moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na ratunek poszkodowanym

Wypadek na drodze obok Wędrzyna, kilkanaście ofiar poszkodowanych! Na szczęście to tylko scenariusz do Mascala, elementu ćwiczenia obronnego – Epizod 2023.

W szkoleniu obronnym pk. EPIZOD 2023 wzięli udział żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz pracownicy innych instytucji i służb, m.in. władze powiatu Sulęcin oraz przedstawiciele pobliskich gmin, policjanci, strażacy z PSP, straży ochotniczych z terenu powiatu sulęcińskiego i Wojskowej Straży Pożarnej, pracownicy szpitala powiatowego  oraz Żandarmeria Wojskowa Wędrzyna.

Po zaimprowizowaniu masowego wypadku drogowego służby ratunkowe musiały wykazać się niezawodną współpracą. Niezbędna okazała się segregacja rannych, polegająca na podzieleniu pacjentów według rodzaju i wielkości doznanych obrażeń. Ustanowiono priorytety pierwszeństwa ewakuacji tak, aby pomoc otrzymała, jak największa liczba poszkodowanych.

Jednym z założeń treningu była koordynacja działań personelu medycznego wojskowego i cywilnego po wystąpieniu strat masowych. Ponadto sprawdzono poprawność funkcjonowania służb ratunkowych, podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zarządzanie kryzysowe na terenie województwa lubuskiego czy procedur zgłoszeniowych w sytuacjach kryzysowych oraz współdziałania podmiotów, które brały udział w ćwiczeniu, w szczególności pod kątem sprawnego obiegu informacji.

Tekst: por. Anna Dominiak

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. spec. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Młodzi medycy na poligonie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Rakietowcy na Hawajach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Powstańcy są naszymi bohaterami
Triumf wojskowych lekkoatletów
Jelcze z Raciborza
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Walka, entuzjazm i nadzieja
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
„Albatros” dozbrojony
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W hołdzie powstańcom warszawskim
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
MON i MSZ o szczycie NATO
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Wsparcie ma znaczenie
Azjatycka szansa
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Zmiana warty na granicy
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Salto mortale komandosa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Legion Medyczny na poligonie
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Rywalizacja o indeks WAT-u
Trudne początki polskich bombowców
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Paliwowy krwiobieg NATO
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Odnaleziono „Roja”
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Abordaż z polskim wsparciem
Jak obronić się przed dronami?
Z prądem i pod prąd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO