moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek misja

Okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” i dwa polskie trałowce opuściły dziś port w Świnoujściu, by rozpocząć misję w składzie SNMCMG1. To jeden z dwóch natowskich zespołów obrony przeciwminowej. Przez najbliższe sześć miesięcy na jego czele będzie stał kmdr ppor. Piotr Bartosewicz z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Mam to szczęście, że podczas misji będę otoczony profesjonalnie przygotowanymi oficerami, podoficerami i marynarzami, którzy znają swoje obowiązki i wiedzą, jak wykonywać postawione im zadania. Nawet te najtrudniejsze, które znacząco odbiegają od standardowej działalności – mówił dziś w Świnoujściu kmdr ppor. Piotr Bartosewicz. Zwrócił się przy tym do zebranych na nabrzeżu bliskich członków załóg. – To nie my będziemy bohaterami tej misji. Prawdziwi bohaterowie stoją przed nami – to nasze rodziny. Dziękuję za wasze poświęcenie i zaufanie. Niejednokrotnie będzie nam bez was bardzo ciężko, ale to wasze wsparcie da nam prawdziwą siłę, by przezwyciężyć wszelkie trudności – podkreślał. Wkrótce też kontyngent, na czele którego stoi, został przekazany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Około południa okręty wyszły na Bałtyk, by dołączyć do stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO – SNMCMG1.

Dla polskiej marynarki będzie to historyczne przedsięwzięcie. Nigdy wcześniej bowiem nie wysłała ona do natowskiego zespołu tak dużych sił. Przez najbliższe pół roku na czele SNMCMG1 będzie stał delegowany przez nią oficer. Kmdr ppor. Piotr Bartosewicz do pomocy będzie miał sztab, w którym większość stanowią Polacy, choć znaleźli się w nim także specjaliści innych narodowości. Szefem sztabu został Holender, oficerem operacyjnym Niemiec, w jego skład weszli również Szwedzi, przygotowujący się do członkostwa swojego kraju w NATO. Sztabowcy zaokrętowani zostali na pokładzie flagowej jednostki – po raz czwarty w historii zespołu został nią ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Do SNMCMG1 po raz pierwszy dołączyły też dwa trałowce projektu 207 – ORP „Drużno” i ORP „Hańcza”. – Obydwa w ostatnim czasie zostały doposażone w pojazdy podwodne Ukwiał i Głuptak, które służą do zwalczania min. Misja w SNMCMG1 będzie doskonałą okazją do sprawdzenia ich nowych zdolności – podkreślał niedawno kmdr Piotr Sikora, dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. To właśnie z niej wywodzą się marynarze i okręty delegowane do zespołu.

REKLAMA

Kmdr ppor. Bartosewicz dowodzenie SNMCMG1 formalnie objął w ubiegły czwartek. Wówczas to w Świnoujściu odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków z udziałem dotychczasowego dowódcy – kmdr. por. Ole Torsteina Sjo z Norwegii. Uczestniczył w nim również francuski wiceadmirał Didier Maleterre z natowskiego dowództwa sił morskich MARCOM.

Przez najbliższe pół roku w skład zespołu, oprócz polskich okrętów, będą wchodzić niszczyciele min z Niemiec, Holandii, Belgii i Kanady. SNMCMG1 weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach, choćby „Northern Coasts” u wybrzeży Łotwy oraz „Freezing Wind” na wodach Finlandii. W planach ma także operacje usuwania min i niewybuchów z czasów I i II wojny światowej. Będzie patrolował kluczowe szlaki żeglugowe na Bałtyku, Morzu Północnym i północno-wschodnim Atlantyku. Założenia jednak w każdej chwili mogą ulec zmianie. SNMCMG1 należy do Sił Odpowiedzi NATO. A to oznacza, że marynarze w każdej chwili muszą być gotowi na skierowanie swoich okrętów w rejon kryzysu bądź wojny. Wcześniej oczywiście muszą otrzymać taki rozkaz.

SNMCMG1 to jeden z czterech stałych zespołów NATO. Dwa z nich składają się z dużych okrętów bojowych, dwa kolejne z jednostek przeciwminowych. Połowa operuje na południu, połowa zaś na północy Europy. Polska marynarka delegowała okręty i specjalistów do każdego z nich. Najmocniej swoją obecność zaznaczyła jednak właśnie w SNMCMG1. Zespołem tym kierowało już trzech polskich oficerów. Trzykrotnie też jego okrętem flagowym był ORP „Czernicki”. Polskiego dowódcę miał również drugi z zespołów przeciwminowych – SNMCMG2. W 2017 roku na jego czele stanął kmdr por. Aleksander Urbanowicz. Kierowany przez niego sztab także operował z pokładu „Czernickiego”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8FOW

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
SOR w Legionowie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Barwy walki
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Front przy biurku
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO