moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Perun celuje w gwiazdy

Za nami próbny lot polskiej rakiety kosmicznej Perun. 21 czerwca tuż po godzinie 19.00, startująca z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce rakieta, osiągnęła pułap 22 km. Wówczas konstruktorzy zdecydowali o przerwaniu misji, a oba człony rakiety bezpiecznie, na spadochronach, opadły na wody Bałtyku. Teraz Peruna czekają przygotowania do lotu w Kosmos.

Perun to pierwsza polska rakieta kosmiczna, która ma pełnić rolę mobilnego laboratorium i przenosić ładunki o wadze kilkudziesięciu kilogramów. Jej próbny lot odbył się 21 czerwca. Start przebiegł pomyślnie, podczas całego lotu utrzymywano łączność i kontrolę nad rakietą. Początkowo zakładano, że Perun podczas lotu próbnego osiągnie pułap 50 km, jednak ze względu na przebieg lotu, konstruktorzy z firmy SpaceForest zdecydowali, że po osiągnięciu przez rakietę wysokości 22 km rozpoczną sprawdzian procedury przerwania misji i powrót członów rakiety na Ziemię. – Nie zamierzaliśmy teraz weryfikować procedury odzyskania – przyznaje Marcin Sarnowski z firmy SpaceForest. – Ale dzięki temu udowodniliśmy i wojsku i sobie, że wszystko działa tak, jak trzeba. Nie wiem czy w związku z tym nie wyszedł nam ciekawszy i ważniejszy test. Teraz będziemy analizować dane – dodaje Marcin Sarnowski. Konstruktor zaznacza także, że w trakcie próbnego startu firma uzyskała wiele informacji, które pozwolą usprawnić działanie rakiety. – Niektórych rzeczy nie jesteśmy w stanie sprawdzić w laboratorium, dlatego próbny start był tak istotny. Dzięki niemu mamy dużo więcej informacji, a prace nad rakietą posunęły się znacznie dalej niż byliśmy przed tym lotem – zaznacza Marcin Sarnowski.

Perun to rakieta suborbitalna, a więc taka, która wprawdzie przekracza granicę Kosmosu, ale ze względu na zbyt niską prędkość nie jest w stanie wejść na orbitę Ziemi ani, tym samym, umieszczać na niej satelitów. To dlatego, że aby znaleźć się na orbicie, czyli osiągnąć tak zwaną pierwszą prędkość kosmiczną, obiekt musi rozpędzić się do co najmniej 8 km/s. Tymczasem Perun osiąga maksymalnie 1,5 km/s. Rakieta ma w przyszłości służyć jako komercyjne mobilne laboratorium, które będzie wynosić ładunek na wysokość nawet 150 km i bezpiecznie sprowadzać go na Ziemię za pomocą systemu spadochronów. Potencjalni klienci są zainteresowani przede wszystkim mikrograwitacją oraz badaniami, jakie można prowadzić w warunkach, gdy po wyłączeniu silników ustają wszystkie siły. To komercyjny cel konstruktorów. – Te kilka minut mikrograwitacji, która panuje na pokładzie po wyłączeniu silników, pozwala na testowanie aparatury oraz prowadzenie różnych eksperymentów – tłumaczy prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna.

REKLAMA

Rakieta ma nieco ponad 11 m długości, 45 cm średnicy oraz waży niecałą tonę. Jest wyposażona w silnik hybrydowy SF1000 napędzany podtlenkiem azotu oraz zmodyfikowanym woskiem parafinowym. Perun posiada także system wektorowego sterowania ciągiem, co umożliwia niewielkie wychylenia ciągu i znacznie wpływa na kontrolę lotu. Ponadto, rakieta posiada system sterowania gazodynamicznego, którego dysze wyrzucając sprężone powietrze, wpływają na obracanie się rakiety wokół własnej osi oraz umożliwiają tworzenie lepszych warunków mikrograwitacji.

Test pierwotnie miał się odbyć 19 czerwca, jednak ze względu na silny wiatr przełożono go na kolejny dzień. 20 czerwca na przeszkodzie stanęła usterka techniczna i dopiero następnego dnia Perunowi udało się oderwać się od Ziemi. Teraz konstruktorzy będą analizować dane uzyskane podczas próbnego lotu. Kolejne próby mają odbyć się jesienią. Możliwe, że lot na wysokość powyżej 100 km, czyli poza granicę Kosmosu, odbędzie się jeszcze w tym roku.

Przemysław Lis , dziennikarz Polskiego Radia

autor zdjęć: Space Forest

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1687950600
No, to już pierwszy krok do rakiety przeciwlotniczej zrobiony. To będzie nasz PATRIOT 2. Byle nie zmarnować szansy.
E9-4F-82-14

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Po śladach polskich bohaterów
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
WAM wraca po latach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przysięga w Limanowej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
By Polska była bezpieczna
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Ratownicy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO