moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Unijna pomoc dla Ukrainy

Pakiet pomocy w wysokości 5 miliardów euro, kontynuowanie szkolenia ukraińskich żołnierzy oraz współpraca przemysłów obronnych Ukrainy i państw Unii Europejskiej. To najważniejsze kwestie, o jakich w Kijowie rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych z UE. Spotkanie zorganizował Joseph Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Ministrowie i wiceministrowie spraw zagranicznych państw należących do Unii Europejskiej spotkali się w Kijowie. Obrady zwołał Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. – To historyczna data. Po raz pierwszy obrady w takiej formule odbyły się poza terenem Unii Europejskiej, w państwie, które do niej kandyduje i niestety jest w stanie wojny – powiedział po rozmowach. – Oczywiście wolelibyśmy spotkać się w innych okolicznościach, ale te są takie jakie są, a my musimy wspierać Ukrainę – zaznaczył.

I to właśnie kwestie dotyczące wsparcia objętego wojną państwa zdominowały rozmowy przedstawicieli państw członkowskich UE. Josep Borrell poinformował, iż zaproponował nowy pakiet pomocy, który miałby osiągnąć wartość 5 miliardów euro. – Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie przed końcem roku – ocenił. Dodał, że będzie także kontynuowany program szkolenia ukraińskich żołnierzy. W najbliższych miesiącach ma zostać nim objętych 40 tys. wojskowych, w tym przyszli piloci myśliwców. – Pracujemy także nad współpracą europejskich i ukraińskich przemysłów obronnych – powiedział. Podkreślił, że współdziałania będą wymagały także kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, odpieraniem ataków hybrydowych (w tym zwalczanie dezinformacji i budowanie komunikacji strategicznej), a także rozminowywanie terenów Ukrainy.

REKLAMA

Borrell zaznaczył jednak, że największym zobowiązaniem jakie Unia Europejska może dać Ukrainie to jej członkostwo w jej strukturach. – Ukraina jest państwem kandydującym – podkreślił. Zapewnił także, że Rosja poniesie konsekwencje zbrodni, jakie popełniła w czasie wojny. m.in. za deportacje na teren swojego państwa ukraińskich dzieci. Ważnym elementem rozmów były także kwestie dotyczące pokoju. – Formuła zaproponowana przez prezydenta Zełenskiego to jedyna formuła, o jakiej dyskutuje się w środowisku międzynarodowym. Będziemy nadal pracować jako Unia Europejska, aby uczynić ją bardziej globalną i stworzyć podstawę przyszłego pokoju – zapewnił.

Szef unijnej dyplomacji przekonywał, że spotkanie, które odbyło się w Kijowie powinno być odbierane jako „zobowiązanie Unii Europejskiej wobec Ukrainy i jej wspierania zarówno w kwestiach militarnych, dążenia do pokoju jaki i członkostwa w Unii”. Poinformował także, że odwiedził Odessę, ale kilka minut po tym jak opuścił miasto, uderzył w nie rój dronów. – To spotkanie to także silny sygnał wysyłany do Rosji. Nie damy się zastraszyć waszym dronom i pociskom. Nasza determinacja we wspieraniu walki o wolność i niepodległość Ukrainy jest niezachwiana – zapewnił.

W obradach uczestniczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który ocenił, iż „spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE w Kijowie dodaje Europie siły, przywództwa i inicjatywy, a aktywne przywództwo europejskie jest niezbędne”. – Im więcej wspólnych i zasadniczych kroków w dziedzinie obrony, dyplomacji, gospodarki i sankcji podejmiemy razem, tym szybciej wojna zakończy się sprawiedliwym pokojem – napisał na portalu X.

Polskę podczas obrad reprezentował Wojciech Gerwel, wiceminister spraw zagranicznych. W wydanym wieczorem komunikacie MSZ poinformowało, że w trakcie spotkania polska strona m.in. podkreślała znaczenie ukraińskiej Formuły Pokoju. Wojciech Gerwel wyraził nadzieję, iż postępy Kijowa we wdrażaniu niezbędnych reform pozwolą szefom państw i rządów UE podjąć decyzję w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pod koniec roku, bo jak zaznaczono w komunikacie, wspieranie tego działania „leży w naszym strategicznym interesie”. Wiceminister zachęcał także państwa unijne do zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: President Of Ukraine / Zuma Press / Forum

dodaj komentarz

komentarze


Fiński debiut w Sojuszu
 
AW101 już w Darłowie
PKW Orlik już w Estonii
Certyfikacja Eurokorpusu
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Polsko-koreańskie rozmowy
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Futsal na zakończenie rywalizacji
Sokół czuwa w Tatrach
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Prosto do szturmu
Realia, a nie teoria
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Kolejne Kraby dla wojska
Po pierwsze rehabilitacja
Abramsy jadą na ukraiński front
Porozumienie Sikorski-Stalin
Wiara bez wiedzy
Laserowa rewolucja
Zimowy test dobrowolsów
Kolejne zakupy dla wojska
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Unijna pomoc dla Ukrainy
Saperzy na wschodzie Polski
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Orka po koreańsku
PKW Orlik gotowy na misję
PGZ rośnie w siłę
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Out of the Shadow
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wszystkie Pilice w wojsku
Terytorials na etacie
Debiutancka misja Hugina
Pathfinder – najlepszy zwiadowca
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Powstaje raport o stratach wojennych zadanych przez ZSRS
Co może Hugin
Spoczęli w ojczyźnie
Szef MON-u o planach obrony kraju
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Pierwsza Gala Sportu Dowództwa Generalnego
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Ile powołań do wojska w 2024 roku?
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Ekspresowa pomoc
Loty M-346 wstrzymane
Ukraińska armia szkoli się w Wędrzynie
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Polski dzień strzelania w Rumunii
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Podchorążowie świętują
Drużyna Invictus Games z prezydenckim wsparciem
Uwolnić zakładników
32 krążki pływaków-żołnierzy
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Zielony talizman Polaków
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja: obronić Finlandię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO