moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Jabłoński w dowództwie V Korpusu

Zmiana w dowództwie V Korpusu US Army. Minister obrony Mariusz Błaszczak na stanowisko zastępcy dowódcy tej jednostki wyznaczył gen. dyw. Macieja Jabłońskiego, dotychczasowego inspektora wojsk lądowych w Dowództwie Generalnym RSZ. Oficer zastąpi gen. dyw. Adama Joksa, który w Fort Knox w Stanach Zjednoczonych służył od 2021 roku.

– Minister Mariusz Błaszczak wyznaczył z dniem 1 sierpnia 2023 roku generała dywizji Macieja Jabłońskiego na stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu US Army w Fort Knox – poinformował resort obrony w mediach społecznościowych. To drugi raz, gdy Polak obejmuje tak wysokie stanowisko w sojuszniczej armii. Gen. Jabłoński zastąpi bowiem na stanowisku gen. dyw. Adama Joksa, który tę funkcję pełnił przez ostatnie dwa lata. Służba polskich generałów w dowództwie V Korpusu jest m.in. konsekwencją umowy zacieśniającej współpracę, którą Polska i Stany Zjednoczone zawarły 15 sierpnia 2020 roku. Jednym z postanowień tej umowy było także utworzenie w Poznaniu siedziby Wysuniętego Dowództwa V Korpusu.

Gen. dyw. Maciej Jabłoński jest doświadczonym oficerem. Dotychczas służył w Dowództwie Generalnym RSZ jako inspektor szkolenia wojsk lądowych, jest także pełnomocnikiem szefa MON-u ds. wprowadzenia do polskiego wojska amerykańskich czołgów Abrams.

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademii Obrony Narodowej. Ma za sobą misję w Afganistanie. W 2011 roku służył tam jako szef sztabu – zastępca dowódcy Polskich Sił Zadaniowych. W 2014 roku ze stanowiska szefa Zarządu Planowania Rozwoju – J5 Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych został wyznaczony na dowódcę 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Rok później otrzymał stopień generalski. Był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7 w Sztabie Generalnym. Na stopień generała dywizji został mianowany w 2018 roku, gdy dowodził 12 Dywizją Zmechanizowaną w Szczecinie.

V Korpus Sił Lądowych został odtworzony w lutym 2020 roku. Jego główna baza mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky w USA, a jego wysunięte dowództwo w Poznaniu. Docelowo dowództwo ma liczyć ponad 600 żołnierzy, z czego 200 będzie służyć w Polsce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1689236760
Polska to jednak potęga. Polski minister ma możliwości wyznaczania swoich ludzi na ważne stanowiska w US Army.
1B-C2-3B-CB

Kluczowe 30 dni
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Bieg ku pamięci bohaterów
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii
Bez zmian w emeryturach
Wypadek w PKW UNIFIL
SAFE staje się faktem!
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wojsko zaprasza rodziny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Specjalsi przeciw flocie cieni
Borsuk po słowacku
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Powrót WAM-u
Rzeźnik w rękach GROM-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Skrzydlaci komandosi
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Hornet czyli „polski Shahed”
WAM coraz bliżej Łodzi
Przyszłość „Łucznika”
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Jest nowy szef BBN
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Syndrom Karbali
Przygotowania do lotu do Polski
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
NATO i USA o Iranie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wyścig Stalina
Uczczono ofiary zamachu majowego
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Ostrosz zamiast Mureny
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Terytorialsi zapraszają
Bez schematów
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Desant na Bornholm
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ostatni most
Nauki i nauczki z Afganistanu
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Trzynasty Husarz w powietrzu
Gotowi na każdy scenariusz
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Borsuki zdały wodny egzamin
Psy na… materiały wybuchowe
Więcej strzelnic w powiecie
Od cyberkursu po mundurówkę
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Armia testuje roboty do transportu
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Groźny incydent w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO