moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla kogo więcej pieniędzy na wynajem?

O 300 zł wzrośnie świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy służących w 28 spośród wszystkich 106 garnizonów. Wynika to z zapisów nowelizacji ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, która przy określaniu wysokości świadczenia zakłada uwzględnienie znaczenia garnizonu dla obronności kraju. Zmiany obejmą ponad 28 tys. żołnierzy zawodowych, służących głównie na wschodzie Polski.

Świadczenie mieszkaniowe to miesięczna należność finansowa dla tych żołnierzy, którzy nie korzystają z prawa do służbowego, wojskowego „M” i na własną rękę wynajmują mieszkanie na cywilnym rynku lub spłacają kredyt mieszkaniowy. Jego wysokość jest iloczynem stawki podstawowej, która wynosi obecnie 300 zł, oraz współczynnika (od 1,5 do 5,0), uzależnionego od garnizonu, w którym żołnierz pełni służbę. Od stycznia, po nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie i podniesieniu stawek dla 77 garnizonów, świadczenie wynosi od 450 zł do 1500 zł, a średnia stawka to 793 zł.

Teraz w Ministerstwie Obrony Narodowej powstała kolejna propozycja zmian przepisów. Projekt rozporządzenia jest wynikiem nowelizacji ustawy o Agencji Mienia Wojskowego i niektórych innych ustaw – w tym o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. To właśnie w tej ustawie pojawił się nowy zapis, dotyczący sposobu określania wysokości wypłacanego żołnierzom świadczenia mieszkaniowego. Chodzi konkretnie o przepis, który wprowadził zasadę, by przy ustalaniu współczynnika brać pod uwagę znaczenie danego garnizonu dla obronności kraju.

REKLAMA

Za takie garnizony MON uznało 28 spośród wszystkich 106 funkcjonujących w kraju. To m.in. te położone na tzw. ścianie wschodniej, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, podkarpackim oraz lubelskim (z wyłączeniem garnizonu Dęblin), gdzie formowane są nowe jednostki. W projekcie zostały też uwzględnione garnizony Przasnysz i Ostrów Mazowiecka z województwa mazowieckiego oraz garnizon gdyński. – W każdym przypadku współczynnik wzrośnie o 1, co w praktyce oznacza podwyżkę świadczenia o 300 zł dla każdego żołnierza, który służy w jednym z 28 garnizonów – tłumaczy Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego.

Ile dokładnie zatem wyniesie wysokość świadczenia dla poszczególnych garnizonów? Żołnierze służący w Morągu zamiast 480 zł otrzymają 780 zł, a ci z Giżycka, Hrubieszowa i Lidzbarka Warmińskiego – 810 zł w miejsce dotychczasowych 510 zł. W przypadku Bartoszyc, Gołdapi i Łomży świadczenie wyniesie 840 zł, Chełma, Jarosławia, Lipowca i Węgorzewa – 870 zł, a Niska, Nowej Dęby, Orzysza, Ostrowi Mazowieckiej, Przemyśla i Suwałk – 900 zł. 930 zł dostaną żołnierze z Braniewa i Zamościa, 990 zł – z Przasnysza, 1020 zł – z Olsztyna, a 1050 zł – z Białej Podlaskiej, Rzeszowa i Siedlec. Wyższe świadczenie będzie też w Elblągu (1110 zł), Białymstoku i Lublinie (1140 zł) oraz Gdyni (1200 zł).

Takie rozwiązanie, zdaniem przedstawicieli MON-u, wpłynie korzystnie na sytuację finansową wojskowych rodzin, a także przyczyni się do wzrostu atrakcyjności służby wojskowej w garnizonach na wschodzie kraju. – Na podwyżce skorzysta ponad 28 tys. żołnierzy. To dane szacunkowe, oparte na liczbie świadczeniobiorców z 28 garnizonów z sierpnia tego roku. Wtedy beneficjentami świadczenia było 28 087 żołnierzy – dodaje Małgorzata Weber.

Nowe stawki mają przysługiwać żołnierzom zawodowym od 1 października 2023 roku. W pozostałych garnizonach współczynniki pozostały bez zmian. Po wejściu w życie przepisów średnia stawka świadczenia wzrośnie z 793 zł do 889 zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Michał Czarnij

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Bruksela przed szczytem
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wojna o porządek świata
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Eurofightery znowu w Polsce
Priorytety dla armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Air Show ’25 – do zobaczenia
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Offset dla „Wisły”
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Kleszcze dla wojska
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Dobrowolsi – czas start!
Będzie za co kupić koreańską broń
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wojenny bohater na szubienicy
Telefon zaufania dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO