moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army

Polska nie jest już tylko odbiorcą bezpieczeństwa. Jest jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata – mówił dziś w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odwiedził Camp Kościuszko, gdzie stacjonuje Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army. Podczas wizyty przypomniał też, że Polska jest gotowa przeznaczać 4% PKB na obronność.

W czasie zwiedzania Camp Kościuszko premier miał okazję przyjrzeć się pracom związanym z rozbudową amerykańskiego garnizonu. Podziękował przy tym sojusznikom za ich aktywność w środkowo-wschodniej Europie. – Rosja stworzyła nowe zagrożenia dla Sojuszu, na które Polska i Stany Zjednoczone wspólnie odpowiadają, zgodnie z hasłem V Korpusu: „It will be done!”. Dziękuję naszym amerykańskim przyjaciołom, że dotrzymują słowa i wzmacniają swoją obecność w Polsce i na wschodniej flance NATO – podkreślał szef polskiego rządu.

 

Zaznaczył też, że współpraca pomiędzy armiami obydwu państw postępuje. – Kładziemy nacisk na interoperacyjność i zdolność do szybkiego przerzucania wojsk tam, gdzie występuje zagrożenie – mówił. Dodawał przy tym, że Polska nie jest już wyłącznie „biorcą bezpieczeństwa”. – Staliśmy się jednym z najważniejszych partnerów militarnych USA w tej części świata. Budujemy najsilniejszą armię lądową w Europie i jesteśmy gotowi do przeznaczania 4% PKB na uzbrojenie i rozbudowę sił zbrojnych – podkreślał Morawiecki. Wrócił też na chwilę do swojej niedawnej wizyty za oceanem, gdzie rozmawiał m.in. o modernizacji polskiego wojska. – Ustaliliśmy kolejne dostawy broni. Już wkrótce, w czerwcu, do Polski trafią czołgi Abrams – zapowiedział.

Temat zbiorowego bezpieczeństwa pojawił się także podczas kongresu „Impact ’23”, który odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Biorą w nim udział politycy, dyplomaci, naukowcy i przedstawiciele świata biznesu. Wspólnie dyskutują o najnowszych trendach cywilizacyjnych, gospodarczych i technologicznych. – Wolny świat potrzebuje silnej jedności i współpracy transatlantyckiej. A Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska – mówił premier podczas kongresu. Przypomniał też, że wiele państw zachodniej Europy nadal nie przeznacza na obronność dostatecznie wielkich kwot, co trzeba pilnie zmienić. – Myślę, że jedyną nadzieją na stabilizację i bezpieczeństwo w ciągu najbliższych kilku dziesięcioleci będzie zbliżenie USA ze zjednoczoną Europą – zaznaczał.


Film: Kancelaria Premiera

Wysunięte Dowództwo V Korpusu US Army zostało ulokowane w Poznaniu w 2020 roku. Jego zadaniem jest dowodzenie amerykańskimi wojskami lądowymi na wschodniej flance NATO. Początkowo służący w jego szeregach żołnierze stacjonowali w Polsce rotacyjnie. Podczas ubiegłorocznego szczytu w Madrycie prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że wkrótce zmieni się formuła amerykańskiej obecności. Pod koniec marca działalność w Poznaniu rozpoczął stały garnizon US Army. Zapewnia on logistyczne wsparcie dla 11 amerykańskich baz na terytorium Polski. To pierwsza taka jednostka w naszym kraju i ósma w Europie. Poznańskie koszary zajmowane przez żołnierzy z USA noszą nazwę Camp Kościuszko – na cześć wspólnego bohatera obydwu państw.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1683733800
Polska to ludność zbliżona do Tokio wraz z obrzeżami. Wiem , boli ale nie jesteśmy tak istotni jak nam się wydaje. Supremacja USA nad światem jest przytłaczjąca.
C0-8E-8A-A5

Pieta Michniowska
Przełomowe zdolności artylerzystów
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Wsparcie ma znaczenie
NATO liczy wydatki przed szczytem
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Piksele prawdy w morzu fałszu
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Miliardy na obronność
Zbrodnicza farsa
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Paliwowy krwiobieg NATO
Dronowy kierunek przyszłości
Wielki sukces podchorążych z AMW
Sztuka tworzenia kryptonimu
NATO zwiększy produkcję broni
Zatrzymać drona
Polski wkład w operację „Overlord”
Przełomowe porozumienie
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mundur w paczkomacie
Królowa wspinaczki kończy karierę
USA znów uderzyły w Iran
Tropem tajemnic z przeszłości
Domek Pilota w LAW otwarty
Prezydent RP o szczycie NATO
Gotowi na zmiany na polu walki
Śmierć w sercu Azji
Równanie z „Iksem”
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Drony na Legii
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Barakudy z Polski
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bez zmian w emeryturach
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wygląda nowa selekcja do JW AGAT?
Szerszeń z Sochaczewa
Studenci w koszarach
PIRX-1 na orbicie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Twarzą w twarz
Żywią i bronią
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Mundur i bokserskie rękawice
Podróż w ciemność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO