15 medali studentów CWZS-u na XXXI Letniej Uniwersjadzie

Reprezentacja Polski na XXXI Letnią Uniwersjadę w Chinach skopiowała wyczyn ekipy Wojska Polskiego startującej przed czterema laty także w tym kraju na wojskowych igrzyskach i zajęła piątą lokatę w klasyfikacji medalowej. Nasi studenci zdobyli 43 medale (15 złotych, 16 srebrnych, 12 brązowych), a 15 z nich stało się łupem żołnierzy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Po czterech latach ze światowej imprezy w Chinach wrócili ponownie z medalami: st. szer. Konrad Bukowiecki, st. szer. Paulina Peda i st. szer. Jan Kałusowski. W 2019 roku sportowcy ci wchodzili w skład reprezentacji Wojska Polskiego, która zdobyła 60 medali na VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan. Polacy z dorobkiem 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowych uplasowali się wówczas na piątej pozycji w klasyfikacji medalowej. Wczoraj w Chengdu nasza reprezentacja studentów na letnią uniwersjadę również cieszyła się z piątej lokaty, a po raz drugi z osiągnięcia takiego wyniku była dumna wspomniana trójka żołnierzy- studentów z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

W Wuhan st. szer. Konrad Bukowiecki wywalczył tytuł wicemistrza wojskowych igrzysk w pchnięciu kulą. W Chengdu wspiął się na podium o stopień wyżej. Z wynikiem 20 m 23 cm – najlepszym w tym sezonie – zdobył złoto. Z kolei st. szer. Paulina Peda przed czterema laty wróciła z Chin z dwoma brązowymi medalami − pływaczka była trzecia w sztafecie kobiet 4x100 m stylem zmiennym oraz w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. Natomiast w Chengdu wywalczyła srebro w finale 50 m stylem grzbietowym oraz także srebro w sztafecie kobiet 4x100 m stylem zmiennym. Z kolei st. szer. Jan Kałusowski na wojskowych igrzyskach pływał w brązowej sztafecie mężczyzn 4x100 m stylem zmiennym, a podczas najważniejszej imprezy studentów zdobył srebrny medal w wyścigu na 100 m stylem klasycznym.

Poza st. szer. Konradem Bukowieckim ze sportowców CWZS-u na najwyższym stopniu podium stanął w Chengdu pływak szer. Mateusz Chowaniec. Wraz z Kamilem Sieradzkim, Dominikiem Dudysem i Jakubem Kraską popłynął po złoto w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Szer. Chowaniec swoją kolekcję medalową z XXXI Letniej Uniwersjady wzbogacił jeszcze o brązowy medal w rywalizacji indywidualnej – był trzeci w finale 100 m stylem dowolnym.

Z czterema medalami wróciła z Chin pływaczka st. szer. Dominika Sztandera. Po dwa wywalczyła w rywalizacji indywidualnej i sztafet. Reprezentantka CWZS-u była druga w finale na 50 m stylem klasycznym oraz trzecia w wyścigu w pływaniu tym samym stylem na dwukrotnie dłuższym dystansie. W rywalizacji sztafet wywalczyła zaś dwa srebrne krążki. Była druga w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym oraz w sztafecie kobiet również 4x100 m stylem zmiennym. Multimedalistka z CWZS-u była niezwykle zadowolona, że udało się jej utrzymać wysoką formę po mistrzostwach świata w japońskiej Fukuoce i tak dużo „wycisnąć” ze startu w studenckich igrzyskach.

Na drugim stopniu podium w Chengdu stanęły także dwie lekkoatletki z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Szer. Marlena Granaszewska wywalczyła dwa srebrne medale – była druga w biegu na 200 m oraz w sztafecie 4x100 m kobiet. Z kolei szer. Magdalena Bokun uplasowała się na drugiej pozycji w finale skoku w dal.

Brązowe medale XXXI Letniej Uniwersjady wywalczyli: strzelec szer. Oskar Miliwek, taekwondzistka szer. Aleksandra Kowalczuk i lekkoatletka szer. Adrianna Laskowska. Miliwek rozpoczął medalową passę polskich studentów w Chengdu. Pierwszy medal dla Polski wywalczył w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego. Kowalczuk była trzecia w turnieju drużynowym taekwondzistek, a Laskowska zakończyła na trzeciej pozycji rywalizację w trójskoku.

Reprezentacja Polski w klasyfikacji medalowej XXXI Letniej Uniwersjady przegrała tylko z Chinami, Japonią, Koreą Południową i Włochami. Biało-Czerwoni wysłali do Chengdu 198 zawodniczek i zawodników. Startowali oni w 13 dyscyplinach: badmintonie, gimnastyce sportowej, judo, koszykówce, lekkoatletyce, łucznictwie, siatkówce, pływaniu, strzelectwie, szermierce, taekwondo, tenisie stołowym i wioślarstwie. Na XXX Letniej Uniwersjadzie w Neapolu w 2019 roku Polska wywalczyła tylko 15 medali: cztery złote, dwa srebrne i dziewięć brązowych. Tegoroczne igrzyska miały się odbyć w 2021 roku. Zmianę terminu najpierw wymusiła decyzja o przełożeniu igrzysk olimpijskich w Tokio, a w 2022 roku pandemia koronawirusa, której kilka dużych ognisk wystąpiło w Chinach.

autor zdjęć: Chen Zeguo/Xinhua News/East News, Wang Xi/Xinhua News/East News