moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent Ukrainy na szczycie NATO

Pierwsze spotkanie Rady NATO-Ukraina. Aby wziąć w nim udział, na Litwę przyjechał Wołodymyr Zełenski, prezydent objętego wojną kraju. – Dziś spotykamy się jak równy z równym, czekam na to, aż spotkamy się jak sojusznicy – powiedział Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego, który zainaugurował obrady.

Szczególnym gościem drugiego dnia szczytu w Wilnie był prezydent Wołodymyr Zełenski. Wczoraj sojusznicy zdecydowali, że Ukraina powinna być członkiem NATO, jednak zaproszenie otrzyma dopiero wtedy, gdy wojna z Rosją dobiegnie końca. Podczas obrad ustalono także, że proces akcesji, podobnie jak Szwecji i Finlandii, zostanie uproszczony. Powstanie także wieloletni program pomocowy, dzięki któremu ukraińskie siły zbrojne otrzymają wsparcie związane z przezbrojeniem się ze sprzętu postsowieckiego na zachodni. A już dziś zainaugurowała działalność Rada NATO-Ukraina, która będzie platformą ułatwiającą prowadzenie konsultacji między obiema stronami.

 

– Ukraina jest teraz bliżej NATO, niż była kiedykolwiek – mówił w środę Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu bilateralnym z Wołodymyrem Zełenskim. – Wystosujemy zaproszenie, kiedy sojusznicy zgodzą się, że zostały wypełnione wszystkie warunki. Jest to zdecydowane przesłanie, dotyczące waszej drogi do członkostwa w Sojuszu – zwrócił się szef NATO do prezydenta Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski przyznał, że z zadowoleniem przyjmuje te decyzje. – Bezpieczeństwo jest nam bardzo potrzebne, brakuje go nam, a współpraca z naszymi partnerami z NATO wypełni ten deficyt – zaznaczył. Jak mówił, Ukraina przeszła długą drogę, aby znaleźć się w tym miejscu, a „żołnierze ukraińskich sił zbrojnych pokazali, że są w stanie efektywnie korzystać ze środków bojowych, jakimi posługuje się NATO, udowodnili też, że globalna demokracja jest mocniejsza niż ataki terrorystyczne”. – Chciałbym sukcesu dla naszych żołnierzy, obywateli, dzieci – zaznaczył.

Zełenski mówił, iż rozumie, że obecnie Ukraina nie może stać się członkiem Sojuszu, jednak liczył na to, że otrzyma ona status kandydata, tak jak miało to miejsce w przypadku starań o członkostwo w Unii Europejskiej. – Byłby to dla nas wyraźny sygnał – mówił. Dodał także, że liczy na to, iż wkrótce zapadnie też decyzja o udzieleniu Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa. Mowa o deklaracji, którą mają podpisać kraje grupy G7 (siedem najbogatszych państw świata). Porozumienie sygnalizowane w mediach przez premiera Wielkiej Brytanii miałoby zapewnić Ukrainie więcej sprzętu wojskowego, dać wsparcie wywiadowcze i cybernetyczne. – To bardzo ważne w naszej drodze do Sojuszu, ale nie zamiast członkostwa. Jeśli tak się stanie, to będzie konkretny, duży sukces – mówił Zełenski. Jednocześnie dziękował za dotychczasową pomoc, którą jego kraj otrzymał od partnerów w postaci broni, pakietów finansowych czy sankcji nałożonych na agresora.

Szef NATO zaś przypomniał: – Wygrana Rosji byłaby tragedią. Ukraina ma prawo wybierania własnej drogi i formatu bezpieczeństwa. To prawo każdego kraju i nie można pozwolić, aby Moskwa decydowała o tym, kto może być członkiem NATO, a kto nie – powiedział Jens Stoltenberg.

Dziennikarze dopytywali przywódcę Ukrainy o jego oczekiwania co do zaplanowanego spotkania z Joe Bidenem, prezydentem Stanów Zjednoczonych. Zełenski zaznaczył, że jest wdzięczny za dotychczasowe wsparcie i dodał: – NATO potrzebuje nas, tak jak my potrzebujemy NATO. Odniósł się też do wywołującej wiele kontrowersji decyzji o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej. Zaznaczył, że tego rodzaju uzbrojenie jest wykorzystywane przez Rosję i z tego powodu giną obywatele Ukrainy. – My mówimy o wykorzystaniu tej amunicji tylko w celach wojskowych. Chodzi o uczciwość. My się bronimy i nie kierujemy broni w stronę innych państw – dodał.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Miliardy na budowę schronów
Rekompensaty na nowych zasadach
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
„Road Runner” w Libanie
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Hekatomba na Woli
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Czy trzeba będzie zrekonstruować samolot „Slaba”?
Czołgiści w ogniu
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Husarz z polskim instruktorem
Orlik na Alfę
Black Hawki nad Warszawą
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wielkie zbrojenia za Odrą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krok ku niezależności
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Eurokorpus pod hiszpańskim dowództwem
Młody narybek AWL-u na szkoleniu
Brytyjczycy żegnają Malbork
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Debiut polskich Patriotów
Człowiek w pętli
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
W poszukiwaniu majora Serafina
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Święto Wojsk Lądowych
Z najlepszymi na planszy
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Największy transport Abramsów w tym roku
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Pożegnanie z Columbią
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
Zwycięska batalia o stolicę
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Apache’e nad Inowrocławiem
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
WOT sprawdzał się w Nowej Dębie
Trenują przed „Zapadem ‘25”
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
NATO – jesteśmy z Polską
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
17 września 1939. Nigdy więcej
Kurs dla najlepszych w SERE
Dwie agresje, dwie okupacje
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
By znaleźć igłę, w Bałtyku trzeba najpierw znaleźć stóg
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Cios w plecy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO