moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cztery nowe specjalności w armii

Oficer rozpoznania satelitarnego, podoficer obsługujący satelitarne systemy obserwacji Ziemi czy szeregowy ekonomista – w wojsku powstają nowe specjalności. Powodem zmian jest m.in. modernizacja armii i potrzeba przygotowania specjalistów do obsługi nowoczesnego sprzętu. Nowe przepisy mają też umożliwić służbę w korpusie finansowym szeregowych zawodowych.

Stanowiska służbowe w wojsku mają określony podział. Najszerszą grupą są korpusy osobowe (jest ich w sumie 20; to np. korpusy: wojsk lądowych, sił powietrznych czy logistyki), które dzielą się na grupy osobowe (np. sztabowa, aeromobilna, pancerno-zmechanizowana, pokładowa, pilotów, lekarzy) i specjalności wojskowe, różniące się w poszczególnych rodzajach wojsk oraz odrębne dla oficerów, podoficerów i szeregowych zawodowych. Specjalności jest w sumie kilkaset.

Postępująca modernizacja i rozbudowa armii sprawiają jednak, że raz na jakiś czas wojsko uzupełnia listę, tworząc nowe specjalności. Tak było np. w 2022 roku, kiedy powstały specjalności m.in. instruktora zrzutów towarowych czy snajpera lekkiej piechoty. Pod koniec roku w związku z wdrażaniem do armii czołgów nowej generacji: M1A2 Abrams i K2 Black Panther powstało kolejnych siedem specjalności (np. działonowy, ładowniczy i kierowca) związanych z obsługą i eksploatacją tego sprzętu.

REKLAMA

Jeszcze wcześniej z kolei, bo w 2020 roku, w polskim wojsku pojawiły się takie specjalności, jak m.in. obsługi wyrzutni rakiet operacyjno-taktycznych, identyfikacji bojowej, operatora bezzałogowych statków powietrznych, stewarda, kynologiczna czy ta związana z fizjoterapią.

Teraz MON planuje utworzenie kolejnych czterech specjalności. Dwie z nich będą dotyczyć korpusu osobowego rozpoznania i walki elektronicznej oraz grupy rozpoznania ogólnego. Pierwsza o nazwie rozpoznanie satelitarne (30A09) będzie przeznaczona dla oficerów, druga – obsługa satelitarnych systemów obserwacji Ziemi (30A30) – dla podoficerów.
– Zmiana taka wynika z konieczności przygotowania specjalistów, którzy w przyszłości będą obsługiwać planowany do zakupu w 2026 roku sprzęt wojskowy do satelitarnej obserwacji Ziemi. Na stanowiska o nowych specjalnościach będą wyznaczani żołnierze przewidywani do pełnienia służby w strukturach odpowiedzialnych za kierowanie systemami satelitarnymi znajdującymi się w wyposażeniu Wojska Polskiego – tłumaczą przedstawiciele MON-u. Dwie nowe specjalności w korpusie rozpoznania i walki elektronicznej pojawią się obok już istniejących, np. rozpoznania morskiego, specjalnego, obrazowego (w przypadku oficerów) oraz specjalności obsługi lotniczych urządzeń rozpoznania obrazowego i rozpoznania – operator BSP (dla podoficerów).

Nowa specjalność o nazwie kierowca kategorii B+E (38T86) pojawi się z kolei w korpusie osobowym logistyki, w grupie osobowej technicznej. Jej utworzenie to efekt wdrażania do wojsk aeromobilnych pojazdów wysokiej mobilności wraz z przyczepami specjalnymi Kafar Aero. Sprzęt ten jest przeznaczony do przerzutu ludzi lub różnego rodzaju ładunków oraz przystosowany do desantowania metodą spadochronową. Obecnie szeregowi zawodowi, którzy prowadzą takie pojazdy, zajmują stanowiska o specjalności kierowca kategorii C. – W związku jednak z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami zestawy samochodowe wraz z przyczepami, w których dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie przekracza 3,5 t, będą mogły być prowadzone przez osoby posiadające kategorię prawa jazdy B+E. Możemy więc zmienić oznaczenie stanowisk etatowych kierowców takich zestawów z obecnej kategorii C na oznaczenie stanowiska wymagające niższych uprawnień – wyjaśniają przedstawiciele MON-u.

Ostatnia zmiana w projekcie rozporządzenia dotyczy korpusu osobowego finansowego. Obecnie etaty w tym korpusie w dwóch specjalnościach: ogólnoekonomicznej i finansowej zajmują wyłącznie oficerowie i podoficerowie. Po zmianach etaty w tej pierwszej specjalności (ogólnoekonomiczna – 50A61) będą też mogli obejmować szeregowi zawodowi. Zmiana taka ma zapewnić możliwości pełnienia służby m.in. przez pracowników wojska, którzy pracując w obszarze finansów i posiadając kwalifikacje o profilu ekonomicznym, zdecydowali się odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i wstąpić w szeregi armii zawodowej. Gdy zmiany wejdą w życie, będą mogli obejmować np. stanowiska ekonomiczno-finansowe w jednostkach lub w komórkach finansowych oddziałów gospodarczych. Dzięki zmianie korpus finansowy stanie się też liczniejszy. Projekt zakłada powstanie nie mniej niż 150 stanowisk etatowych szeregowych zawodowych oraz szeregowych terytorialnej służby wojskowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: por. Małgorzata Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy
 
Nowoczesna łączność dla armii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Dobrowolsi – czas start!
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zamiana po włosku
Lista trupich główek
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Wielki test w West Point coraz bliżej
Abramsy pod dobrą opieką
Którą drogą do armii?
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Leopardy jadą na poligon
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Air Show ’25 – do zobaczenia
Będzie za co kupić koreańską broń
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Palmiry – miejsce kaźni
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Offset dla „Wisły”
Podwójny Półmaraton Komandosa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Bruksela przed szczytem
Nowy szef CWCR
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Wojenny bohater na szubienicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szwecja kolejnym członkiem NATO
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Priorytety dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO