moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

To już dwa miesiące działalności PKW Czernicki

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy.

Minęły już 2 miesiące odkąd dowodzenie nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) objęli Polacy. Sztab kierujący działaniami zespołu tworzą oficerowie i podoficerowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy zaokrętowani na pokładzie okrętu flagowego całego zespołu NATO – ORP Kontradmirał X. Czernicki wraz z ORP Hańcza i ORP Drużno tworzą Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki. Zespół SNMCMG1 niespełna tydzień temu zakończył udział w ćwiczeniu Sandy Coasts 2023 na Morzu Północnym, a już w najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejne ćwiczenie pk. Northern Coasts 2023, czyli jedno z największych morskich manewrów w regionie Morza Bałtyckiego.

„Ćwiczymy bardzo intensywnie, przed naszym zespołem spore wyzwanie, jakim niewątpliwie będzie ćwiczenie Northern Coasts 2023. Kalendarz jest wyjątkowo napięty, ale udział w zakończonym już ćwiczeniu Sandy Coast 2023 u wybrzeży Niderlandów pozwolił nam na zgranie zespołu i jestem przekonany, że to doświadczenie zaprocentuje już w czasie Northern Coasts. Warto nadmienić, że jest to też ćwiczenie o nieporównywalnie większej skali, bowiem nie koncentruje się tylko na aspektach związanych z walką minową. Bardzo się cieszę, że poza okrętem dowodzenia jakim jest ORP Czernicki w zespole są również polskie trałowce proj. 207P tj. OORP Drużno i Hańcza. Dzięki temu zyskujemy na poziomie narodowym, ale również ponadnarodowym, uzupełniamy bowiem zdolności zespołu, których wiele krajów nie posiada, a na pewno nie w takim wymiarze jak Polska Marynarka Wojenna.” – komandor porucznik Piotr Bartosewicz, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Northern Coasts 2023 to ćwiczenie mające na celu poprawę zdolności sił morskich do prowadzenia połączonych operacji utrzymania stabilności i bezpieczeństwa, w szczególnie ważnym z naszego punktu widzenia regionie. Wspólna realizacja zadań to okazja do wzniesienia współpracy na wyższy poziom i wymiany doświadczeń pomiędzy sojusznikami. W manewrach weźmie udział około 3200 żołnierzy, blisko 30 okrętów (w tym jednostki podwodne), kilkanaście samolotów, a także jednostki lądowe.

***

Głównym zadaniem okrętów SNMCMG1, na czele którego stanęli w lipcu Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO. Od lipca 2023 roku zespołem dowodzi polski sztab z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Obecnie w zespole operuje 8 okrętów: ORP Czernicki, ORP Hańcza, ORP Drużno, HMCS Shawinigan i HMCS Summerside z Kanady, BNS Crocus z Belgii, HNLMS Vlaardingen z Niderlandów oraz niemiecki FGS Bad Bevensen.

Tekst: kpt. mar. Łukasz Koziarski / PKW Czernicki

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: SNMCMG1

dodaj komentarz

komentarze


The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kajakarze i wioślarze na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Pokazali swoją siłę
Spadochroniarze w operacji TALO
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przez Dunaj do Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Trzy miecze pokoju
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Mistrzowie Spike`ów
Inwestycja potrzebna jak tlen
Sztandar dla cyberwojsk
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Wyrwali się z niemieckiego kotła
AW149 wkrótce „made in Poland”
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Osiodłać krowę”
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Podróż w ciemność
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koszykarskie święto w Łodzi
AWACS-y dostarczone
Eurosatory 2024 idą na rekord
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Czarownice” nad Londynem
Gortat Team vs drużyna NATO
Pierwsi za sterami Apache
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
M-ATV po polsku
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Sześcioosobowe armie na start!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Policjanci szkolą wojsko
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Plan na szczyt
Borsuk w Paryżu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Docenić „misjonarzy”
Latający radar

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO