moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie ma nowoczesnej armii bez nowoczesnej optoelektroniki

Polska branża fotoniczna należy do światowej czołówki, ale musi mieć odpowiednie finansowanie na rozbudowę mocy produkcyjnych – mówili uczestnicy VIII Konferencji Optoelektronicznej. Podczas spotkania rozmawiano także o sztucznej inteligencji oraz o nowej generacji systemach naprowadzających do pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

Znaczenie optoelektroniki w sprzęcie wojskowym, a więc na polu walki, jest wręcz fundamentalne. Trudno mówić o nowoczesnej armii bez zaawansowanych rozwiązań optoelektronicznych – mówił Witold Słowik, prezes PCO S.A., podczas panelu dyskusyjnego otwierającego VIII Konferencję Optoelektroniczną. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Optoelektronika – kluczowy czynnik przewagi na współczesnym polu walki”. W dwudniowym spotkaniu poświęconym wyzwaniom szeroko rozumianej branży fotonicznej wzięło udział nie tylko kilkuset polskich i zagranicznych przedstawicieli przemysłu i świata nauki, uczestniczyli w niej także wojskowi i reprezentanci służb mundurowych.

 

REKLAMA

Potencjał polskiej fotoniki

Witold Słowik, prezes PCO, spółki, która była współorganizatorem wydarzenia, podkreślił, że konferencja ma być przede wszystkim miejscem „wymiany myśli oraz dyskusji o potencjale fotoniki w Polsce, aby oferowane przez nią produkty jak najlepiej spełniały oczekiwania użytkowników”.

O tym, że polskie produkty z zakresu optoelektroniki śmiało mogą konkurować z ofertą firm zagranicznych, mówił Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (której częścią jest PCO S.A.). Jako przykład podał pociski Piorun. – To jedno z najlepszych rozwiązań na rynku, a będzie jeszcze lepsze, gdyż chcemy je rozwijać i udoskonalać – zapewnił prezes Chwałek. Przypomniał, że Pioruny zdały najtrudniejszy test, czyli sprawdzian bojowy w Ukrainie, gdzie „zaskoczyły swoimi możliwościami”. – Mamy potwierdzenia zestrzelenia nawet rakiet manewrujących w końcowej fazie lotu – ujawnił. Szef PGZ poinformował, że wkrótce Mesko, które produkuje Pioruny, podpisze kontrakt na dostawę pocisków z kolejnym klientem spoza Europy.

Efekty modernizacji

Podczas konferencji odbyły się trzy panele dyskusyjne oraz trzy panele prezentacyjne, na których zamiast debaty były referaty i wystąpienia. W ramach paneli prezentacyjnych omówiono wyzwania technologiczne, z jakimi obecnie i w przyszłości będzie się mierzyć optoelektronika. Przedstawiono także nowe technologie, które pojawiły się w ostatnich latach. Sporo uwagi poświęcono m.in. sztucznej inteligencji oraz nowej generacji (bazujących na optyce i elektronice) systemów naprowadzających (tzw. seekerów) do pocisków przeciwpancernych oraz przeciwlotniczych.

Przedstawiciele przemysłu, naukowcy i wojskowi ocenili również sytuację branży fotonicznej w Polsce. – Dzięki programom modernizacyjnym nasza branża ma zapewnione finansowanie na skalę niespotykaną od dziesięcioleci – przypomniał dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes spółek PIT-Radwar i Mesko. Przekonywał, że dzięki temu można nie tylko myśleć o rozwoju obecnych produktów, lecz także pracować nad nowymi. – Największym wyzwaniem jest bez wątpienia znaczące zwiększenie mocy produkcyjnych, na co potrzebne są spore środki – mówił prezes Kowalczuk.

Zdaniem uczestników konferencji skala potrzebnych inwestycji jest jednak tak duża, że konieczna będzie dalsza pomoc państwa. – W tym roku mamy sprzedaż większą o 60–70 procent niż dwa lata temu. Ale mimo naszej bardzo dobrej sytuacji finansowej nie jesteśmy w stanie sami podołać planowanym inwestycjom – przekonywał Witold Słowik, prezes PCO.

Tegoroczną konferencję zorganizowało PCO S.A., wspierane przez Wojskową Akademię Techniczną, Politechnikę Warszawską oraz Związek Pracodawców Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Minister Obrony Narodowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Tomek / 12BZ, PCO

dodaj komentarz

komentarze


Policjanci szkolą wojsko
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Jak rozbito więzienie w Końskich
Equipment Tailored to the Needs
Docenić „misjonarzy”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Baltops” – moc na Bałtyku
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Dzień, który zmienił bieg wojny
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Inwestycja potrzebna jak tlen
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
AWACS-y dostarczone
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Osiodłać krowę”
„Czarownice” nad Londynem
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Podróż w ciemność
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Pokazali swoją siłę
Terroryści na lotnisku
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
AW149 wkrótce „made in Poland”
Ratownicy na medal
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kremlowska wirtualna korekta
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Latający radar
Sztandar dla cyberwojsk
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Gortat Team vs drużyna NATO
Spadochroniarze w operacji TALO
Więcej niż szkolenie TCCC
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Trzy miecze pokoju
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Przesmyk w grze
Plan na szczyt
Zaprojektuj mural o powstaniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO