moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Maskpol zwiększa moc. Będzie szył więcej mundurów

W Częstochowie został otwarty nowy zakład produkcyjny spółki Maskpol, od pół wieku dostarczającej Wojsku Polskiemu mundury, maski przeciwgazowe, kamizelki kuloodporne, hełmy ochronne. W hali, której budowa została sfinansowana ze środków spółki, będą produkowane głównie mundury.

Maskpol to największy w Polsce i czołowy w naszej części Europy producent wyposażenia osobistego i ochronnego dla wojska i służb mundurowych. Spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej ma w swojej ofercie nie tylko różnego typu mundury, lecz także kamizelki kuloodporne, hełmy balistyczne i ochronne oraz maski przeciwgazowe i odzież ochronną (zabezpieczającą przed skutkami użycia broni biologicznej i chemicznej).

Polska armia korzysta z wyrobów Maskpolu od ponad 50 lat, czyli od momentu, gdy firma rozpoczęła działalność. W tym roku Agencja Uzbrojenia podpisała ze spółką umowę wartą prawie 500 mln zł na zakup kilkudziesięciu tys. kamizelek kuloodpornych KKZ-01. Wojsko ma je otrzymywać w latach 2024–2025. Aby Maskpol podołał zamówieniom składanym przez Siły Zbrojne RP oraz by mógł w większym stopniu walczyć o inne rynki zbytu – krajowe i zagraniczne – firma z Konieczek (woj. śląskie) zwiększa swoje moce produkcyjne. Kupuje więcej maszyn i zatrudnia w Konieczkach nowych pracowników.

Ale to nie wszystko. Kilka dni temu w Częstochowie uroczyście otwarty został drugi zakład produkcyjny Maskpolu. W dwukondygnacyjnym obiekcie o powierzchni ponad 2 tys. mkw. będzie pracować około 250 osób. Ich zadaniem będzie przede wszystkim szycie mundurów. – Żołnierz musi mieć dostęp do wyposażenia najwyższej jakości, gwarantującej mu bezpieczeństwo i komfort służby. Wyroby z Maskpolu od wielu lat spełniają te cechy, za co serdecznie gratuluję zarządowi i wszystkim pracownikom spółki. Z tym większą radością przyjmuję uruchomienie nowej szwalni, która zwiększy możliwości spółki w produkcji umundurowania i oporządzenia – mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA, podczas uroczystości otwarcia nowego zakładu.

Adam Ogrodnik, prezes Maskpolu, podkreślał, że inwestycję w Częstochowie spółka zrealizowała z własnych środków. Podobnie jest z rozbudową mocy produkcyjnych w macierzystej siedzibie – tamte prace również opłacane są z zysków Maskpolu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maskpol, PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Program Pilica+ przyspiesza
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Flytrap, czyli młot na drony
Pies asystujący u boku weterana
Nowe Kraby na Śląsku
Znamy program Air Show – sprawdźcie, co się będzie działo w Radomiu
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
Służby badają wybuch pod Łukowem
Zwycięska batalia o stolicę
Korpus w Szczecinie ma nową strukturę
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Strzelanina w bazie US Army
Wsparcie dla Husarza
Wojskowe wsparcie z Holandii
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Z najlepszymi na planszy
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Orlik na Alfę
Brytyjczycy żegnają Malbork
Hekatomba na Woli
Świetne występy polskich żołnierzy
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
Warszawo, do broni!
Nowe ustalenia o obronie Westerplatte
Jak zostać kapralem rezerwy
Kierunek na ochronę ludności i obronę cywilną!
Nocne ataki na Ukrainę
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Road Runner” w Libanie
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Atak na polskiego żołnierza
Terytorialsi i czarna taktyka
Inwestycja w rozwój narodowych zdolności
Beret „na rekinka” lub koguta
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Polskie drony dla wojska
Wojskowi szachiści z medalem NATO
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Uszyte na miarę
Od akademii do uniwersytetu
Ofiary zbrodni katyńskiej spoczną w Katedrze Polowej
Szpital przyjazny dla żołnierzy
Gwiazdy nad Radomiem: Orliki, Red Arrows, Zeus…
W przyszłym roku niemieccy żołnierze także w Poznaniu
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Bohaterowie 15 sierpnia wyróżnieni
Nowe K2 i K9 już w Polsce
Samolot dobry do „fikołków”
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
„Żelazny Obrońca” na wschodniej flance
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Norwegowie budują na polskim poligonie
Cisza przed wojną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO