moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze polskie Abramsy

To ważny dzień w historii Wojska Polskiego, to także ważny dzień w dziejach współpracy polsko-amerykańskiej – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w Szczecinie odebrał pierwsze 14 egzemplarzy M1A1 Abrams. W tym roku do Polski mają dotrzeć jeszcze dwie kompanie tych nowoczesnych czołgów.

Uroczystość odebrania pierwszego transportu Abramsów odbyła się w szczecińskim porcie, gdzie wczoraj na statku przypłynęło 14 sztuk amerykańskich czołgów (kompania). Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony narodowej, podkreślał szybkie tempo realizacji umowy zawartej z Amerykanami w styczniu tego roku. Podziękował za to sekretarzowi obrony USA Lloydowi Austinowi. – Dzisiejszy dzień pokazuje siłę polsko-amerykańskiego sojuszu, który służy bezpieczeństwu Polski, a także całej wschodniej flanki NATO – mówił Błaszczak. Zdaniem ministra Abramsy „będą stanowiły zaporę nie do przebicia”. – One zamkną bramę brzeską. Naszym zadaniem jest odstraszenie agresora. Spowodowanie tego, aby agresor nie wtargnął na ziemie polskie – zaznaczał.

 

Minister Błaszczak dodał, że nie każde państwo może mieć Abramsy. – Jeszcze raz podkreślam, że są to najlepsze czołgi na świecie. A Polska jest pierwszym państwem poza Stanami Zjednoczonymi, które będzie posiadało Abramsy w najnowszej wersji (M1A2SEPv3 – przyp. red.). Pierwsza dostawa już w przyszłym roku – zapowiedział.


Film: kpr. Sławomir Kozioł/ 18 DZ

Mariusz Błaszczak zapewnił, że polska armia jest przygotowana na wprowadzenie do służby Abramsów. Szkolenia dla naszych pancerniaków były prowadzone przez amerykańskich instruktorów w Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Armia Stanów Zjednoczonych przekazała do celów szkoleniowych 28 czołgów M1A2SEPv2 Abrams. Mariusz Błaszczak przypomniał, że dostarczone właśnie czołgi trafią do wyposażenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, która wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo wschodniej Polski.

– Wspieramy Ukrainę, ale również, a może przede wszystkim, jestem skoncentrowany na wzmocnieniu Wojska Polskiego, tak by odstraszyć agresora we współpracy z naszym partnerem amerykańskim – podkreślił w Szczecinie minister Błaszczak.

Kolejne egzemplarze spośród 116 Abramsów M1A1 zamówionych pół roku temu mają być przekazane Polsce jeszcze w tym roku. Jak poinformował szef MON, będą to dwie kompanie, czyli razem z dziś przekazanymi egzemplarzami polskie wojsko otrzyma w sumie batalion czołgów. W 2024 roku do Wojska Polskiego trafi kolejny batalion Abramsów.

Umowa z 4 stycznia 2023 roku przewiduje, że oprócz Abramsów w wersji M1A1, Polska otrzyma z zasobów US Armed Forces także 12 wozów technicznych M88A2 Hercules, 8 mostów towarzyszących M1074, 6 wozów dowodzenia M577 oraz 26 warsztatów technicznych SECM. Wartość umowy wynosi 1,4 mld dolarów, z tego 200 mln dolarów pokryje rząd USA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Od cyberkursu po mundurówkę
Wsparcie ma znaczenie
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Przed misją w Rumunii
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Generał z cienia
Czerwieńsze będą…
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Równanie z „Iksem”
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Bez zmian w emeryturach
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Początek wielkiej historii
Marsz prawdę ci powie
Ochrona lasu dla obronności
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Biało-czerwona na Monte Cassino
NATO i USA o Iranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Syndrom Karbali
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Drony z SAFE
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Tatuaże pod mundurem
Tu nie ma miejsca na błędy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Specjalsi: mała, wielka siła
Pierwsze umowy z SAFE
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Symbol skupiający wiele znaczeń
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Polsko-estońska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Groźny incydent w Libanie
Adaptacja i realizm
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Miłość od pierwszego wejrzenia
Leopardy 2PL na podium
SAFE dla marynarki
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
Bez patosu o misjach
Wypadek w PKW UNIFIL
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Blizny, których nie widzimy
Ślady, których nie widać
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Roboty saperskie bez tajemnic
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
SAFE – czas kontraktów
Sprawdzian na Bornholmie
SAFE dla Tarczy Wschód
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Kraków zaprosił weteranów
Podziemny szpital na trudne czasy
Od indeksu do munduru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO