moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na radary dla Tarczy Polski

Agencja Uzbrojenia podpisała z konsorcjum PGZ-Narew umowę na dostawę dwudziestu czterech radarów wczesnego wykrywania P-18PL. Urządzenia te są w stanie wykrywać z kilkuset kilometrów pociski balistyczne i manewrujące oraz różnego typu statki powietrzne, w tym samoloty o obniżonej sygnaturze radarowej, czyli tzw. stealth. Kontrakt jest wart 3,1 mld zł i ma być realizowany w latach 2027–2035.

Siły Zbrojne RP w najbliższych latach znacząco wzmocnią swoje zdolności w zakresie wykrywania i identyfikacji statków powietrznych oraz pocisków balistycznych i manewrujących. Do 2035 roku na wyposażenie armii mają bowiem trafić opracowane przez polskich inżynierów nowoczesne radary wczesnego wykrywania P-18PL. – Kamień milowy w programie Narew. Zamówione za kwotę ponad 3 mld zł brutto 24 radary wczesnego wykrywania P-18PL staną się częścią systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej, w tym zestawów średniego zasięgu Wisła – poinformowała 19 grudnia w mediach społecznościowych Agencja Uzbrojenia.

Zgodnie z podpisanym kontraktem pierwsze radary P-18PL mają trafić do wojska w 2027 roku, a ostatni egzemplarz powinien być przekazany radiotechnikom w 2035 roku.

Specjaliści podkreślają, że radary P-18PL to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w swojej klasie dostępnych na rynku. – Z technicznego punktu widzenia to bardzo innowacyjna konstrukcja, która wykorzystując dojrzałą technologię anten Yagi-Uda, dzięki odpowiedniej obróbce cyfrowej, znacząco zwiększy potencjał obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – komentuje gen. bryg. dr inż. Michał Marciniak, zastępca szefa Agencji Uzbrojenia, pełnomocnik MON-u ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Generał dodaje, że dzięki zintegrowanemu systemowi dowodzenia walką IBCS (Integrated Battle Command System) radary P-18PL będą dostarczać dane radiolokacyjne dla wszystkich komponentów nowej Tarczy Polski, czyli nie tylko do zestawów przeciwlotniczych średniego (Wisła) i krótkiego zasięgu (Narew i Pilica+), ale również do tych bardzo krótkiego zasięgu, czyli Pilica oraz Piorun.

P-18PL jest radarem trójwspółrzędnym pozwalającym na określenie odległości danego obiektu, ale również kierunku jego lotu (azymutu) oraz jego wysokości. Ponieważ urządzenie pracuje w paśmie metrowym VHF, jest w stanie nie tylko wykrywać z dużych odległości (300–400 km) obiekty latające, ale również namierzyć samoloty o zredukowanym przekroju (sygnaturze) radarowym tzw. stealth.

Konsorcjum PGZ-Narew tworzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider) oraz Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz Sp. z o.o., Mesko S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Chilczuk, PGZ

dodaj komentarz

komentarze

~JACEK
1703142060
Za późno.
72-C1-49-92

Wsparcie ma znaczenie
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Sportowe jubileusze
Strzelać jak Polacy
Przerzut Abramsów do Lublina
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Twardy ma moc
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Śmierć w sercu Azji
Ramię w ramię z Amerykanami
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
„Strzała weterana” spaja środowisko
Sprawdzian charakteru
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Mundur, medale i duma
Bez zmian w emeryturach
Ważne decyzje w Brukseli
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Ratunek z powietrza
Zasadzka w leśnych ostępach
Poznański gen wolności
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Niebo bez dominacji
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Priorytety na szczyt NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Polski wkład w operację „Overlord”
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Okręt skrojony na Bałtyk
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Atak w Porcie Elbląg
Zbrodnicza farsa
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Akcja na jeziorze
Cyberparasol nad wyborami
Szermierze i pięściarki na podium
Podróż w ciemność
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Orka dobiła do brzegu
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Musztra i marsz ubezpieczony
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Koło zamachowe gospodarki
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
AMW oferuje mieszkania
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wojna pod lupą
Elektronika dla obrony powietrznej
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Równanie z „Iksem”
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Apetyt Smoka rośnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO