moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

XV Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego

30 maja w Bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się XV Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego pt. „Nowe technologie na współczesnym polu walki”.

Celem corocznych konferencji MPH, będących wspólnym przedsięwzięciem Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego jest wymiana poglądów między prawnikami i wojskowymi, praktykami i teoretykami, zajmującymi się problematyką międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Tegoroczna jubileuszowa edycja została poświęcona zagadnieniom związanym
z wpływem rozwoju technologicznego na współczesne i przyszłe oblicze teatru działań zbrojnych oraz ich analizy
w świetle wymagań płynących z norm międzynarodowego prawa publicznego. Poruszone zostaną problemy związane ze zjawiskami automatyzacji i robotyzacji współczesnego pola walki, w tym zagadnienie legalności zautomatyzowanych systemów uzbrojenia i nowoczesnych środków bojowych, kontrowersje związane z rozwojem i potencjalnym użyciem uzbrojonych robotów oraz postępującym zjawiskiem komercjalizacji konfliktów zbrojnych a także kwestia odpowiedzialności za skutki działań i zaniechań na zautomatyzowanym teatrze działań.

Swoją obecność z prelekcjami zapowiedzieli przedstawiciele NATO Joint Force Training Centre i uczelni wojskowych, jak i prestiżowych krajowych ośrodków prawniczych (Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz czołowych uniwersyteckich wydziałów prawa). Konferencja będzie zatem dawała wyjątkową możliwość skonfrontowania poglądów środowisk cywilnych i wojskowych oraz szerokiej dyskusji na temat współczesnych oraz przyszłych zagrożeń i wyzwań związanych z procesem automatyzacji i robotyzacji współczesnego pola walki.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Polskiego Czerwonego Krzyża i Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

Więcej informacji na stronie internetowej orgaizatora. 

red. PZ

autor zdjęć: Arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Gladius wzmacnia armię
Oko na Bałtyk
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Kursy podoficerskie po nowemu
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
HIMARS-y w Rumunii
Nowy starszy podoficer w SGWP
Premier wojenny
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Kierunek Rumunia
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
To nie mogło się udać, ale…
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Pies pomaga walczyć z PTSD
Medal Honoru dla Ollisa
Maj polskich żywych torped
Litwa stawia na poligony
Zatrzymanie pracownika MON-u
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Na styku zagrożeń
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Szwedzi z Piorunami
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo Polski i Litwy
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Zimowi podhalańczycy
Sprawdzili się na macie i w ringu
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Przeprowadzka CSWOT-u
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Together on the Front Line and Beyond
Outside the Box
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Partnerstwo daje siłę
GROM szkoli przyszłych operatorów
Terytorialsi konstruktorami dronów
„Ratownik” o krok bliżej
Zmiana warty na wschodniej granicy
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Ferie z wojskiem
Co nowego w przepisach?
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Podwyżki coraz bliżej
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO