moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mieczniki do aneksu

W najbliższych dniach zostanie podpisany aneks do umowy ramowej dotyczącej budowy trzech fregat rakietowych „Miecznik”. Taką informację przekazał sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Dokument określi, jaka będzie konfiguracja okrętów i ile Skarb Państwa zapłaci za budowę pierwszej jednostki.

Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiły sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP informację na temat „Stanu realizacji i zaawansowania pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik”.

Występujący w imieniu MON-u gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślał znaczenie programu „Miecznik” dla bezpieczeństwa państwa. – Budowa trzech fregat zwiększy możliwości ochrony i obrony polskich interesów w rejonie Bałtyku w powietrzu, na wodzie i pod wodą. Dotyczy to także morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej, takiej jak porty morskie, farmy wiatrowe i instalacje przemysłu wydobywczego czy instalacje podmorskie, np. kable czy gazociągi – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Generał poinformował posłów, że już wkrótce, za kilka dni, maksymalnie tygodni z konsorcjum PGZ Miecznik zostanie podpisany aneks do umowy ramowej z 2021 roku w sprawie pozyskania trzech fregat. Aneks określi nie tylko konfigurację „Mieczników” (czyli ich specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie), lecz przede wszystkim cenę pierwszej fregaty. To ważne, bo zaakceptowana w styczniu tego roku koncepcja programu „Miecznik”, zakłada, że wszystkie jednostki mają być budowane jednocześnie – kaskadowo. Co oznacza, że ostateczną cenę drugiego i trzeciego okrętu poznamy około roku 2029, gdy pierwsza fregata przejdzie już badania kwalifikacyjne. – Pierwszy okręt będzie wyposażony w zintegrowany system walki, efektory i sensory oraz będzie podlegał badaniom kwalifikacyjnym. Pozostałe dwa okręty zostaną dozbrojone w zintegrowany system walki po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych pierwszego okrętu w drodze oddzielnego aneksowania (umowy ramowej z 2021 – przyp. red.) – wyjaśniał gen. Kuptel.

Reprezentujący Ministerstwo Aktywów Państwowych Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych, podkreślał, że program „Miecznik” jest ogromną szansą dla polskiego przemysłu. – Taki projekt, w takiej formule, o takiej wartości nie był do tej pory realizowany przez polskie stocznie i z jednej strony jest to duże wyzwanie, z drugiej także duża szansa dla przemysłu zbrojeniowego w domenie morskiej – mówił. Dodał, że PGZ Stocznia Wojenna inwestuje spore środki, aby podołać temu wyzwaniu. – W stoczni jest budowana największa i najnowocześniejsza w Europie hala kadłubowa – przypominał.

Przedstawiciel MAP-u podkreślał także, że resort nadzorujący Polską Grupę Zbrojeniową zdaje sobie sprawę z tego, iż koszt fregat „Miecznik” będzie wyższy niż zakładane w 2021 roku (w umowie ramowej) 8 mld zł. – Konfiguracja okrętów, która była założona jako punkt wyjścia, ulegała cyklicznym zmianom, także w konsekwencji tego, co dzieje się na świecie i potrzeb dostosowania okrętów do potencjalnych zagrożeń, z którymi będą musiały się mierzyć – wyjaśniał Paweł Sobczyk parlamentarzystom.

Dyskusja po prezentacjach MON-u oraz MAP-u była bardzo krótka. Jako jedyny z posłów zabrał głos Andrzej Rozenek (PPS), który zapytał, czy PGZ i PGZ Stocznia Wojenna są przygotowane finansowo, aby podołać projektowi Mieczników. Przedstawiciel PGZ-etu wiceprezes Krzysztof Sola, zapewnił, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w dobrej kondycji finansowej i podoła temu zadaniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjski dron uderzył w Rumunii
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Merops nad Ustką
Litwini z polskimi Gromami
Wyjątkowy przelot polskich F-35
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Śmierć w sercu Azji
Husarze dla mieszkańców Polski
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Za sterami Husarza
Sojusz kontra drony
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Łączą nas wspólne cele
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Koszykarskie widowisko
Jego ofiara – nasza pamięć
Wielka gra na ukraińskim froncie
Powitanie F-35 z Polską
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Natowskie manewry na Bałtyku
Czerwieńsze będą…
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Drugi dom efów
Kraków zaprosił weteranów
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Wsparcie ma znaczenie
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Hegseth odznaczył polskiego generała
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Studia z obrony granic
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Podróż w ciemność
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Nowy Grot zatwierdzony
Biało-czerwona na Monte Cassino
Marsz prawdę ci powie
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Generał z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Od eksperymentu do elity NATO
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Polski wkład w operację „Overlord”
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Równanie z „Iksem”
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Bez zmian w emeryturach
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Najzdrowsi z najtwardszych
Groźny incydent w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO