moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport Millera dostępny na stronie MON

To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i profilaktyki lotniczej – mówił w Sejmie wiceminister Cezary Tomczyk, przypominając, że raport komisji z 2011 roku to jedyny obowiązujący dokument w sprawie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Raport komisji, na której czele stał Jerzy Miller, został dziś udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

„MON przypomina, że zgodnie z obecnym stanem prawnym jedynym wiążącym dokumentem określającym przebieg oraz faktyczne przyczyny katastrofy jest pochodzący z lipca 2011 r. raport końcowy z badania zdarzenia lotniczego nr 192/20210/2011 samolotu Tu-154M nr 101 zaistniałego 10 kwietnia 2010 r. w rejonie lotniska Smoleńsk Północny sporządzony przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego”, czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Kierownictwo resortu obrony opublikowało w piątek rano dokument przygotowany przez zespół, na czele którego w 2011 roku stał Jerzy Miller, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Zdecydowaliśmy, że raport Jerzego Millera wraca na stronę ministerstwa. To wydarzyło się właśnie teraz. W imieniu władz państwowych chciałbym poinformować, że raport Jerzego Millera jest jedynym obowiązującym raportem dotyczącym katastrofy pod Smoleńskiem. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa i profilaktyki lotniczej – ogłosił wiceminister obrony Cezary Tomczyk podczas obrad Sejmu. Jednocześnie podziękował za pracę Jerzemu Millerowi, Maciejowi Laskowi oraz płk. Mirosławowi Grochowskiemu i pozostałym członkom zespołu, który badał przyczyny katastrofy. – Państwo musi opierać się na prawdzie. A komisja Antoniego Macierewicza nie powstała po to, by pokazać prawdę, jak chciał kiedyś Jarosław Kaczyński. Było dokładnie odwrotnie. Komisja Antoniego Macierewicza powstała po to, żeby udowodnić kłamstwo – mówił wiceminister Tomczyk.

MON informuje, że w udostępnionym dziś raporcie z 2011 roku wskazano ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku samolotu Tu-154M oraz wydano stosowne zalecenia, które mają zapobiec podobnym wypadkom. Resort podkreśla, że raport komisji jest dokumentem kompletnym, opracowanym w Polsce przez ekspertów z zakresu prawa lotniczego, bezpieczeństwa lotów, konstruktorów, inżynierów oraz aktywnych pilotów i stanowi podstawę do oceny przebiegu i okoliczności katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Wśród opublikowanych na stronie MON-u dokumentów nie ma załącznika nr 7, który zawiera informacje o obrażeniach, jakie odniosły ofiary katastrofy.

W grudniu 2023 roku wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zlikwidował podkomisję powołaną przez Antoniego Macierewicza do ponownego zbadania przyczyn tragedii. Podkomisja ta rozpoczęła pracę w 2016 roku, kiedy resortem obrony zarządzał Macierewicz. Polityk dwa lata później stanął na jej czele.

Kilka dni temu w MON-ie rozpoczął pracę nowy zespół, który ma przeprowadzić audyt, ocenić zasadność powołania oraz działania podkomisji Antoniego Macierewicza. W jego skład wchodzą eksperci do spraw lotnictwa, prawnicy oraz osoby zajmujące się audytami. Przewodniczącym jest płk pil. Leszek Błach, szef Zespołu Zapewnienia Jakości w Lotnictwie Władzy Lotnictwa Wojskowego, a jego zastępcą ppłk pil. Adam Kalinowski, szef Pionu Bezpieczeństwa Lotów, instruktor Władzy Lotnictwa Wojskowego. Komisja będzie pracować do czerwca 2024 roku.

MKS

autor zdjęć: Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ commons.wikimedia.org

dodaj komentarz

komentarze


Pucharowy medal na desce
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Więcej mocy dla Orki
To nie mogło się udać, ale…
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Co dalej z Tarczą Wschód?
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Dyrygent w mundurze
Piątka z czwartego wozu
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
FORT Kraków otwarty
O bezpieczeństwie u prezydenta
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Medale na lodzie i śniegu
Co nowego w przepisach?
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Medyczny impas
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
PKW „Noteć” – koniec misji
Partnerstwo Polski i Litwy
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Hołd dla gen. Skrzypczaka
USA: chcemy Grenlandii
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Człowiek, który sprzedał ciszę
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Kurs dla pilotów Apache’ów czas start
Góral z ORP „Gryf”
Amerykański szogun
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Wojskowy triumf na Gali Sportu
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Waiting for the F-35
Maj polskich żywych torped
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Good Morning, Orka!
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Jak zbudować armię przyszłości
Experience It Yourself
W cieniu dumy floty
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
Kierunek Rumunia
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Utraceni, lecz nie zapomniani
Ekstremalnie ważny cel
Premier wojenny
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Amunicja do granatników z Niewiadowa
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO