USA o Iranie
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Zbrodnia bez kary
Wypadek w PKW UNIFIL
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Czekając na czołgi
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Świat się zbroi na rekordową skalę
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Okiełznać Rosomaka
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Powrót WAM-u
Marynarz w koreańskim tyglu
Od cyberkursu po mundurówkę
Adaptacja i realizm
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Zbrodnia i kłamstwo
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Przekuwanie pomysłów w produkty
Lekcja 3 Maja
Pancerne starcie w Świętoszowie
Zmiana warty w Szkole Orląt
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Fińska armia luzuje rygory
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Nauki i nauczki z Afganistanu
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
„Huragan” na kursie
Pasja i fart
Zły Łęg nie taki straszny
‘X’ Without Unknowns
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Centrum pomocy i opieki
Syndrom Karbali
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Dwunasty Husarz w powietrzu
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Groźny incydent w Libanie
Kosmiczne oko armii
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Desant, konie i czołgi…
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO