moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Westerplatte

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, czyli placówki, która jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wygrała propozycja trzech współpracujących ze sobą łódzkich pracowni: Muro Architekci, Lachman Pabich Architekci i Pracowni Architektonicznej „Projektownia”. Nowe muzeum ma być gotowe do 2027 roku.

– Kolejny etap starań o stworzenie muzeum plenerowego na terenie Westerplatte mamy za sobą. Naszym głównym celem jest rewaloryzacja jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych przez Polaków miejsc bitewnych – mówił pod koniec października Jarosław Sellin, wiceminister kultury, podczas ogłaszania wyników konkursu na opracowanie koncepcji projektu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dwuetapowy konkurs rozpisano na początku tego roku. Najpierw uczestnicy składali opracowania studialne, w drugim etapie autorzy pięciu najlepszych prac musieli uszczegółowić swoje propozycje. Wyboru dokonał sąd konkursowy, w którym zasiedli historycy, konserwator zabytków, architekci i muzealnicy. Jurorzy przyznali pierwszą nagrodę pracy przygotowanej przez współpracujące ze sobą trzy łódzkie biura architektoniczne: MURO architekci, Lachman Pabich Architekci oraz Pracownię Architektoniczną „Projektownia”.

REKLAMA

– Ich praca w udany sposób realizuje koncepcję upowszechniania wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte, a jednocześnie zapewnia ochronę, utrzymanie i rewaloryzację obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie – uzasadniała prof. Lucyna Nyka, przewodnicząca sądu konkursowego, podczas konferencji w siedzibie MIIWŚ. Jej zdaniem na uwagę zasługuje wysoki poziom kompozycji przestrzennych i krajobrazowych projektu, podkreślający charakter miejsca i uwzględniający przywrócenie historycznego układu komunikacyjnego. – Zwycięska praca charakteryzuje się wysokiej jakości rozwiązaniami architektonicznymi – oceniła prof. Nyka. Za niezwykle cenne uznano też przedstawienie wejścia do głównego budynku muzeum w formie szczeliny, która stanowi symboliczny walor zagłębienia się w przeszłość.

Jak wygląda zwycięski projekt? Na terenie Westerplatte powstanie pawilon wystawienniczy zlokalizowany pod ziemią na głębokości około 6 m pod placem między Pomnikiem Obrońców Wybrzeża a napisem „Nigdy Więcej Wojny”. – Dzięki temu budowla nie będzie naruszać struktury przestrzennej Westerplatte – tłumaczył wiceszef resortu kultury. Przestrzeń użytkowa muzeum wyniesie 7,5 tys. m2, na wystawę przewidziano około 3 tys. m2.

Ekspozycja opowie historię wrześniowych walk na Westerplatte i zaprezentuje sylwetki około 210 obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przedstawi również szerszy kontekst wojny obronnej 1939 roku. Na półwyspie zostanie zrekonstruowanych kilka budowli, które były tam w 1939 roku: budynek zawiadowcy stacji oraz pięć magazynów. Ogółem teren do plenerowego zwiedzania zajmie około 26 ha.

Zwycięskie pracownie podkreśliły w mediach społecznościowych, że to dla nich zaszczyt, iż będą odpowiedzialne za projekt tak ważnego miejsca na mapie Polski, Europy i świata. – Projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku to wyzwanie teraźniejszości, ale przede wszystkim szacunek do przeszłości – napisali przedstawiciele zwycięskich pracowni. Podkreślili także, że od niemal 84 lat Westerplatte jest kojarzone z miejscem rozpoczęcia II wojny światowej oraz z heroizmem polskich żołnierzy w obronie naszej ojczyzny. – Na nas spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci o tych wydarzeniach, ale również zadbania o należyty szacunek do miejsca, które było świadkiem walki o wolność i suwerenność – napisali architekci.

Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 ma się zakończyć do 2027 roku. Wiceminister Sellin podkreślił, że środki na pokrycie kosztów tej inwestycji są zabezpieczone, ponieważ rząd przyjął niedawno uchwałę zapewniającą finansowanie budowy muzeum na Westerplatte na kolejne pięć lat. Do 2027 roku zagwarantowano na ten cel 304,5 mln zł. – To jest plan, który zakłada też rewitalizację pola bitwy na Westerplatte, jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z II wojną – dodał Sellin.

Na Westerplatte w okresie międzywojennym funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa. Niemiecki atak na to miejsce we wrześniu 1939 roku został uznany za symboliczny początek II wojny światowej. Obrona Westerplatte stała się przykładem bohaterstwa polskich żołnierzy. Od kilku lat na terenie półwyspu są prowadzone badania archeologiczne. Dzięki nim odnaleziono ponad 60 tys. artefaktów, z których najcenniejsze będzie można obejrzeć na ekspozycjach w nowym muzeum.

Jesienią 2019 roku zespół archeologów odnalazł szczątki dziewięciu obrońców Westerplatte, którzy w ubiegłym roku spoczęli wraz ze swoim dowódcą mjr. Henrykiem Sucharskim na nowym cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostało utworzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku. Dwa lata później placówka stała się filią Muzeum II Wojny Światowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum II Wojny Światowej

dodaj komentarz

komentarze


Ekspresowa pomoc
 
Loty M-346 wstrzymane
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Uwolnić zakładników
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Zimowy test dobrowolsów
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Prosto do szturmu
Sokół czuwa w Tatrach
PKW Orlik gotowy na misję
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Po pierwsze rehabilitacja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Debiutancka misja Hugina
Saperzy na wschodzie Polski
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polsko-koreańskie rozmowy
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Terytorials na etacie
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Realia, a nie teoria
Out of the Shadow
Porozumienie Sikorski-Stalin
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wiara bez wiedzy
Fiński debiut w Sojuszu
Certyfikacja Eurokorpusu
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Podchorążowie świętują
Wszystkie Pilice w wojsku
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Spoczęli w ojczyźnie
PGZ rośnie w siłę
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Kolejne zakupy dla wojska
Futsal na zakończenie rywalizacji
Orka po koreańsku
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Co może Hugin
32 krążki pływaków-żołnierzy
PKW Orlik już w Estonii
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Abramsy jadą na ukraiński front
Zielony talizman Polaków
Kolejne Kraby dla wojska
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Polski dzień strzelania w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Laserowa rewolucja
AW101 już w Darłowie
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Unijna pomoc dla Ukrainy
Misja: obronić Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO