moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inauguracja roku szkolnego z szefem MON-u

Dziękuję wam za to, że zostaniecie żołnierzami Wojska Polskiego. Wojsko musi być silne, a jest silne dzięki żołnierzom, którzy prezentują postawy patriotyczne, kształtowane również w szkołach – mówił minister Mariusz Błaszczak do uczniów klas mundurowych LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Szef MON-u wziął tam udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego.

– Przed wami dobra przyszłość – powiedział minister Mariusz Błaszczak, witając się z uczniami klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Szef MON-u gościł dziś w tej placówce na uroczystości z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Podziękował młodzieży za podjęcie decyzji o nauce w klasach wojskowych, bo jak zaznaczył, stanowi ona o przyszłości naszego kraju i bezpieczeństwie ojczyzny. – Mamy świadomość agresywnej polityki rosyjskiej. Inwazja Rosji na Ukrainę jest dowodem tego, że władcy Kremla postanowili odbudować imperium rosyjskie. Odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmacnianie Wojska Polskiego, aby Polska nie została zaatakowana – stwierdził.

– Szef resortu obrony odniósł się również do wynagrodzeń żołnierzy, przypominając, że podstawowe uposażenie szeregowego wynosi obecnie 4960 zł, a ci, którzy nie ukończyli 26 lat, nie płacą podatku dochodowego. – Jeśli będziecie ambitni, możecie dużo w wojsku osiągnąć – zachęcał uczniów klas wojskowych. Podkreślił też, że otrzymują oni dodatkowe punkty podczas rekrutacji do akademii wojskowych, a także możliwość przystąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zostania żołnierzami zawodowymi Wojska Polskiego. – Ze względu na wasze przygotowanie i nabyte umiejętności, szkolenie podstawowe jest krótsze – dodał minister. Szef resortu obrony przypomniał również, że do armii trafia nowoczesne uzbrojenie z USA, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii, które jest produkowane we współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. – Będziecie mogli mieć satysfakcję z obsługi najnowocześniejszego sprzętu na świecie – zwrócił się do uczniów.

Jak zapewnia dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach Beata Skulimowska, wielu absolwentów szkoły pracuje w różnych służbach, a nowi uczniowie deklarują, że także chcą związać swoją przyszłość z mundurem. W roku szkolnym 2023/2024 w siedmiu klasach mundurowych tej placówki uczyć się będzie około 150 uczniów. Szkoła prowadzi oddziały przygotowania wojskowego, klasy policyjne i o specjalności steward-stewardessa, a w tym roku otworzyła nowy kierunek – ratowniczo-pożarniczy. W klasach wojskowych uczniowie mają dodatkowe przedmioty obowiązkowe – edukację wojskową, a ponadto poznają wojskowy język angielski.

– Naszą patronacką jednostką wojskową jest Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Raz w miesiącu nasi uczniowie są tam szkoleni przez żołnierzy, odbywają się tam również wojskowe obozy szkoleniowe – mówi dyrektor Skulimowska. Szkoła współpracuje też z 5 Mazowiecką Brygadą OT, 23 Bazą Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Wojskowym Centrum Rekrutacji Warszawa-Praga i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Klasy o profilu wojskowym przygotowują młodzież do służby oraz pracy w wojsku, a także w innych służbach mundurowych. Szkoły prowadzące oddziały przygotowania wojskowego mają przyznaną dotację MON m.in. na zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia uczniów. Nauka trwa dwa lata i łączy teorię z praktyką. Uczniowie, poza podstawą programową, realizują program edukacji wojskowej – to 185 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych, a także pięciodniowy obóz szkoleniowy w warunkach poligonowych.

W roku szkolnym 2023/2024 w całej Polsce w klasach mundurowych uczyć się będzie ponad 20 tys. uczniów.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Azjatycka szansa
Jak obronić się przed dronami?
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Lubawa wyposaży saperów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Łódź centrum serwisowym Apache’y
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Próba przed morską paradą
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Powietrzna defilada
Coraz więcej Alpha Scramble
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wsparcie ma znaczenie
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Odnaleziono „Roja”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Młodzi medycy na poligonie
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Abordaż z polskim wsparciem
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Nocna próba na Wisłostradzie
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Wicher" wkrótce na wodzie
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Morska parada 15 sierpnia
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Walka, entuzjazm i nadzieja
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szkolenia na pomostówkę
Cyfrowa tarcza F-16
PGZ o koalicji antybalistycznej
Legion Medyczny na poligonie
Kompania dronów zamiast Rosomaków
PKW Irak zostaje w Jordanii
Z prądem i pod prąd
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Szachownica na Wisłostradzie
Bataliony przyszłości
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Generał w niewoli
Gorący lipiec PKW Łotwa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
MON i MSZ o szczycie NATO
Zapraszamy na defiladę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO