moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dywizja Piechoty AK z dowódcą

Tworzona 8 Dywizja Piechoty Armii Krajowej od dziś ma dowódcę. Zgodnie z decyzją ministra Mariusza Błaszczaka szóstą dywizją w Wojsku Polskim pokieruje gen. bryg. Krzysztof Knut. 8 DPAK stacjonować będzie na południe od Warszawy. W jej skład wejdą cztery brygady, pułki: logistyczny, przeciwpancerny, przeciwlotniczy oraz bataliony: dowodzenia, rozpoznania i chemiczny.

O wyznaczeniu dowódcy 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w poniedziałek rano. „Z dniem 20 listopada 2023 roku minister Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. bryg. Krzysztofa Knuta na dowódcę 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz pułkownika Rafała Kowalskiego na zastępcę dowódcy 8 Dywizji Piechoty AK” – podaje resort obrony na platformie „X”.

Gen. bryg. Krzysztof Knut dotychczas był zastępcą szefa Inspektoratu Kontroli Wojskowej. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w dowództwie 16 Dywizji Zmechanizowanej i szefem Zarządu Działań Niekinetycznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nominację generalską odebrał w sierpniu 2023 roku. Płk Rafał Kowalski z kolei przez ostatni rok był zastępcą dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Wcześniej był szefem Wydziału Operacyjnego w Dowództwie Generalnym RSZ i dowodził 18 Bielskim Batalionem Powietrznodesantowym.

Utworzenie szóstej dywizji w Wojsku Polskim szef resortu obrony ogłosił 3 listopada. Zgodnie z zapowiedzią dowództwo 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej ulokowane ma być w Nowym Mieście nad Pilicą, w województwie mazowieckim. Jednostki podległe 8 DPAK stacjonować będą natomiast w województwach świętokrzyskim, łódzkim i w północnej części województwa podkarpackiego. Dywizja ma być zorganizowana na bazie tzw. systemu czwórkowego. Oznacza to, że jej główną siłą będą cztery brygady składające się z czterech batalionów. Kierownictwo MON-u w listopadzie zapowiedziało, że w strukturze 8 Dywizji powstaną dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana i brygada pancerna. Poza tym tworzone będą także pułki: logistyczny, przeciwpancerny, przeciwlotniczy oraz bataliony dowodzenia, rozpoznania i chemiczny. Nowy związek taktyczny ma być wyposażony w najnowszy sprzęt, m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, armatohaubice Krab oraz wyrzutnie HIMARS.

Nowa dywizja, która powstanie w Wojsku Polskim, będzie dziedziczyć nazwę i tradycje 8 Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Nick
1701954240
W Nowym Mieście nad Pilicą gdzie ma być dowództwo 8 dywizji obecnie stacjonuje 63 batalion lekkiej piechoty 6 MBOT z Radomia na kontenerach oraz Zespół Zabezpieczenia z 42. BLSz z Radomia w składzie 10 żołnierzy w barakowozach. Obiekt wojskowy po rozformowaniu w 2000 roku 47 szpś stał przez 23 lata niezabezpieczony. Jest totalnie zdewastowany a obietkty nie nadają się do dalszej eksploatacji. I to tu ma być ulokowane dowództwo 8 dywizji. Przez 8 lat PIS obiecywał że wojsko wróci i będzie ale przez te lata nie rozpoczęto żadnego programu inwestycyjnego, co by nie mówić nie wbito przysłowiowej łopaty a chce się lokować tam dywizję. Kolejna ściema pisowska, etaty na papierze kasa na konto dla wyznaczonych na etaty, czyli powtórka z CPK.
FF-78-C9-2E

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Triumf wojskowych lekkoatletów
Wsparcie ma znaczenie
Trudne początki polskich bombowców
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Abordaż z polskim wsparciem
W hołdzie powstańcom warszawskim
Salto mortale komandosa
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Spadochronowy triumf
Jak obronić się przed dronami?
MON i MSZ o szczycie NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Jak reagować w kryzysie?
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Azjatycka szansa
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Rakietowcy na Hawajach
Z prądem i pod prąd
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Służby badają miejsce upadku pocisku
Zmiana warty na granicy
Święto wojska pod hasłem SAFE
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Walka, entuzjazm i nadzieja
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Albatros” dozbrojony
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kajakiem na światowe podium
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rywalizacja o indeks WAT-u
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Powstańcy są naszymi bohaterami
Odnaleziono „Roja”
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Paliwowy krwiobieg NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Jelcze z Raciborza
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Marzenia częściowo spełnione

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO