moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabójczy zwiadowca

Jest szybki – może latać z prędkością ponad 280 km/h – i zabójczo groźny, gdyż na wykryte cele może zrzucać ładunki wybuchowe o masie do 35 kg. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach został zaprezentowany dron zwiadowczo-uderzeniowy Haasta. Bezzałogowiec to efekt współpracy inżynierów z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz firmy Eurotech.

Twórcy drona Haasta podkreślają, że ich konstrukcja jest odpowiedzią na doświadczenia płynące z wojny w Ukrainie. Tam, jak wskazują, świetnie sprawdzają się bezzałogowce, które mogą nie tylko wykrywać cele z powietrza, lecz także w razie potrzeby je zaatakować.


Film: Aleksander Kruk, Maciej Chilczuk / ZbrojnaTV

Haasta jest płatowcem, czyli bezzałogowcem latającym podobnie jak samolot. Ma długość 2,9 m, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 3,9 m. Hybrydowy, spalinowo-elektryczny napęd pozwala mu osiągać prędkość maksymalną 280 km/h oraz spędzić w powietrzu ponad 10 godz. Zasięg działania drona ściśle zależy od systemu łączności, w jaki zostanie on wyposażony. Twórcy Haasty podkreślają, że może to być klasyczny system łączności radiowej, który zapewnia sterowanie od 30 do 170 km (w zależności od mocy nadajników). Bezzałogowiec można jednak również wyposażyć w satelitarny system łączności, który w praktyce zapewnia mu nieograniczony zasięg (limitem jest tylko zapas paliwa).

Jeśli chodzi o zadania, jakie na polu walki może wykonać Haasta, to poza misjami zwiadowczo-rozpoznawczymi, które umożliwia mu głowica optoelektroniczna, dron może przenosić 35-kilogramowy ładunek. Może to być np. zaopatrzenie dla walczących poddziałów albo bomba, która zostanie zrzucona na wykryty, ważny strategicznie cel.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Chilczuk

dodaj komentarz

komentarze


Szerszeń z Sochaczewa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paliwowy krwiobieg NATO
Mundur i bokserskie rękawice
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
PKW Irak zostaje w Jordanii
Przełomowe porozumienie
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Borsuki i roje dronów
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Wojna hybrydowa trwa
NATO zwiększy produkcję broni
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Prezydent RP o szczycie NATO
Sportowa rewolucja na AWL-u
Integracja F-35 rozpoczęta
PIRX-1 na orbicie
Ostatnia niedziela…
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Połączeni na Bałtyku
Ostatni lot „Pałera”
Żywią i bronią
Dronowy kierunek przyszłości
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polski projekt, światowe znaczenie
Wielki sukces podchorążych z AMW
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
USA znów uderzyły w Iran
Piksele prawdy w morzu fałszu
W drodze po oficerskie gwiazdki
Morska bryza w dwóch odsłonach
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Saperzy w akcji pod wodą
Marzenia częściowo spełnione
Śmierć w sercu Azji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wsparcie ma znaczenie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Pieta Michniowska
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Nowa koalicja dronowa
Gen wojownika
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Zbrodnicza farsa
Polski Gnom
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
MON i MSZ o szczycie NATO
Cyfrowa niedyskrecja
Vespa Battle Challenge
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO