moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

BAP przenosi się z Estonii na Łotwę

Natowskie myśliwce, które patrolują przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem, będą pełnić dyżur z Łotwy, a nie jak do tej pory – z Estonii. Zmiana lokalizacji jest jednak czasowa i prawdopodobnie potrwa do końca listopada. Przeprowadzka spowodowana jest mającym się wkrótce rozpocząć remontem pasa startowego w estońskiej bazie.


Misja Baltic Air Policing przenosi się z estońskiej bazy Ämari do łotewskiej – Lielvārde. „Dyżur na Łotwie będzie prowadzony od połowy marca do listopada” – informuje biuro prasowe Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych. Powodem tej zmiany jest remont pasa startowego, który w marcu rozpocznie się w Ämari. Na ten czas w bazie w Estonii zostanie zorganizowane mobilne centrum kontroli, które będzie tam operować od połowy marca do końca czerwca. „Wzmocni ono nadzór NATO w regionie Morza Bałtyckiego” – podaje NATO.

Natomiast w łotewskiej bazie Lielvārde, położonej około 50 km na południowy wschód od Rygi, pod koniec marca dyżur rozpoczną niemieckie samoloty Eurofighter. „Myśliwce te przez dziewięć miesięcy będą stąd wykonywać loty ostrzegawcze i szkoleniowe” – wyjaśnia biuro prasowe Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych. Niemieckie maszyny będą pierwszymi, które będą stacjonować w łotewskiej bazie w ramach misji BAP.

Zanim jednak zacznie się ich dyżur, niemieccy piloci przetestują nowe miejsce. Próbne loty wykonają w lutym, na Łotwie przejdą również certyfikację do misji BAP. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niedługo potem rozpoczną misję we współpracy z sojusznikami, którzy dyżurują w bazie Szawle na Litwie.

Obecnie w Estonii dyżurują polscy piloci F-16, którzy współpracują z Duńczykami i Belgami. Ich misja ma zakończyć się w marcu, „przeprowadzka” na Łotwę nie będzie więc ich dotyczyć.

Dwudziestoczterogodzinne dyżury par myśliwców w ramach Baltic Air Policing są prowadzone od 2004 roku. Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii patrolują myśliwce z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, ponieważ kraje te nie posiadają własnych platform, które mogłyby wykonać misję przechwycenia samolotu. Polska wystawia swój kontyngent w ramach sojuszniczej misji już po raz dwunasty.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Awanse w dniu narodowego święta
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
My, jedna armia
Torpeda w celu
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Mity i manipulacje
Merops wdrażany natychmiast
Wojskowy bus do szczęścia
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Ogień z Leopardów na Łotwie
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Kapral Bartnik mistrzem świata
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Plan na WAM
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Gdy ucichnie artyleria
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Brytyjczycy na wschodniej straży
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Dzień wart stu lat
„Road Runner” w Libanie
Kosmiczna wystawa
Studenci ewakuowali szpital
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Militarne Schengen
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Standardy NATO w Siedlcach
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dywersja na kolei. Są dowody
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Sukces Polaka w biegu z marines
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Nowe zasady dla kobiet w armii
Marynarze podjęli wyzwanie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Mundurowi z benefitami
„Horyzont” przeciw dywersji
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pięściarska uczta w Suwałkach
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polska, Litwa – wspólna sprawa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Im ciemniej, tym lepiej
Dodatkowe zapory
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
„Zamek” pozostał bezpieczny
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Dostawa Homarów-K
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Is It Already War?
Ułani szturmowali okopy
Polski „Wiking” dla Danii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO