moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko ewakuuje Polaków z Izraela

Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules – poinformował w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak. W ewakuację Polaków z Tel Awiwu zaangażują się także wojska specjalne. Specjalsi zadbają o ochronę załadunku i bezpieczeństwo na pokładzie.


Sytuacja w Izraelu jest trudna po tym jak w sobotę rano radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zaatakowało ten kraj. W wyniku przeprowadzonego przez Palestyńczyków ataku rakietowego zginęło co najmniej kilkaset osób, a ponad tysiąc jest rannych. Hamas pojmał także zakładników. Premier Izraela Benjamin Netanjahu mówi o „stanie wojny", a izraelskie siły zbrojne uderzają w obiekty wojskowe i stanowiska dowodzenia Hamasu w Strefie Gazy.

Atak Hamasu na Izrael potępili światowi przywódcy, także prezydent Andrzej Duda. – Jestem wstrząśnięty wiadomością o brutalnym ataku Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska potępia wszelkie akty przemocy – napisał prezydent Andrzej Duda w mediach społecznościowych.

W związku z chaosem panującym w Izraelu zamknięte zostały lotniska i odwołane zostały połączenia lotnicze. Przebywający w kraju Polacy mają kłopot z powrotem do Polski. – Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules – napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Do startu, w ramach operacji Neon przygotowywane są dwa samoloty z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. – Samoloty Hercules mają odpowiednie systemy ostrzegania i reagowania przed atakiem. Piloci mają odpowiednie doświadczenie, żeby lądować w sytuacjach trudnych. Jest przygotowany także zespół medyczny z wojsk specjalnych – poinformował minister Błaszczak.

– Nie zostawiamy naszych rodaków w potrzebie. Za kilka godzin wystartuje samolot, który ewakuuje Polaków oczekujących na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie. Sytuacja na miejscu cały czas jest bardzo poważna. Prosimy o bardzo uważne śledzenie komunikatów i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb – poinformował na platformie X Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Jak podaje Jabłoński, jeszcze nie wiadomo, ile osób potrzebuje ewakuacji, nie wyklucza też, że konieczne będzie zorganizowanie kolejnych lotów ewakuacyjnych.

– Do przeprowadzenia ewakuacji Polaków przebywających w tej chwili w Izraelu kierujemy samoloty transportowe z sił powietrznych. Żołnierze naszych wojsk specjalnych zapewnią ochronę załadunku oraz bezpieczeństwo na pokładach. Działamy tak, by wszyscy nasi rodacy mogli spokojnie wrócić do domu – informuje prezydent Andrzej Duda.

– Jesteśmy przygotowani do tego, żeby szybko i sprawnie zapewnić powrót do domu polskim turystom, którzy aktualnie przebywają w Izraelu. Dwa samoloty Hercules są już gotowe. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy zwiększać liczbę samolotów albo utworzymy most ewakuacyjny i zaangażujemy samoloty transportowe typu CASA – zapewnił minister Błaszczak.

Lotnictwo transportowe i wojska specjalne mają doświadczenie w tego typu operacjach. Np. dwa lata temu żołnierze zaangażowani byli w ewakuację ludności z zajętego przez talibów Kabulu.

MKS

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Polski Rosomak dalej w produkcji
Kto zostanie Asem Sportu?
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Wojsko ma swojego satelitę!
Bałtycki sojusz z Orką w tle
Przełomowy czas dla WZL-2
Plan na WAM
Piątka z czwartego wozu
Najdłuższa noc
Misja na rzecz zdrowia
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Sandacz na granicy, czyli nowa odsłona ryby po grecku
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Paczka dla bohatera już w drodze!
Wojsko z nowym programem rozwoju
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MON przejmuje Hutę Częstochowa
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Przygotowani na każdy scenariusz
Gdy ucichnie artyleria
Koniec bezkarności floty cieni?
Gala Boksu na Bemowie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Niebo pod osłoną
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Dzień wart stu lat
The Taste of Military Service
Combat 56 u terytorialsów
Mundurowi z benefitami
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Odpalili K9 Thunder
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Pilot z MasterChefa gotuje: karpatka i boeuf bourguignon
Panczeniści na podium w Hamar
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Snowboardzistka i pływacy na medal
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Pancerniacy jadą na misję
„Burza” nabiera kształtów
Noc na „pasku”
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
W hołdzie poległym
Sojusznicza obrona
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Historyczna „Wisła”
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO