moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe wyrzutnie Chunmoo dla Wojska Polskiego

Trwają dostawy wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo dla Wojska Polskiego. W Gdańsku rozpoczął się rozładunek wyrzutni osadzonej na Jelczu oraz czterech modułów, które także zostaną osadzone na polskich ciężarówkach – ogłosił w czwartek w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zamówieniem do polskiej armii trafić ma w sumie 218 sztuk tego uzbrojenia.

To kolejny w tym roku transport Homara-K do Polski. Poprzednie wyrzutnie drogą morską zostały dostarczone do naszego kraju w sierpniu i we wrześniu. Każdy egzemplarz sprzętu jeszcze przed transportem był sprawdzany w Korei. Latem tego roku uzbrojenie osadzone na podwoziu Jelcza zostało zweryfikowane podczas testów jezdnych i ogniowych na koreańskim poligonie. „Na stanie naszej armii są już dwa kompletne egzemplarze na podwoziu Jelcza oraz 15 modułów, które zostaną zintegrowane w Hucie Stalowa Wola. Łącznie do Sił Zbrojnych RP trafi 218 wyrzutni wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji” – napisał na platformie X minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Obecna dostawa wyrzutni Chunmoo jest kontynuacją zawartej przed rokiem umowy. Zgodnie z kontraktem w tym roku mamy otrzymać 18 zestawów – informuje ppłk Grzegorz Polak, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia. – Jeden zestaw jest kompletny, tzn. na podwoziu Jelcza, a pozostałe jadą właśnie do Huty Stalowa Wola, gdzie zostaną zintegrowane z polskimi podwoziami i odpowiednio doposażone – opisuje czwartkowy transport rzecznik AU. Wyrzutnie będą miały m.in. montowany krajowy system zarządzania walką Topaz. Jak stwierdza ppłk Polak, integracja koreańskich wyrzutni z podwoziem polskich ciężarówek przebiega sprawnie. Praca przy jednym zestawie zajmuje około siedmiu dni, ale równolegle prace trwają przy dwóch wyrzutniach. – Wszystkie 18 zestawów jeszcze w tym roku trafi do żołnierzy. Większość otrzyma 18 Pułk Artylerii [18 Dywizja Zmechanizowana – przyp. red.] z Nowej Dęby, a dwie trafią również do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu – zapowiada rzecznik Agencji Uzbrojenia.

Wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa K239 Chunmoo produkowana jest przez południowokoreańską firmę Hanwha Aerospace. System wyposażony jest w dwa zasobniki, które mogą pomieścić rakiety kilku typów. W każdym zasobniku w zależności od stosowanej amunicji mieści się sześć kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km lub jedna kierowana taktyczna rakieta kalibru 600 mm o zasięgu 290 km.

Jesienią ubiegłego roku Polska zamówiła 218 sztuk tego uzbrojenia. Dostawy Chunmoo są realizowane na mocy umowy wartej 3,55 mld dolarów netto, która obejmuje także pakiet logistyczny, szkoleniowy, zapas amunicji, wsparcie serwisowe oraz transfer technologii. Zgodnie z planem południowokoreański sprzęt trafi do 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Agencja Uzbrojenia/ platforma X

dodaj komentarz

komentarze


Siła współpracy
Przecieranie szlaków
The Beginning of Great History
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
PFM bez tajemnic
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Piekło „Pługa”
OSA wystartowała!
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nowy system w miejsce AWACS-ów
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Nie ma nudy
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Krok w przyszłość
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Leopard nie stoi w kolejce
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Powaga w lekkości
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Pancerna nauka strzelania
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Cel: Podwoić moc
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Polskie antydrony z Gdyni
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Łączność działa jak w zegarku
Podwodne drony przypłyną z Polski
Polska będzie zbrojna!
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Together on the Front Line and Beyond
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nie pozwala spocząć na laurach
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Trójskok Belmy
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
W poszukiwaniu wyzwań
Zakochałam się w slalomie
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Zacięta walka o medale pod siatką
Kierunek: przyszłość
Oko na Bałtyk
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Generał Molenda doradcą NATO
Prezydenckie weto dla SAFE
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Tankowanie w przestworzach
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO