moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji

Zwycięstwem reprezentacji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zakończyły się drugie po reaktywacji w zeszłym roku Mistrzostwa Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim. Sportowcy z Czarnej Dywizji wywalczyli po trzy złote i srebrne medale. Drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęli reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej, a trzecie Marynarki Wojennej RP.

O medale w wieloboju żołnierskim rywalizowali mężczyźni podzieleni na dwie kategorie wiekowe: do 35 lat i powyżej oraz kobiety. Każda z dziewięciu reprezentacji mogła wystawić ośmioro sportowców: czterech zawodników do 35 lat, dwóch zawodników powyżej 35 lat i dwie zawodniczki. Pierwszego dnia mistrzostw w Hali Sportowo-Widowiskowej im. mł. chor. Jarosława Maćkowiaka rywalizowano w konkurencjach halowych – mężczyźni wspinali się po linie zawieszonej na wysokości 5,60 m, a kobiety rzucały piłką lekarską ważącą 3 kg. Zawodnicy i zawodniczki pokonywali też trasę biegowego testu siłowego i starali się uzyskać jak najlepsze czasy w biegu wahadłowym, w którym dystans 15 m musieli przebiec aż 15 razy. W drugim dniu sportowcy sprawdzili się w biegu na 1000 m – startowali na bieżni Stadionu Miejskiego im. Stanisława Ożoga w Sulęcinie.

Faworyci nie zawiedli

Najpewniejszym kandydatem do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej była reprezentacja 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, która okazała się bezkonkurencyjna w zeszłorocznym czempionacie, również rozgrywanym w Wędrzynie i Sulęcinie. Gospodarze mistrzostw w tym roku byli jeszcze mniej gościnni dla konkurentów niż w zeszłym. W 2022 roku zdobyli dwa złote oraz po jednym srebrnym i brązowym krążku, w tym natomiast po trzy złote i srebrne – z siedmiu możliwych do zdobycia medali nie wywalczyli tylko brązowego wśród mężczyzn do 35 lat.

– Wiedzieliśmy, że mamy mocny zespół, ale nie spodziewaliśmy się, że wygramy z aż tak dużą przewagą. W sumie uzyskaliśmy o 91 oczek więcej niż przed rokiem. Zdobyliśmy więcej medali, a także nasi sportowcy częściej niż przed rokiem występowali po indywidualne wyróżnienia za najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach – mówi chor. Krzysztof Jaworski z sekcji wychowania fizycznego i sportu 11 LDKPanc.

Najlepszym zawodnikiem czempionatu został sierż. Daniel Siek z Czarnej Dywizji, zwycięzca wieloboju w kategorii mężczyzn powyżej 35 lat, a także nowy rekordzista Wojska Polskiego w dwóch konkurencjach bez podziału na kategorie wiekowe: biegowym teście siłowym (wynikiem 26,0 s poprawił o 0,5 s zeszłoroczny rekord kmdr. ppor. Marcina Kołoszuka) i biegu wahadłowym 15 × 15 m (z czasem 47,2 s o 0,1 s pobił rekord ustanowiony przez st. szer. Piotra Flasza). Co ciekawe, sierżant w klasyfikacji generalnej uzyskał lepszy wynik od najlepszego zawodnika w kategorii wiekowej do 35 lat.


Film: Jacek Szustakowski/ ZbrojnaTV

Choć sierż. Daniel Siek wielokrotnie startował w mistrzostwach dywizji w różnych dyscyplinach, w czempionacie wojskowym na najwyższym szczeblu w polskiej armii wziął udział po raz pierwszy. Do startu zmotywował go brat. Kpr. Dariusz Siek w zeszłym roku był w składzie reprezentacji 11 LDKPanc, która wygrała klasyfikację drużynową Mistrzostw Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim, a w tym roku w rywalizacji indywidualnej wywalczył szóstą lokatę w kategorii powyżej 35 lat. – Brat odszedł z naszej brygady i trzeba było zostawić nasze nazwisko na liście medalistów – żartuje sierżant. – Dopingował mnie, abym w końcu wystartował w mistrzostwach Wojska Polskiego. I zanotowałem wymarzony debiut – dodaje.

Najlepszy zawodnik czempionatu przed zawodami zamierzał na biegowym teście siłowym złamać barierę 26 s, a w biegu na 1000 m uzyskać czas poniżej 3 min. W tej pierwszej konkurencji nie udało mu się wykonać planu, ale wynikiem 26 s ustanowił rekord Wojska Polskiego. Na bieżni natomiast uzyskał czas 2 min 55 s. Ponadto pobił rekord WP w biegu wahadłowym, a we wspinaniu po linie zdobył maksymalną liczbę punktów – 160. Nie był jednak zbyt zadowolony z czasu wspinania – 4 s. Sierżant uważa, że lina jest dla niego najtrudniejszą konkurencją. – Nie wspinam się technicznie, ale nie wychodzi mi to tak źle. Gdybym jednak więcej potrenował te wszystkie konkurencje, to wyniki na pewno byłyby jeszcze lepsze – podkreśla.

Srebrny medal w kategorii powyżej 35 lat wywalczył biegający trener reprezentacji 11 LDKPanc sierż. Adam Marcinkowski. Nie udało się mu obronić tytułu mistrzowskiego sprzed roku, ale Czarna Dywizja zachowała złoty krążek. – Cieszę się ze srebra i z tego, że złoto zostało w naszej drużynie. Sierż. Daniel Siek w tym roku przeszedł do starszej kategorii wiekowej i jako jego trener mam powody do zadowolenia, że przed nim jeszcze wiele lat startów – dodaje szkoleniowiec.

W rywalizacji mężczyzn do lat 35 natomiast tytuł mistrzowski udało się obronić innemu z podopiecznych sierżanta Marcinkowskiego. Złoto ponownie zdobył st. szer. Piotr Flasz, który już po pierwszym dniu rywalizacji miał sporą przewagę nad rywalami. W kończącym czempionat biegu na 1000 m nawet z dużą stratą do konkurentów i tak obroniłby medal. – Mogłem spokojnie pobiec, ale w końcówce przyspieszyłem, aby w ostatniej konkurencji być pierwszym. Chciałem efektownie przypieczętować sukces w mistrzostwach – twierdzi złoty medalista.

Srebro w młodszej kategorii wiekowej mężczyzn wywalczył kpr. Marcin Antczak z Czarnej Dywizji, a brąz zeszłoroczny wicemistrz kmdr ppor. Marcin Kołoszuk z reprezentacji Marynarki Wojennej RP. Z komandorem, biegającym szefem reprezentacji marynarzy, zaledwie o 3,5 pkt przegrał szer. Rafał Suchanek z 11 LDKPanc. i w klasyfikacji zajął czwarte miejsce. Z kolei tylko dwa oczka stracił do niego szer. Dawid Cejko z 12 DZ. – Poziom mistrzostw był bardzo wysoki. W wielu przypadkach o kolejności na poszczególnych miejscach decydowały niewielkie różnice. Tym bardziej cieszę się z osiągnięć naszych zawodników i z pobicia przez nich wielu rekordów życiowych – mówi sierż. Marcinkowski.

Wreszcie w rywalizacji kobiet po trzecie złoto dla Czarnej Dywizji sięgnęła szer. Anita Szymska. Przed rokiem była piąta. – Jest progres. Na tych mistrzostwach poprawiłam trzy rekordy życiowe: w biegu na 1000 m, biegowym teście siłowym i w rzucie piłką lekarską. Przed startem do ostatniej konkurencji miałam dużą przewagę i musiałam po prostu pobiec swoim tempem – opowiada mistrzyni. Ulubioną konkurencją złotej medalistki jest BTS. Zawodniczka jednak miała szczęście, że trasę tego specyficznego biegu można pokonywać dwukrotnie. – Za pierwszym razem popełniłam spory błąd i w drugim starcie musiałam wytrzymać ciążącą na mnie dużą presję. Udało się i osiągnęłam nawet rekordowy rezultat – dodaje.

Wicemistrzowie i brązowi medaliści

Tytuł wicemistrzowski wśród kobiet drugi raz z rzędu zdobyła szer. Anita Droń z 11 LDKPanc. Brązowy medal wywalczyła por. Karolina Czuryło z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei miejsce tuż za podium zajęła jej koleżanka z reprezentacji st. szer. Katarzyna Gielnik.

Oprócz medalistów indywidualnych i czwartego w klasyfikacji mężczyzn do lat 35 szer. Rafała Suchanka swoją cegiełkę do zwycięstwa w klasyfikacji drużynowej mistrzostw dołożył jeszcze kpr. Jacek Bochnia. Były piłkarz reprezentacji Wojska Polskiego, a obecnie podpora Bolesławieckiego Klubu Sportowego Bobrzanie, uzyskał najlepszy wynik w biegu na 1000 m – 2 min 41 s.

Srebrne medale w klasyfikacji drużynowej wywalczyli reprezentanci 12 Dywizji Zmechanizowanej: por. Karolina Czuryło, st. szer. Katarzyna Gielnik, kpr. Paweł Kujawa, kpr. Adrian Wabiński, st. szer. spec. Artur Michalak, st. szer. spec. Emil Szymański, szer. Dawid Cejko i szer. Karol Sztylka.

Na trzecim stopniu podium w klasyfikacji drużynowej natomiast stanęli marynarze: mat Jolanta Jurgiewicz-Róg, mat Joanna Terefenko, kmdr ppor. Marcin Kołoszuk, bsmt Maciej Szyszkowski, st. mat Mateusz Wachowiak, mat Kamil Baran, mat Grzegorz Rumas i mar. Dariusz Krzysztofik.

Głównym organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w Wieloboju Żołnierskim była 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Wyniki

Drużynowo
1. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej – 4800,5 pkt
2. 12 Dywizja Zmechanizowana – 4572,0 pkt
3. Marynarka Wojenna RP – 4381,5 pkt
4. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 4226,0 pkt
5. 16 Dywizja Zmechanizowana – 4034,5 pkt
6. Siły powietrzne – 3890,0 pkt
7. Wojska obrony terytorialnej – 3822,5 pkt
8. 18 Dywizja Zmechanizowana – 3800,5 pkt
9. Uczelnie wojskowe – 3604,0 pkt

Kobiety
1. szer. Anita Szymska (11 LDKPanc) – 755,0 pkt
2. szer. Anita Droń (11 LDKPanc) – 714,0 pkt
3. por. Karolina Czuryło (12 DZ) – 701,5 pkt
4. st. szer. Katarzyna Gielnik (12 DZ) – 690,0 pkt
5. mat Joanna Terefenko (MW RP) – 678,5 pkt
6. kpr. Katarzyna Kozakiewicz (16 DZ) – 635,0 pkt

Mężczyźni do 35 lat
1. st. szer. Piotr Flasz (11 LDKPanc) – 684,0 pkt
2. kpr. Marcin Antczak (11 LDKPanc) – 663,0 pkt
3. kmdr ppor. Marcin Kołoszuk (MW RP) – 657,5 pkt
4. szer. Rafał Suchanek (11 LDKPanc) – 654,0 pkt
5. szer. Dawid Cejko (12 DZ) – 652,0 pkt
6. szer. Karol Sztylka (12 DZ) – 646,5 pkt

Mężczyźni powyżej 35 lat
1. sierż. Daniel Siek (11 LDKPanc) – 688,0 pkt
2. sierż. Adam Marcinkowski (11 LDKPanc) – 631,5 pkt
3. st. szer. spec. Artur Michalak (12 DZ) – 619,5 pkt
4. st. kpr. Marcin Błaszczyk (SP) – 615,0 pkt
5. st. kpr. Grzegorz Penc (IWSZ) – 610,0 pkt
6. kpr. Dariusz Siek (WOT) – 603,5 pkt

Najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach:

Kobiety
rzut 3 kg piłką lekarską – por. Karolina Czuryło i ppor. Anita Godłoza (10,1 m)
biegowy test siłowy – szer. Anita Szymska (27,8 s)
bieg wahadłowy 15 × 15 m – szer. Anita Szymska (52,4 s)
bieg na 1000 m – szer. Anita Droń (3 min 6 s)

Mężczyźni
wspinanie po linie zawieszonej na wysokości 5,60 m – sierż. Adam Marcinkowski i kpr. Adrian Wabiński (dwukrotnie po 4,0 s)
biegowy test siłowy – sierż. Daniel Siek (26,0 s)
bieg wahadłowy 15 × 15 m – sierż. Daniel Siek (47,2 s)
bieg na 1000 m – kpr. Jacek Bochnia (2 min 41 s)

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Włoskie Eurofightery na polskim niebie
 
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Trzy miecze pokoju
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż w ciemność
„Czarownice” nad Londynem
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Terroryści na lotnisku
„Osiodłać krowę”
Ratownicy na medal
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Dzień, który zmienił bieg wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
AWACS-y dostarczone
Equipment Tailored to the Needs
Jak rozbito więzienie w Końskich
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
„Pierwsza Drużyna” na start
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Więcej miejsc dla dobrowolsów
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Plan na szczyt
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
„Baltops” – moc na Bałtyku
AW149 wkrótce „made in Poland”
Gortat Team vs drużyna NATO
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Więcej niż szkolenie TCCC
NATO on Northern Track
Zaprojektuj mural o powstaniu
Latający radar
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kremlowska wirtualna korekta
Pokazali swoją siłę
Inwestycja potrzebna jak tlen
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Sztandar dla cyberwojsk
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Policjanci szkolą wojsko
Pamiętamy o bohaterach D-Day
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przesmyk w grze
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO