moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mieczniki do aneksu

W najbliższych dniach zostanie podpisany aneks do umowy ramowej dotyczącej budowy trzech fregat rakietowych „Miecznik”. Taką informację przekazał sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia. Dokument określi, jaka będzie konfiguracja okrętów i ile Skarb Państwa zapłaci za budowę pierwszej jednostki.

Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiły sejmowej Podkomisji stałej do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP informację na temat „Stanu realizacji i zaawansowania pozyskania wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik”.

Występujący w imieniu MON-u gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, podkreślał znaczenie programu „Miecznik” dla bezpieczeństwa państwa. – Budowa trzech fregat zwiększy możliwości ochrony i obrony polskich interesów w rejonie Bałtyku w powietrzu, na wodzie i pod wodą. Dotyczy to także morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej, takiej jak porty morskie, farmy wiatrowe i instalacje przemysłu wydobywczego czy instalacje podmorskie, np. kable czy gazociągi – wyjaśniał szef Agencji Uzbrojenia. Generał poinformował posłów, że już wkrótce, za kilka dni, maksymalnie tygodni z konsorcjum PGZ Miecznik zostanie podpisany aneks do umowy ramowej z 2021 roku w sprawie pozyskania trzech fregat. Aneks określi nie tylko konfigurację „Mieczników” (czyli ich specjalistyczne wyposażenie i uzbrojenie), lecz przede wszystkim cenę pierwszej fregaty. To ważne, bo zaakceptowana w styczniu tego roku koncepcja programu „Miecznik”, zakłada, że wszystkie jednostki mają być budowane jednocześnie – kaskadowo. Co oznacza, że ostateczną cenę drugiego i trzeciego okrętu poznamy około roku 2029, gdy pierwsza fregata przejdzie już badania kwalifikacyjne. – Pierwszy okręt będzie wyposażony w zintegrowany system walki, efektory i sensory oraz będzie podlegał badaniom kwalifikacyjnym. Pozostałe dwa okręty zostaną dozbrojone w zintegrowany system walki po pozytywnym zakończeniu badań kwalifikacyjnych pierwszego okrętu w drodze oddzielnego aneksowania (umowy ramowej z 2021 – przyp. red.) – wyjaśniał gen. Kuptel.

REKLAMA

Reprezentujący Ministerstwo Aktywów Państwowych Paweł Sobczyk, zastępca dyrektora Departamentu Projektów Strategicznych, podkreślał, że program „Miecznik” jest ogromną szansą dla polskiego przemysłu. – Taki projekt, w takiej formule, o takiej wartości nie był do tej pory realizowany przez polskie stocznie i z jednej strony jest to duże wyzwanie, z drugiej także duża szansa dla przemysłu zbrojeniowego w domenie morskiej – mówił. Dodał, że PGZ Stocznia Wojenna inwestuje spore środki, aby podołać temu wyzwaniu. – W stoczni jest budowana największa i najnowocześniejsza w Europie hala kadłubowa – przypominał.

Przedstawiciel MAP-u podkreślał także, że resort nadzorujący Polską Grupę Zbrojeniową zdaje sobie sprawę z tego, iż koszt fregat „Miecznik” będzie wyższy niż zakładane w 2021 roku (w umowie ramowej) 8 mld zł. – Konfiguracja okrętów, która była założona jako punkt wyjścia, ulegała cyklicznym zmianom, także w konsekwencji tego, co dzieje się na świecie i potrzeb dostosowania okrętów do potencjalnych zagrożeń, z którymi będą musiały się mierzyć – wyjaśniał Paweł Sobczyk parlamentarzystom.

Dyskusja po prezentacjach MON-u oraz MAP-u była bardzo krótka. Jako jedyny z posłów zabrał głos Andrzej Rozenek (PPS), który zapytał, czy PGZ i PGZ Stocznia Wojenna są przygotowane finansowo, aby podołać projektowi Mieczników. Przedstawiciel PGZ-etu wiceprezes Krzysztof Sola, zapewnił, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w dobrej kondycji finansowej i podoła temu zadaniu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Litwini kupią zestawy Grom
 
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Nowy regulamin dla żołnierzy
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Przeciwko czerwonemu imperium zła
D-Day, czyli aliancki sukces
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Gotowi na dyżur w SON
Obrady Grupy Północnej w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Słowa jak pociski
WOT i „Anakonda”
Polska wśród światowych liderów
Piekielny ogień dla polskiej armii
Finlandia w NATO
Sukces eksportowy Meska
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Amunicja dla artylerzystów
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Przysięga dobrowolsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Więcej miejsc na studiach w LAW
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Nowy wymiar wojska
Polska potrzebna od zaraz
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Razem gotowi na wszystko
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
B9 stawia na solidarność
FA-50 dla Polski
Wojny wygrywają logistycy
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Śladem profesjonalistów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Do końca walczył z tyranią
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Wojsko poza schematem
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
„Anakonda” inna niż wszystkie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO